Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 06.09.2022 16:33

Dejas sēdus – iespēja senioriem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem 0

Dejas sēdus – iespēja senioriem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem
Skatīt video

Jēkabpils biedrībā “Cerību sala” notiek deju nodarbības, bet tās nav parastas dejas, bet gan dejas sēdus. Šāds deju veids ir domāts cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī senioriem, kuriem ir grūtības nostāvēt kājās.

“Šīs dejas nav ar medicīnisku mērķi, bet vairāk ar emocionālu un mentālu mērķi – savest cilvēkus kopā, lai viņi mūzikas pavadībā būtu vienoti un varētu izkustēties,” skaidro deju skolotāja Indra Spalviņa. “Būsim atklāti – cilvēki ar kustību traucējumiem, cilvēki ar īpašām vajadzībām ir atstumtā sabiedrības daļa. Parastā deju kolektīvā viņiem nav piemērota vide. Šīs dejas ir tās, kas viņiem varētu ļaut saprast un apzināties, ka arī viņi to spēj. Šīs dejas ir domātas arī tādiem cilvēkiem, kuriem fiziski nekustas rokas, kājas.”

“Šīs dejas ir svarīgi dejot vismaz galvā, vismaz domās. Mums projektos parasti ir 10 nodarbību cikls, un fenomens ir tāds, ka pēc tām 10 nodarbībām kaut mazliet, kaut puscentimetru, bet roka, kāja pakustas. Tas ir apbrīnojami!”

“Cerību sala” sadarbībā ar dienas aprūpes centru “Cerība” īsteno projektu, kura laikā biedrībā tiek organizētas nodarbības divām grupām – katrā grupā paredzētas 10 nodarbības. “Bērniem ļoti patīk, jo tiek nodarbinātas ne tikai rokas un kājas, bet visi muskuļi,” stāsta biedrības “Cerību sala” valdes priekšsēdētāja Aija Kvēpiņa. “Viss ķermenis tiek izšūpots. To var darīt tik, cik cilvēkam ir spēka. Ar spēku nekas netiek prasīts, tāpēc visiem patīk.”

Dejas sēdus izmēģina gan dienas aprūpes centra “Cerība” un biedrības “Cerību sala” klienti un biedri, gan viņu tuvinieki. Olga ir mamma bērnam ar īpašām vajadzībām. Viņa stāsta, ka viņas dēlam Ričardam arī patīk nodarbības: “Mums ļoti patīk, jo tas mums ir pirmo reizi. No sākuma muskuļi sāp, bet pēc tam jau vieglāk. Mums patīk, Ričards ar prieku iet uz šīm nodarbībām un gaida tās. Nodarbības palīdz izkustināt locītavas, turklāt ar mūziku.”

Dejas sēdus ir senioru deju apakšžanrs, kura pirmsākumi meklējami Vācijā. Indru Spalviņu šajā deju žanrā apmācīja Latvijas Senioru deju apvienības priekšsēdētāja Laimdota Andersone, bet tuvākajā laikā deju skolotāja plāno pilnveidot savas zināšanas un prasmes ārzemēs.

 

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->