Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 20.03.2023 10:39

Izglītības un zinātnes ministre uzsver, ka skolu reforma ir neizbēgama 52

Izglītības un zinātnes ministre uzsver, ka skolu reforma ir neizbēgama
Skatīt video

Jēkabpils novada pašvaldība nesen informēja, ka šogad nav iecerēts veikt izmaiņas novada skolu tīklā. Nevienu izglītības iestādi nav plānots slēgt vai reorganizēt, jo nav zināms, kāds būs valdības redzējums par skolu tīklu un kādi būs skolām izvirzītie kritēriji. Tomēr vienlaikus pašvaldībā norāda, ka agri vai vēlu skolas nāksies slēgt vai apvienot, jo situācija mazajās lauku skolās ir slikta – daudzās izglītības iestādēs bērnu skaits gan skolā kopumā, gan klasē ir ļoti niecīgs, un tas rada ne tikai ierobežotas iespējas saņemt izglītību, bet arī problēmas pedagogiem nodrošināt pilnu darba slodzi un saņemt lielāku atalgojumu. No visām novada skolām šobrīd vismazākais skolēnu skaits ir Dignājas pamatskolā, kur mācās 36 skolēni, un Rubeņu pamatskolā, kur skolēnu skaits ir 54.

Apmeklējot Jēkabpils novadu darba vizītē, izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša pārrunāja šīs problēmas ar pašvaldības pārstāvjiem.

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis uzsver, ka izmaiņas ir nepieciešamas: “Mēs saprotam, ka kaut kas ir jādara, lai bērni saņemtu pilnvērtīgu izglītību, bet lai viņi saņemtu to pēc iespējas tuvāk mājām vismaz sākumskolas procesā. Svarīgākais, ka pie šīm mazajām skolām atrodas arī bērnudārzi. Tas ir liels atspaids vecākiem, kuri dzīvo laukos. Viņam ir, kur atstāt bērnu. Viņš no rīta dodas uz darbu, vakarā dodas atpakaļ paņemt bērnu. Šīs problēmas ir kopīgi jārisina, jāmēģina dabūt vienotu redzējumu, kā mēs tās lietas atrisināsim.”

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša uzsver, ka skolu reforma ir neizbēgama, jo mazās lauku skolas, kurās ir niecīgs bērnu skaits, ir ne tikai finansiāli neizdevīgi uzturēt, bet arī rada problēmas skolēniem nodrošināt kvalitatīvu mācību procesu. Daudzās skolās trūkst konkrētu mācību priekšmetu pedagogu, bet strādājošajiem skolotājiem ir maza slodze un arī mazs atalgojums. Lai sakārtotu skolu tīklu valstī, tiek izstrādāti jauni kritēriji, un drīzumā arī Jēkabpils novada pašvaldību apmeklēs ministrijas ekspertu darba grupa, lai pārrunātu skolu tīkla sakārtošanas scenārijus.

“Ar kritēriju piedāvājumu šobrīd ekspertu grupa apbraukā pašvaldības,” stāsta Anda Čakša. “Trešdaļa pašvaldību jau ir uzņēmusi šo ekspertu grupu, kas analizē katras pašvaldības situāciju. Kas tur ir ietverts iekšā? Tiek pārrunātas galvenās problēmas, piemēram, 7.-9.klase ir viens no tiem “Ahilleja papēžiem”, par ko tiek runāts, tāpat tiek ņemts vērā bērnu skaits, bērnu un skolotāju attiecība, minimālā skolotāju stundas likme un izglītība tuvāk mājām no 1.-6.klasei.”

Tikšanās laikā tika runāts arī par pedagogu trūkumu, un šīs problēmas risināšanai ministre saredz vairākus uzdevumus, kas būtu jāveic.

