Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 20.03.2023 10:39

Izglītības un zinātnes ministre uzsver, ka skolu reforma ir neizbēgama 52

Izglītības un zinātnes ministre uzsver, ka skolu reforma ir neizbēgama
Skatīt video

Jēkabpils novada pašvaldība nesen informēja, ka šogad nav iecerēts veikt izmaiņas novada skolu tīklā. Nevienu izglītības iestādi nav plānots slēgt vai reorganizēt, jo nav zināms, kāds būs valdības redzējums par skolu tīklu un kādi būs skolām izvirzītie kritēriji. Tomēr vienlaikus pašvaldībā norāda, ka agri vai vēlu skolas nāksies slēgt vai apvienot, jo situācija mazajās lauku skolās ir slikta – daudzās izglītības iestādēs bērnu skaits gan skolā kopumā, gan klasē ir ļoti niecīgs, un tas rada ne tikai ierobežotas iespējas saņemt izglītību, bet arī problēmas pedagogiem nodrošināt pilnu darba slodzi un saņemt lielāku atalgojumu. No visām novada skolām šobrīd vismazākais skolēnu skaits ir Dignājas pamatskolā, kur mācās 36 skolēni, un Rubeņu pamatskolā, kur skolēnu skaits ir 54.

Apmeklējot Jēkabpils novadu darba vizītē, izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša pārrunāja šīs problēmas ar pašvaldības pārstāvjiem.

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis uzsver, ka izmaiņas ir nepieciešamas: “Mēs saprotam, ka kaut kas ir jādara, lai bērni saņemtu pilnvērtīgu izglītību, bet lai viņi saņemtu to pēc iespējas tuvāk mājām vismaz sākumskolas procesā. Svarīgākais, ka pie šīm mazajām skolām atrodas arī bērnudārzi. Tas ir liels atspaids vecākiem, kuri dzīvo laukos. Viņam ir, kur atstāt bērnu. Viņš no rīta dodas uz darbu, vakarā dodas atpakaļ paņemt bērnu. Šīs problēmas ir kopīgi jārisina, jāmēģina dabūt vienotu redzējumu, kā mēs tās lietas atrisināsim.”

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša uzsver, ka skolu reforma ir neizbēgama, jo mazās lauku skolas, kurās ir niecīgs bērnu skaits, ir ne tikai finansiāli neizdevīgi uzturēt, bet arī rada problēmas skolēniem nodrošināt kvalitatīvu mācību procesu. Daudzās skolās trūkst konkrētu mācību priekšmetu pedagogu, bet strādājošajiem skolotājiem ir maza slodze un arī mazs atalgojums. Lai sakārtotu skolu tīklu valstī, tiek izstrādāti jauni kritēriji, un drīzumā arī Jēkabpils novada pašvaldību apmeklēs ministrijas ekspertu darba grupa, lai pārrunātu skolu tīkla sakārtošanas scenārijus.

“Ar kritēriju piedāvājumu šobrīd ekspertu grupa apbraukā pašvaldības,” stāsta Anda Čakša. “Trešdaļa pašvaldību jau ir uzņēmusi šo ekspertu grupu, kas analizē katras pašvaldības situāciju. Kas tur ir ietverts iekšā? Tiek pārrunātas galvenās problēmas, piemēram, 7.-9.klase ir viens no tiem “Ahilleja papēžiem”, par ko tiek runāts, tāpat tiek ņemts vērā bērnu skaits, bērnu un skolotāju attiecība, minimālā skolotāju stundas likme un izglītība tuvāk mājām no 1.-6.klasei.”

Tikšanās laikā tika runāts arī par pedagogu trūkumu, un šīs problēmas risināšanai ministre saredz vairākus uzdevumus, kas būtu jāveic.

“Pirmais noteikti ir atalgojuma pieaugums. Otrais – atbalsta mehānismi studiju programmas finansēšanā, jo šobrīd 60 procenti pedagoģijas fakultātē mācās par naudu, atmaksājot kredītus. Trešais ir atbalsta mehānismi jaunajiem skolotājiem, kas nonākuši skolās, lai viņi neaizietu pirmo trīs gadu laikā. Un ceturtais – nosacīti nesaistītais, bet tomēr saistītais – lai būtu pilns materiālu komplekts, gatavojoties stundai, jo daļa skolotāju vienkārši neiztur to slodzi, kas šobrīd ir saistīta ar satura ieviešanu un nepietiekamo materiālu apjomu,” uzsver Anda Čakša.

Skolu tīkla sakārtošana varētu sākties nākamajā gadā, jo vispirms jāvienojas par skaidriem kritērijiem, tad jāsakārto normatīvie akti un tikai pēc tam varētu sākties pārejas periods, kura laikā tiktu veiktas izmaiņas skolu tīklā.

