Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 27.02.2023 20:08

Zukula krimināllietas par cilvēku tirdzniecību iztiesāšanu turpinās aprīļa vidū 9

Zukula krimināllietas par cilvēku tirdzniecību iztiesāšanu turpinās aprīļa vidū

Krimināllietu, kurā par cilvēku tirdzniecību organizētā grupā apsūdzētas trīs personas, tai skaitā saldumu biznesa uzņēmējs Jāzeps Zukuls, Daugavpils tiesa plāno turpināt skatīt 14.aprīlī plkst.11.00

Tiesā tiks nopratināti liecinieki. Tiesas sēdes lietā ir rezervētas līdz novembra beigām.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka par iespējamās cilvēktirdzniecības upuriem kļuvuši ne mazāk kā septiņi Indijas pilsoņi.

Krimināllikums par cilvēku tirdzniecību paredz brīvības atņemšanu no pieciem līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Policija bija saņēmusi informāciju no kādas ārvalsts vēstniecības par to, ka vairāki Latgalē bāzēta konditorejas uzņēmuma darbinieki ziņojuši par piespiedu darbu.

Reaģējot uz saņemto informāciju, 2020.gada aprīlī policijā sākts kriminālprocess par cilvēku tirdzniecību organizētā grupā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu organizētā grupā un par viegla miesas bojājuma tīšu nodarīšanu.

Policija norāda, ka Latgalē bāzētajā konditorejas uzņēmumā tikuši ilgstoši ekspluatēti vairāki trešo valstu pilsoņi, nemaksājot viņiem algu par darbu pilnā apmērā. Strādniekiem atņemtas pases, pret viņiem pielietota fiziska vardarbība un draudēts ar izraidīšanu no valsts gadījumā, ja viņi neievēros visas noziedzīgā grupējuma izvirzītās prasības.

Policija 2020.gada 10.novembrī veica kratīšanas Jaunjelgavas novadā, Līvānos, Aizkrauklē, Daugavpilī un Ķekavā. Kopumā tika pārmeklēti 22 objekti, un kratīšanu laikā izņemta skaidra nauda - apmēram 15 000 eiro, dārglietas, munīcija un citi priekšmeti.

Policisti aizturēja trīs vīriešu grupu - 1955.gadā dzimušo Zukulu, kā arī 1974. un 1986.gadā dzimušos līdzdalībniekus. Lietā apsūdzēti arī Vitālijs Jefimovs un Mārcis Baltmanis, liecina ieraksts tiesu kalendārā.

Izmeklēšanā iegūta informācija arī par citiem noziedzīgiem nodarījumiem, ko, iespējams, ir izdarījuši organizētās grupas dalībnieki.

Visiem trim aizdomās turētajiem 2020.gada novembrī tika noteikts apcietinājums. Zukuls apcietinājumā pabija līdz 2021.gada februārim, jo tiesa noteica uzņēmējam 50 000 eiro drošības naudu, ko viņš arī samaksāja. Abi pārējie šajā lietā aizdomās turētie jau iepriekš samaksāja 5000 un 10 000 eiro lielu drošības naudu, līdz ar to no apcietinājuma tika atbrīvoti.

Valsts policija iepriekš paziņojumā presei rakstīja, ka grupas līderis ir pazīstams noziedzīgajā vidē Latgalē, turklāt viņam esot plaši sakari arī politiskajās aprindās reģionā. Minētā persona jau iepriekš bija nonākusi tiesībsargājošo institūciju redzeslokā par dažādiem noziegumiem - izvairīšanos no nodokļu nomaksas, vides piesārņošanu, noziedzīgiem nodarījumiem pret pārvaldības kārtību un citiem pārkāpumiem. Savukārt pārējie divi aizdomās turētie vīrieši iepriekš nebija nonākuši policijas redzeslokā.

Zukula uzņēmuma "Adugs Production" advokāte Viktorija Jarkina iepriekš pauda versiju, ka notiekošais varētu būt reiderisma mēģinājums un konkurentu cīņa par iespēju piegādāt preces lielveikaliem "Maxima" un "Rimi". Tāpat viņa neizslēdza iespēju par nepatiesa ziņojuma sniegšanu un centieniem Indijas pilsoņiem ilgāk palikt Latvijā.

Vienlaikus advokāte minēja, ka, pēc viņas rīcībā esošas informācijas, darbinieki vairākkārt ir kavējuši darbu, kā arī bijuši gadījumi, kad viņi atteikušies strādāt. Tāpat konstatēti gadījumi, kad darbinieki no Indijas bojājuši uzņēmuma īpašumu, par ko sastādīti attiecīgie akti un veikti ieturējumi.

Uzņēmums inkriminējamo nodarījumu kategoriski noliedz, un atzīst, ka pastāvēja strīds starp darba devēju un darba ņēmējiem par disciplīnas jautājumiem un kaitējuma nodarīšanu uzņēmumiem. Vienādas higiēnas, drošības un disciplīnas prasības esot pret visiem nodarbinātajiem. Ar Indijas viesstrādniekiem ticis noslēgti darba līgumi, aprēķinātas un izmaksātas darba algas un nodokļi saskaņā ar normatīviem, kā arī nokārtotas uzturēšanās atļaujas, klāstīja advokāte.