“Pirmais noteikti ir atalgojuma pieaugums. Otrais – atbalsta mehānismi studiju programmas finansēšanā, jo šobrīd 60 procenti pedagoģijas fakultātē mācās par naudu, atmaksājot kredītus. Trešais ir atbalsta mehānismi jaunajiem skolotājiem, kas nonākuši skolās, lai viņi neaizietu pirmo trīs gadu laikā. Un ceturtais – nosacīti nesaistītais, bet tomēr saistītais – lai būtu pilns materiālu komplekts, gatavojoties stundai, jo daļa skolotāju vienkārši neiztur to slodzi, kas šobrīd ir saistīta ar satura ieviešanu un nepietiekamo materiālu apjomu,” uzsver Anda Čakša.

Skolu tīkla sakārtošana varētu sākties nākamajā gadā, jo vispirms jāvienojas par skaidriem kritērijiem, tad jāsakārto normatīvie akti un tikai pēc tam varētu sākties pārejas periods, kura laikā tiktu veiktas izmaiņas skolu tīklā.

Sandra Paegļkalne

P
Paizais virsraksts 26.03.2023 11:12
Izglītības un zinātnes ministre secina, ka tautas izmiršana ir neizbēgama
a
ask vai 21.03.2023 14:32
Čakša saprot kur ir ieberzusies? Kur ir uzskaite, cik vispār skolā neiet? Nolikvidēs lauku skolas, tad visi uz pilsētas skolām? Sīči tiks rauti no gultas naktī , lai tiktu uz skolu ?
K
Kocubinskis 24.03.2023 12:52
kas tu par ministri, vecen ? atnāc, izslauki man istabu, iedošu 1 eiro, un 50 eirocentus, apsolu, adrese- Puškina iela 17-29
j
jociņš 21.03.2023 14:04
Lauku skolās bērnus iemāca pieklājību , lasīt prasmi, bet lielās kur ir 30 skolotāja nepieiet pie bērna 1,klasē tur viņš dzīvo savu dzīvi.
O
Observer 21.03.2023 13:48
Lai ko mēs arī neizspriestu, viens ir skaidrs - ja nebūs lauku skolu un bērnu dārzu, tad nebūs arī lauku iedzīvotāju.
Vai roboti lasīs avenes un plūks dilles?
t
tas tā 21.03.2023 13:53
...un ar mazo lauku skoliņu līmeni sačakarēt bērniem nākotni???
S
Skolnieciņš 21.03.2023 16:23
Audzēsim sēnes. Šampinjonus var griezt arī ar šķērītēm. Micēlija tīrībai nav nozīmes, jo ja tev ir laminārais bokss un tīra darba telpa, arī SDA (Sabouraud agar) agarizētās barotnes un metāla darbarīki, tad jebkurā laikā tu vari izaudzēt sava superīgā sēņu celma tīrkultūru un inokulēt to visur, kur gribi. Sēņu fermu var vadīt viens cilvēks. Tev tikai vajag sausu, apsildāmu pagrabu ar labu ventilāciju un dažas piebūves. Veikalā šampinjoni no Lietuvas maksā ap 4 eiro kilogramā. Atved no ārzemēm kādu eksotisku šampinjonu celmu un audzē to, ļaudīm patiks. Arī nauda būs. Strādāt vajag! Avenes un dilles ir noiets etaps. Ņem govslopa sūdu un tik rukā! A priekš biezajiem var likt arī savu sūdu, vienīgi ja kāds dabūs zarnu infekciju, tad PVD ar policiju kopīgi ražotni slēgs.
P
Pareizaisjautājums 21.03.2023 17:02
Skolnieciņš rakstija: Audzēsim sēnes. Šampinjonus var griezt arī ar šķērītēm. Micēlija tīrībai nav nozīmes, jo ja tev ir laminārais bokss un tīra darba telpa, arī SDA (Sabouraud agar) agarizētās barotnes un metāla darbarīki, tad jebkurā laikā tu vari izaudzēt sava superīgā sēņu celma tīrkultūru un inokulēt to visur, kur ..
Skolnieciņ, kur Tu domā atrast ,,govslopa sūdu,,?
Skaties no kuras vietas gribi - 10 kilometru rādiusā nav neviena, kam būtu govs!
To, ka ,,savu sūdu,, vajadzētu lietpratīgi izmantot mēslojumam, nevis pludināt uz Daugavu, to es jau gadiem te daudzinu, vai kāds klausās?
v
var gan 21.03.2023 17:54
Pareizaisjautājums rakstija: Skolnieciņ, kur Tu domā atrast ,,govslopa sūdu,,? Skaties no kuras vietas gribi - 10 kilometru rādiusā nav neviena, kam būtu govs! To, ka ,,savu sūdu,, vajadzētu lietpratīgi izmantot mēslojumam, nevis pludināt uz Daugavu, to es jau gadiem te daudzinu, vai kāds klausās?
