Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 08.09.2022 17:07

Jēkabpilī norit lekcija “Vai iespējams nozagt vēlēšanas?” 0

Jēkabpilī norit lekcija “Vai iespējams nozagt vēlēšanas?”
Skatīt video

Jēkabpils Agrobiznesa koledžā norisinājusies lekcija, kurā jaunieši tika informēti par vēlēšanām un to nozīmi. Vidzemes Augstskolas asociētais profesors, medijpratības eksperts Jānis Buholcs uzsver, ka galvenais mērķis ir mudināt jauniešus būt aktīviem un piedalīties vēlēšanās, kā arī informēt audzēkņus par to, kādi ir pilsoniskās līdzdalības veidi.

“Vēlēšanas ir tikai viena no pilsoniskās līdzdalības formām,” stāsta Jānis Buholcs. “Mēs varam ļoti daudzos dažādos veidos līdzdarboties gan savā apkaimē, gan pilsētā, valstī un pasaulē. Piemērs, par ko cilvēki neaizdomājas, – kad mēs ieejam veikalā, mēs arī balsojam – ar savu maku. Kuras preces mēs izvēlamies, par kurām mēs esam gatavi atdot savu naudu, tam uzņēmumam mēs palīdzam. Tāpēc ir svarīgi apzināties, ka mūsu lēmumi un dažkārt neapzinātie lēmumi – tiem ir ietekme.”

Lekcijā tika stāstīts par to, kā darbojas aicinājumi nebalsot vēlēšanās, kas ir populisms un kā to izmanto politiķi, kā arī par zemas vēlētāju aktivitātes sekām. Lektors skaidro, ka daudzi iedzīvotāji kļūdās, uzskatot, ka viņu balss neko neietekmēs:

“Tā viena balss ir tieši tāda pati kā daudziem citiem, tās visas kopā tomēr rada noteiktu iznākumu. Mums jādomā par to, kādu iznākumu mēs gribam.”

Tāpat jāņem vērā, ka pirms vēlēšanām palielinās dezinformācijas apjoms, tādēļ ir sevišķi svarīgi būt kritiskam pret saņemto informāciju.

Jaunieši stāsta, ka izprot, kādēļ ir svarīgi piedalīties vēlēšanās. “Uzzināju, ka tiešām būtu svarīgi iet vēlēt, jo ir cilvēki, kuri činkst, ka valdība slikta, bet beigās vispār neiet vēlēt vai vēlē uz veiksmi. Tie ir cilvēki, kuri činkst, bet paši neko nedara,” saka Daniels.

Daļā jauniešu lekcijā dzirdētais izraisīja pārdomas. Līga saka: “Es līdz šim neesmu domājusi par vēlēšanām, bet tagad esmu sasniegusi pilngadību un esmu sākusi domāt par to, bet es neesmu sapratusi, par ko balsot. Tas ir liels darbs – izsekot visam līdzi un saprast, par ko balsot. Sākumā es domāju neiet uz Saeimas vēlēšanām, bet tieši pēc šodienas lekcijas es nolēmu, ka varbūt tomēr vajag iet.”

Informatīvās lekcijas par vēlēšanām norisinās arī citviet Latvijā. Tuvākajā laikā lektori uzrunās jauniešus Rēzeknē, Ventspilī un citās pilsētās.

 

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->