Valsts darba inspekcija (VDI) iepriekš arī veica uzņēmumā pārbaudi, kuras mērķis bija pārbaudīt saņemto informāciju par iespējamiem pārkāpumiem. Pārbaudes gaitā darba devējam tika pieprasīti gan konkrēti dokumenti, gan paskaidrojumi.

VDI pārbaudē konstatēja Darba likuma pārkāpumus attiecībā uz ieturējumu veikšanas kārtību un apmēru, proti, ieturējumi nebija veikti atbilstoši Darba likumā noteiktajai kārtībai. Secināts, ka uzņēmums veicis ieturējumus no tādām darbiniekiem izmaksājamās darba samaksas daļām, no kurām normatīvie akti aizliedz veikt ieturējumus.

Turklāt ieturējumu apjoms ir pārsniedzis normatīvajos aktos noteikto augstāko ieturējumu līmeni 20% apmērā no darbiniekam izmaksājamās mēneša darba samaksas, neizmaksājot pat noteikto minimālo darba algu un atstājot darbiniekus bez iztikas līdzekļiem.

Inspekcija piemēroja 1000 eiro sodu par nepamatotu ieturējumu veikšanu no saviem darbiniekiem un viņu atstāšanu bez iztikas līdzekļiem, taču "Adugs Production" lēmumu par sodu pārsūdzējis.

J
Jefiņš 28.02.2023 16:42
Konkurentu pasūtījums, Aduga produkciju praktiski nekur vairs neredz, tad jau saražotais iztirgots un krimināllietu var izbeigt. Glupojas ar tiesāšanos, kaut paši labi zina lietas būtību.
p
par traku 28.02.2023 14:10
Daudzi vietējie labi darbinieki tai laikā aizgāja no darba ,jo neredzēja ne galu ne malu auklēties ar slinkajiem ,nevīžīgajiem viesstrādniekiem-nepārtraukti bija jāveic darbs viņu vietā.Dzīvoja tie nabaga verdziņikopmītnēs,pabaroti,uzkoptas istabiņas...paši pilnīgi nesajēdza elementāru tīrību ,uz veikaliem tos vergus atveda,palīdzēja iepirkties,paši ne bum bum-nu jauniņi jau bij tie klaidonīši/viesstrādnieki
O
Observer 28.02.2023 12:59
,,Plaši sakari arī politiskajās aprindās reģionā,, ... vai tas nozīmē, ka minētajā reģionā pie varas atrodas bandītu atbalstītāji?
z
zinātājs 28.02.2023 10:38
Cik man no vēstures zināms, tad ASV, pateicoties tikai cilvēku tirdzniecībai un vergu darbam, atspērās un guva ekonomisku pacēlumu. Ar nēģeru pirkšanu Āfrikā no vietējo cilšu vadoņiem nodarbojās portugāļi un it sevišķi ebreji. Tajā laikā tas bija pat humāni, jo verdzībā atdotie nēģeri bija savstarpējo cilšu karos saņemtie gūstekņi. Tos pārtikas trūkuma dēļ uzvarētāji tāpat nogalinātu, bet tirdzniecība bija izdevīga visiem - uzvarētājcilts atbrīvojās no liekām mutēm, par to papildus iegūstot degvīnu, šaujampulveri, kādu dzelzs cirvi un šņaucamo tabaku; gūstekņi palika dzīvi un viņiem demokrātijas citadelē ASV bija garantēts darbs, bet vergu uzpircēji un jūras pasažieru transportkompānijas arī, protams, guva peļņu. Zināms, ka šajā konkrētajā notikumā Līvānu Zukuls izmantojis citu sen aizmirstas un arhaiskas ekonomikas celšanas metodes, kas tagad pat ar likumu aizliegtas, bet neviens tiesā neapgalvos, ka viņš negribēja labu Adugam un mīļajiem Līvāniem. Tas nu gan tiesnesim un viņa piesēd...
z
zinātājs 28.02.2023 10:39
(turpinājums)...piesēdētājiem būtu jāņem vērā.
O
Observer 28.02.2023 13:03
Principā ir jāpiekrīt tiem, kuri apsaukā LV uzņēmējus par vergturiem, jo dažā labā darba vietā cilvēks saņem tik, cik viņš arī apēd un notērē , lai sasniegu darba vietu. Un strādāšana ,, par vēdera tiesu,, tā pati ,,verdzība,, jau vien arī ir.
N
Neķītrais masāžists 27.02.2023 21:19
Štrunts par Zukuli, bet mums vairāk interesē, kas notiek ar Anuškeviču, Leitānu un Aivaru!
J
Jefiņš 27.02.2023 20:29
Nesaprotu, kur tad šis tos cilvēkus pirka un kam pārdeva?
A
Astro 27.02.2023 20:24
Jezups brīvu dzīvi bauda,
Lūk,ko paveic liela nauda.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->