Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 20.12.2022 16:23

VUGD aicina svētku laikā neaizmirst par drošību 7

VUGD aicina svētku laikā neaizmirst par drošību

Svētku brīvdienas operatīvajiem dienestiem ir īpaši intensīvs darba laiks. Cilvēki rīkojas neapdomīgāk, un nereti tas noved pie traģiskām sekām. Neapdomība ir galvenais iemesls cilvēku bojāejai ugunsgrēkos, jo lielu daļu no traģiskajiem negadījumiem varēja novērst, ja tiktu ievērotas ugunsdrošības prasības. Pagājušajā gadā Ziemassvētkos ugunsgrēkos gāja bojā divi cilvēki, bet četri – cieta. Tuvojoties svētkiem, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests ir apkopojis ieteikumus drošai svētku svinēšanai.

Sveces nedrīkst atstāt bez uzraudzības!

Bez uzraudzības atstātas sveces, atbilstošos apstākļos, visā telpā var izraisīt liesmas vien pāris sekunžu laikā. Katru gadu ugunsdzēsēji dodas uz izsaukumiem, kas radušies cilvēku neuzmanības dēļ.

Lai no aizdegtas sveces neizceltos ugunsgrēks, atcerieties, ka:

  • sveces stabili jānovieto uz nedegošas virsmas un nav vēlams sveci novietot citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, pie radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;
  • degoša svece rada augstu temperatūru, tāpēc tā jānovieto drošā attālumā no degtspējīgiem priekšmetiem, mēbelēm, audumiem, aizkariem u.c;
  • degošas sveces nedrīkst pat uz īsu brīdi atstāt bez uzraudzības! Dodoties ārpus telpas, kurā atrodas degošas sveces, vai pirms gulētiešanas, ir jāpārliecinās, ka sveces ir nodzēstas.

VUGD atgādina, ka eglītes zaros iestiprinātas sveces dedzināt ir ļoti bīstami, jo no tām viegli var uzliesmot pati egle vai tās dekorācijas!

Kurinot krāsnis, kamīnus un pirtis, neaizmirstiet par drošību!

Viens no izplatītākajiem ugunsgrēku iemesliem ir apkures iekārtu nepareiza izmantošana, tāpēc svētkos kurinot pirtiņu, krāsni vai kamīnu, neaizmirstiet ievērot drošības noteikumus:

  • nekuriniet un neizmantojiet bojātas apkures iekārtas vai dūmvadus;
  • aizdegšanai neizmantojiet viegli uzliesmojošus un degtspējīgus šķidrumus, bet kurināmo un citus degtspējīgus materiālu apkures iekārtas durtiņu priekšā novietojiet ne tuvāk par 1,2 metriem;
  • nenovietojiet uz un pie apkures ierīcēm degtspējīgus priekšmetus un materiālus, piemēram, nežāvējiet drēbes un apavus.

Ja apkures iekārtu iekuriniet tikai svētku laikā, pirms lietošanas pārliecinieties, ka dūmvadā nav izveidojušies kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, savlaicīgi nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā – var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu.

Ievērojiet elektrisko rotājumu drošības lietošanas instrukciju!

Pirms svētkiem un svētku laikā rotājam savas mājas un ārtelpas ar spuldzītēm, bet jāatceras, ka to nepareiza lietošana var izraisīt ugunsgrēku. Izvēloties dekorēšanas vietu, atgādinām, ka jāpievērš uzmanība spuldzīšu lietošanas instrukcijai – vai tās ir paredzētas ārtelpām, iekštelpām vai tās ir ūdens un mitruma izturīgas. Katrai elektroierīcei ir savs marķējums, kas norāda to izmantošanas veidu. Nekādā gadījumā ar iekštelpām paredzētajām elektriskajām virtenēm nedekorējiet mājas fasādi! Atverot jaunas vai izmantojot jau lietotas virtenes, ir jāpārliecinās vai tās nav bojātas. Jebkura ierīce ar bojātu vada izolāciju ir bīstama, jo bojājuma vieta ātrāk sakarst un īssavienojuma gadījumā aizdegsies pirmā, izraisot ugunsgrēku.

Lietojot pirotehniku, ir jāievēro īpaša piesardzība!