Sandra Paegļkalne

A
Arča 20.03.2023 16:15
Kad kangari savu būs izdarījuši-kangari varēs iet....
V
Vietējais 20.03.2023 14:56
Atsevišķi kāds grib novilkt līdz pensijai, kādam bērns mācās pēdējā klasē, tīri cilvēciski saprotamas lietas. Tomēr visi saprot, ka mūžīgi tā nebūs. Tie simtu tūkstoši, kas pa šiem gadiem bija spiesti pamest Latviju nebija pensionāri, bet tieši jauni cilvēki. Vienotības vadītā valsts stabīli grimst atpalicībā, lauki it sevišķi. Zinot,par ko pārsvarā balsoja lauku pensionāri, pārņem tāda nepatīkama sajūta. Viņi par kaut kādiem nieka evrikiem pārdeva, pareizāk noraka savu bērnu, mazbērnu nākotni. Drūmi, bet tāda ir realitāte. Agrāk man bija pārliecība, ka seniori ar lielu dzīves pieredzi ir prātīgi, nesavtīgi un vienkārši labi cilvēki. Dzīve diemžēl bieži parāda pretējo
O
Observer 20.03.2023 18:05
Vietējais, ņem vērā, ka ,,seniori ar lielu dzīves pieredzi,, , lai šo pieredzi iegūtu ir šajā pasaulē bijuši ilgāku laiku, nekā viņu smadzeņu veselība spēj tikt līdzi.
To gaišo, tautisko vecīšu - garamantu glabātāju no pasaku grāmatām ir divi uz trim simtiem. Netici, pajautā pats, ja kādu satiec.
Cilvēka personības galvenās iezīmes vispār mūža gaitā diži nemainās... kāds cilvēka raksturs ap gadiņiem septiņiem ir izveidojies, tāds arī paliks.
S
Skolnieciņš 21.03.2023 10:54
Observer: Vietējais, ņem vērā, ka ,,seniori ar lielu dzīves pieredzi,, , lai šo pieredzi iegūtu ir šajā pasaulē bijuši ilgāku laiku, nekā viņu smadzeņu veselība spēj tikt līdzi.<br /> To gaišo, tautisko vecīšu - garamantu glabātāju no pasaku grāmatām ir divi uz trim simtiem. Netici, pajautā pats, ja kād..
Nu, ja tevi cietumā iebāzīs, un tu tur būsi gailis. Tad līdz vecumam tā arī nenodzīvosi.
D
Distihs 20.03.2023 14:29
Čaška teica, arī Žuks,
No reformas ka neizmuks.
j
20.03.2023 14:13
un kā pirmais ir jāiztīra beidzot skolas no mūžīgi neapmierinātajiem t.s.pedagogiem, kas par tādiem kļuvuši pārpratuma pēc, jo savu slikto sekmju rezultātā nekur citur nespēja iestāties. Lai pastrādā pārmaiņas pēc Maximā vai gateros, visi cienījami darbi.
G
Greizaisspogulis 20.03.2023 18:08
Patiešām labu pedagogu ir tik pat daudz, cik patiešām labu ārstu.
Bet , ir izredzes, ka atjaunojot obligāto karadienestu uz pedagoģiskajām augstskolām trauksies liels daudzums jaunu vīriešu ... .
B
Bet tad 21.03.2023 04:32
gaidām tevi skolā. Par matemātikas skolotāju, piemēram.
S
Skolnieciņš 21.03.2023 10:57
Greizaisspoguli, tad vieglāk ir uzķēpāt uz policijas iecirkņa simtlatnieki, atsēdēt trīs mēnešus cietumā un netikt iesauktam armijā nekā dzīvot neremontētās kojas, bez intīmās dzīves 4 gadus.
K
Krievu sinepes 21.03.2023 13:46
Skolnieciņš: Greizaisspoguli, tad vieglāk ir uzķēpāt uz policijas iecirkņa simtlatnieki, atsēdēt trīs mēnešus cietumā un netikt iesauktam armijā nekā dzīvot neremontētās kojas, bez intīmās dzīves 4 gadus.
Man patiešām žēl, ka neviens Tevi neiemācīja pašapmierināties... veselus četrus gadus (!)... šausmas!
t
tā lūk 21.03.2023 15:48
Bet tad: gaidām tevi skolā. Par matemātikas skolotāju, piemēram.
Jāgaida nav gadījuma ļautiņi no malas, bet Pedagogi, šī vārda visplašākajā nozīmē. Piemēram, man ir labs un labi apmaksāts darbs, jo skolā bija labi skolotāji, nu jau tie visi ir citā saulē.
B
Bet tad 23.03.2023 17:23
tā lūk: Jāgaida nav gadījuma ļautiņi no malas, bet Pedagogi, šī vārda visplašākajā nozīmē. Piemēram, man ir labs un labi apmaksāts darbs, jo skolā bija labi skolotāji, nu jau tie visi ir citā saulē.
nedzīvo pasaku pasaulē. Realitāte ir tāda- demotivēti pirmspensijas vecuma skolotāji .
O
Observer 20.03.2023 11:51
Viena no nesenās C-19 afēras pozitīvajām blaknēm ir tālmācības ieviešana. Vai tad nevar šo metodi izmantot, lai skolotu attālāko vietu bērnus?
Vai arī Čakša ir iedomājusies pilsētās veidot internātskolas, kur lauku bērni dzīvo pa nedēļai un ilgāk?
Vai arī Čakša tic, ka degvielas cena atgriezīsies Brežņeva laiku līmenī un bērnus no Dunavas varēs katru dienu vest uz Jēkabpili?
P
Pareizaisjautājums 20.03.2023 11:46
,,Reforma ,, - tas nozīmē ,,atgriezt atpakaļ iepriekšējā stāvoklī,, pieņemot, ka tas bija labāks.
Par kādu ,,iepriekšējo stāvokli,, šeit ir runa - par kolhozu laikiem, par Ulmaņa laikiem, vai ko citu?
A
Astro 20.03.2023 11:34

Kad skolās darbu reformēšot,
Kariņš Čakšai naudu došot.
A
Astro - > Distiham 20.03.2023 11:23
Distihs skolu tīklu pēta,
Katru smalki izvēta.
A
Astro 20.03.2023 11:14
Kad būs jāslēdz,pateiks Čakša,
Viņas rokās slēdzene un dakša.
A
Astro 20.03.2023 10:56
Skolas - bēdu ieleja,
Šur,tur jāslēdz ieeja,
Jācer ir uz reformu,
Mācībām ar citu formu.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->