Govslopa sūdus var atrast Ošānos un ja labi piejūgsies dabūsi pilnu spaini.
S
Skolnieciņš 21.03.2023 19:04
Pareizaisjautājums rakstija: Skolnieciņ, kur Tu domā atrast ,,govslopa sūdu,,? Skaties no kuras vietas gribi - 10 kilometru rādiusā nav neviena, kam būtu govs! To, ka ,,savu sūdu,, vajadzētu lietpratīgi izmantot mēslojumam, nevis pludināt uz Daugavu, to es jau gadiem te daudzinu, vai kāds klausās?
Latvijā govju ir daudz. Gaļu pat eksportē uz ārzemēm. Un arī lauksaimniekiem ir moderna tehnika. Mini traktori pa 60 000 eiro. Un lielie traktori virs 200 000 eiro. Latvija ir normāla valsts.
S
Skolnieciņš 21.03.2023 19:07
var gan rakstija: Govslopa sūdus var atrast Ošānos un ja labi piejūgsies dabūsi pilnu spaini.
Nu, priekš fermas ir jābūt patstāvīgam sūdu apjomam. Un tie ir jānostādina uz lauka vismaz gadu, lai vel kaut kādu zarazu nesaķertu. Sēnes ir super bizness priekš laukiem. Visu gadu viņas aug. ASV audzē ap 10 dažādu sugu saprotrofās sēnes. Labas, ēdamas.
J
Jautājums 21.03.2023 20:10
Laukos vieni pensionari palikuši. Kas tev viņi bērnus dzemdēs?
S
Skolnieciņš 21.03.2023 20:48
Jautājums rakstija: Laukos vieni pensionari palikuši. Kas tev viņi bērnus dzemdēs?
Ja pagasttanti kāds izd*āzīs, tad viņa dzemdēs. :D Vienīgi uz vecuma pusi palielinās mazuļa patoloģiju risks. Un ir jautājums. Kurš audzinās un baros bērnu?
K
Kocubinskis 24.03.2023 12:32
Skolnieciņš rakstija: Nu, priekš fermas ir jābūt patstāvīgam sūdu apjomam. Un tie ir jānostādina uz lauka vismaz gadu, lai vel kaut kādu zarazu nesaķertu. Sēnes ir super bizness priekš laukiem. Visu gadu viņas aug. ASV audzē ap 10 dažādu sugu saprotrofās sēnes. Labas, ēdamas.
jā, jenķu pirdeļi audzē dažādas sēnes, īpaši labi padodās kāju sēnītes,arī sūdu apjomi ir līmenī, bet par pārticību leicina tauku uzkrājumi ļaudīm, iepriecina it īpaši tie nigeri, kuriem cisku iekšpuses ritmiski sitās pret ceļgaliem...tuk...tuk...tuk...esiet nolaēti rotšildmēsli līdz 39. paaudzei, visiem volstrītas mesliem būs kretīnbrīvdienas, ich gratuliere.
K
Kocubinskis 24.03.2023 12:48
Jautājums rakstija: Laukos vieni pensionari palikuši. Kas tev viņi bērnus dzemdēs?
Kas dzemdēs, nezinu, bet radīs-Alus Raugs !
v
variešnieks 21.03.2023 11:45
Variešās ir pilni dzīvokļi trūkst dzīvokļu pat rindas ir vai citur tā arī tā ir. Bērnudārzs ir jāattīsta nevis jāsagrauj mazo grupiņa ir pārpildīta, bet vadība to neredz it kā telpu nebūtu.
j
joks 21.03.2023 11:08
Laukos jābūt 1-6.klasei un bērnu dārziem ,lai mazie var uz vietas tuvāk mājām kā bija Variešās , bet politiskās intrigas visu sagrāva izpostīja .
G
Gārsene 21.03.2023 11:32
Variešas ir novada naba? Visas runas grozās ap Variešiem, citu pagastu nav, ne?
v
vārds 21.03.2023 12:58
Gārsene rakstija: Variešas ir novada naba? Visas runas grozās ap Variešiem, citu pagastu nav, ne?
Citi pagasti tura muti ciet un tu arī tā dari ! Kas tev atļāva runāt !!
S
Skolnieciņš 21.03.2023 10:50
RTU MLĶF ķīmijas tehnoloģiju (inženierķīmiju) absolvē vien ap 20 studentu gadu no gada. Savukārt, visus pēdējos gados dabaszinātņu ķīmijas programmā RTU MLĶF izkrita visi studenti, kas iestājās bakalauros. Visi izkrita. Kā tā var būt? Varbūt vajag reformēt RTU??? Citādi tur dekāns ap 50 000 eiro gadā pelna pirms nodokļiem.
A
Aizsajūsmasaizrāvāselpa 21.03.2023 13:42
Pareizi, Skolnieciņ, dekānu vajag nosēdināt uz apkopējas algas, bet visu varu RTU atdot studentu revolucionārajai komisijai un Tevi iecelt par komisāru!