Ja svētkos esat nolēmuši lietot pirotehniku, ir jāievēro vairāki, būtiski piesardzības pasākumi, lai svētku salūts padarītu vakaru krāšņāku nevis pārvērstos traģēdijā. Atcerieties:

  • pirms svētkiem iztīriet māju balkonu un/ vai pagalmu no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete, nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku;
  • pirotehniku iegādājieties tikai sertificētos veikalos un pirms lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas pamācību, to ievērojiet un neskaidrību gadījumā konsultējieties ar speciālistu;
  • pirms pirotehnikas raķešu palaišanas novietojiet tās uz stabilas virsmas, lai tās neapgāztos un gadījumā, ja pirotehnikas raķetes nav nostrādājušas, tās atkārtoti neaizdedziniet!

Gadījumā, ja esat nolēmuši doties vērot salūtu, atrodieties drošā attālumā no pirotehnikas izstrādājumu palaišanas vietas, jo tā varat pasargāt sevi no smagām apdeguma traumām pirotehnikas iedarbināšanas procesā radušās kļūdas dēļ!

Pārrunājiet ar bērniem drošības jautājumus!

Gaidot svētkus un iestājoties skolēnu brīvlaikam, aicinām jau savlaicīgi pārrunāt ar bērniem drošības jautājumus. Iesaistiet bērnus drošās svētku aktivitātēs, piemēram, piparkūku mīklas rullēšanā, mantiņu iekāršanā eglītē u.c. Aicinām neatstāt mazus bērnus telpā ar iedegtu kamīnu, krāsni vai sveci, atgādināt, ka atrasties uz ledus un lietot pirotehnikas izstrādājumus ir aizliegts.

Pirms svētkiem pārrunājiet ar bērniem drošības jautājumus un pareizu rīcību dažādās situācijās. Kopā atkārtojiet, kuros gadījumos ir jāzvana uz 112, kāda informācija jāsniedz piezvanot un kā jārīkojas, ja notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons.

Drošība pavadot brīvo laiku ārā

Dodoties pastaigās, baudot ziemas priekus un nodarbojoties ar dažādiem sporta veidiem ir jābūt piesardzīgiem, lai nenotiktu nelaime. Atgādinām, ka uz ledus atrasties nedrīkst, tā biezums var būt ļoti maldinošs, tāpat braucot ar ragaviņām aicinām pārliecināties, ka tās neieslīdēs ūdenstilpnē vai uz ceļa braucamās daļas, dodoties slēpot un pastaigājoties sekojiet līdzi savai atrašanās vietai, lai neapmaldītos, slidošanai aicinām izvēlēties tikai slidošanai paredzētas vietas, ievērojiet ceļu satiksmes noteikumus, jo uz ceļiem var veidoties apledojums.

Dūmu detektors – lieliska dāvana!

Domājot par savu tuvinieku iepriecināšanu svētkos, aicinām dāvināt drošību – dūmu detektoru! Visbiežāk traģiskas ugunsnelaimes notiek naktīs, kad cilvēki guļ, jo cilvēks miegā nejūt dūmus, toties dzird skaņas, tāpēc dūmu detektors ļauj savlaicīgi pamanīt ugunsgrēka izcelšanos un pamest piedūmotās telpas.

z
zinātājs 21.12.2022 09:54
Lai arī, kā man zināms, Jēkabpils Laika lasītāji un politiskie komentētāji ir likumpaklausīgi pilsoņi, kas attiecas arī uz ugunsdrošību, tomēr laiku pa laikam arī viņiem der atsvaidzināt zināšanas rīkojoties ar uguni, ugunsnedrošiem materiāliem un viegli uzliesmojošiem šķidrumiem, kā arī ar deggāzi.
N
Neķītrais masāžists 20.12.2022 20:23
Šitādus rakstu vajag biežāk likt!
A
Astro 20.12.2022 18:23
Detektors tev dāvanā,
Vari zvilnēt dīvānā!
A
Astro 20.12.2022 17:48
Novēlēja svētkos saime,
Drošība,lai mana laime!
Jefiņš 20.12.2022 17:42
Atceros, atceros un par to vien domāju.
S
Skolnieciņš 20.12.2022 17:07
Lūgsim Latvju Dievus, lai Latvijā valda miers un saticība! Būsim ticīgi un labsirdīgi. Uzturēsim senču pagānismu kopā!
Priecīgus Ziemas saulgriežus vēlot, Skolnieciņš
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
D
Distihs 20.12.2022 16:58
Ar labi piedzērušos veci,
Nemēģini iedegt sveci.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->