Ja sagraujam laukus, kāpēc nesagraut arī pilsētu?
Uz priekšu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
S
Skolnieciņš 21.03.2023 16:08
Aizsajūsmasaizrāvāselpa rakstija: Pareizi, Skolnieciņ, dekānu vajag nosēdināt uz apkopējas algas, bet visu varu RTU atdot studentu revolucionārajai komisijai un Tevi iecelt par komisāru! Ja sagraujam laukus, kāpēc nesagraut arī pilsētu? Uz priekšu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Analoģiskā programmā LU diplomu iegūst ap 50 studentu. Apgūstamie priekšmeti ir līdzīgi. Priekš kam RTU ķīmijas fakultāti? Jēga kāda??? Studenti var studēt LU un iegūt reālu diplomu. Ironiski. RTU Olaines koledžā slēdza profesionālās augstākās izglītības programmu ķīmijas tehnologos. Laikam ar absolventiem gāja čābīgi. A, akreditāciju var dabūt programmai, kurā visi studenti izkrīt pusceļā? RTU dekāns būtu nošokēts, ja 15 LU absolventi stātos RTU ķīmiķu 4. kursā. Studentu tur nav. A, budžeta vietas valsts ir apmaksājusi. Lol.
O
Observer 21.03.2023 17:11
Skolnieciņš rakstija: Analoģiskā programmā LU diplomu iegūst ap 50 studentu. Apgūstamie priekšmeti ir līdzīgi. Priekš kam RTU ķīmijas fakultāti? Jēga kāda??? Studenti var studēt LU un iegūt reālu diplomu. Ironiski. RTU Olaines koledžā slēdza profesionālās augstākās izglītības programmu ķīmijas tehnologos. Laikam ar absol..
Tas, ka izglītības sistēma ir sava veida ,,astoņkājis,, ... tas tā varētu arī būt. Nebrīnīšos, ja , izmēzuši visus mēslus no Aizsardzības ministrijas, kādi ķersies arī pie šī astoņkāja taustekļiem. Laiks rādīs.
Galvenais šādas notikumu virzības ,,motors,, varētu būt naudas trūkums, kurš izraisa konkurences saasināšanos un rosina stučīšanu.
(Varbūt tos čerarpus tūkstošus VDK aģentu par agru izbēra apskatei? )
Skolnieciņ, kā Tev šķiet? Tu taču mums esi absolūtai speciālists visās jomās... var būt arī specdienestu jomā?
S
Skolnieciņš 21.03.2023 19:11
Observer rakstija: Tas, ka izglītības sistēma ir sava veida ,,astoņkājis,, ... tas tā varētu arī būt. Nebrīnīšos, ja , izmēzuši visus mēslus no Aizsardzības ministrijas, kādi ķersies arī pie šī astoņkāja taustekļiem. Laiks rādīs. Galvenais šādas notikumu virzības ,,motors,, varētu būt naudas trūkums, kurš izraisa konk..
Nē, paldies. Normālās valstīs specdienesti nav vajadzīgi, jo tas ir ceļš uz totalitārismu. Vienkārši policijai ir jādara laicīgi savs darbs, lai valstī būtu drošība. Latvija ir cietusi no krievijas biedriem šarikoviem. Tāpēc sabiedrībai nedrīkst pievilkt skrūvītes, citādi padomju epiģenētika tik ātri neizzudīs.
J
Ježovajagoda 21.03.2023 22:44
Skolnieciņš rakstija: Nē, paldies. Normālās valstīs specdienesti nav vajadzīgi, jo tas ir ceļš uz totalitārismu. Vienkārši policijai ir jādara laicīgi savs darbs, lai valstī būtu drošība. Latvija ir cietusi no krievijas biedriem šarikoviem. Tāpēc sabiedrībai nedrīkst pievilkt skrūvītes, citādi padomju epiģenētika tik ātr..
Ja normālās valstīs specdienesti nav vajadzīgi, tad kāpēc ASV to ir veseli septiņpadsmit?
S
Skolnieciņš 22.03.2023 11:25
Ježovajagoda rakstija: Ja normālās valstīs specdienesti nav vajadzīgi, tad kāpēc ASV to ir veseli septiņpadsmit?
Laikam tu skaties solovjova verbālo caureju.
T
Tikai fakti 22.03.2023 15:35
Skolnieciņš rakstija: Laikam tu skaties solovjova verbālo caureju.
Skolnieciņ, ,,verbālā caureja,, , tas ir Tavs gadījums .
Es informāciju meklēju Vikipēdijā un tur ir skaidri parādīts, ka ASV ir astoņpadsmit izlūkdienesti. https://lv.wikipedia.org/wiki/ASV_Izl%C5%ABkdienestu_apvien%C4%ABba

Mans padoms - neskaties tik daudz Solovjovu, tas nav informatīvs bet propagandas šovs. Tev ne tikai verbālā bet arī mentālā caureja būs (jau ir). Sāc domāt pats ar savu galvu!
z
zinātājs 21.03.2023 08:32
Nezinu, ko piebilst, jo iepriekšējie aktualitāšu komentētāji jau visu ir pateikuši. Pat vairāk nekā to, ko es gribēju pateikt.
P
Piekrītu Vietējam 20.03.2023 19:21
Pensionāriem jāaizliedz vēlēt un tikai tad tiks ievēlēti Latvijas patrioti ,nevis noracēji!
J
Jocīgie 20.03.2023 19:44
Krēslos pirdēji nav par gramu labāki.
N
Neķītrais masāžists 20.03.2023 18:44
Uz ministriju nāhren nav ko cerēt. Pašvaldībām pašām jāorganizē bērnu apmācība pēc pašu ieskatiem, kas cilvēkiem vajadzīgs, un lai viņi iet nākuj ar savām peredastu un genderistu programmām.
J
Jocīgie 21.03.2023 10:45
Tu esi redzējis no siles rijjošu barokli ar adekvātiem ieskatiem? Viņiem viss ir po... Naudu notrallina lietās, bez kurām var iztikt un paši sevi nodrošina ar fantastiskām algām un citiem labumiem. Kas paliek pāri, to atmet kaut kādai h..ņai nevis saimnieciskajiem darbiem.
J
Jefiņš 20.03.2023 17:03
Vienkārši, ja izbēgt nevar, tad jāpieņem kauja.
s
skats no malas 20.03.2023 16:19
Naudu,naudu...varbūt arī izglītības līmeni atbilstoši prasītajam atalgojumam....pārdesmit skolnieku,bet vesela armija apkalpotāju un skolotāju....nesaimnieciski,izšķērdīgi un savtīgi ...

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->