Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 18.05.2023 15:29

Vilku uzbrukums aitu ganāmpulkam Krustpils pagastā beidzas ar pamatīgiem zaudējumiem 17

Vilku uzbrukums aitu ganāmpulkam Krustpils pagastā beidzas ar pamatīgiem zaudējumiem
Skatīt video

“Mīļdzīvnieku biedrības” ganībās Krustpils pagastā strādā Valsts meža dienesta speciālisti. Viņi apskata rindā saliktās aitas, kuras naktī nokoduši plēsēji. Vairumam pārkostas rīkles, bet viena aita gandrīz pilnībā apēsta.

“Atnākot šeit, pavērās dramatiska aina. Nogalinātas deviņas aitiņas, tai skaitā viena aitu māte, pārējās visas ir jaunaitiņas,” stāsta “Mīļdzīvnieku biedrības” vadītāja Zanda Bojere.

Apsekošanā secināts, ka vainīgi bijuši vilki. “Mīļdzīvnieku biedrības” vadītāja Zanda Bojere ir šokā, jo aitas šajās ganībās tikušas vestas jau gadiem ilgi, bet šāds uzbrukums piedzīvots pirmo reizi. 15 hektāru lielo teritoriju norobežo arī elektriskais žogs, bet vilki atraduši vājo vietu – posmu, kur aiz kokiem ir upe. Tur žoga nav. Uzbrukumā vairākas aitas arī cietušas, viņām sniegta medicīniskā palīdzība, bet nav zināms, vai visas izdosies izārstēt. Turklāt no 100 aitu ganāmpulka vairākas ir pazudušas, acīmredzot, bēgot no plēsējiem, kaut kur aizskrējušas. Pārējās aitas pārnākušas mājās, bet ir ļoti lielā stresā.

Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis stāsta: “Pagājušajā gadā bija ziņots par 79 uzbrukumiem, kur vilks ir bijis vainīgais. Kas attiecas uz Jēkabpils novada pusi, tad pagājušajā gadā bija divi vilku uzbrukumi mājdzīvniekiem ar diviem upuriem – divi nogalināti. Un šogad uz šo brīdi arī ir divi uzbrukumi ar 23 upuriem, un šajos uzbrukumos cietušās ir aitas.”

Valsts meža dienestā skaidro, ka vilku uzbrukumu skaitam ir tendence palielināties, bet joprojām ir saimnieki, kas neziņo par notikušo, tādēļ statistika nav precīza. Ziņot ir ļoti svarīgi, jo, balstoties uz šo statistiku, dienests pieņem lēmumu par to, cik vilku medību sezonā drīkst nomedīt. Pagājušajā sezonā tika noteikts pelēkā vilka sugas aizsardzības plānā paredzētais maksimālais skaits – 300, un visi tika nomedīti. No tiem 22 pelēči nošauti Jēkabpils novadā. “Mīļdzīvnieku biedrībā” pauž viedokli, ka medīt vajadzētu vēl vairāk, ņemot vērā, ka šo meža zvēru uzbrukumi rada lielus zaudējumus.

“Ja mēs saskaitām visus kopā, ja ņem vērā, ka tās ir jaunaitiņas, tad zaudējums ir uz 1000 eiro,” saka Zanda Bojere. “Mums neviens tagad kompensāciju nesniegs. Tas nav valsts līmenī pieņemts. Tagad izskatās, ka mēs uzturēsim, pabarosim meža dzīvniekus, plēsējus.”

Zemkopības ministrijā atzīst, ka kompensācijas valstī nav paredzētas, jo par medījamo dzīvnieku nodarītajiem postījumiem un zaudējumiem atbildīgs zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs, ja vien medību tiesības nav nodotas citam medību tiesību lietotājam.

Ministrijā norāda: “Pelēkais vilks (Canis lupus) nav vienkārši medījama suga – tā ir Bernes konvencijas, Padomes 1992.gada 21.maija direktīvas 92/43/EEK par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību, kā arī virknes LV dabas aizsardzības jomas tiesību aktu objekts. Tam ir pat sugas aizsardzības plāns. Vilki tiek medīti ierobežotā apjomā ar striktiem nosacījumiem. Tāpēc šāda veida valsts atbalsta izstrāde un saskaņošana ar Eiropas komisiju ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) kompetencē, un Zemkopības ministrija labprāt piedalītos sarunās par kompensāciju iespējām lielo plēsēju (vilku, lūšu, šakāļu u.c.) postījumiem aitu vai citos ganāmpulkos.

Vienlaikus tiek uzsvērts, ka Latvijā ir paredzēts atbalsts aizsargžogu un atbaidīšanas ierīču izveidei.

“Mīļdzīvnieku biedrība” pēc notikušā apsver iespēju uzstādīt elektrisko žogu arī ganību posmam, kas iet gar upi. Saimniecībā ir arī zirgi un poniji, kurus arī bija plānots vest tajās pašās ganībās, bet, ņemot vērā ekspertu prognozes, ka vilki notikuma vietā var atgriezties arī dienas laikā, šāda iecere uz laiku atcelta.

Sandra Paegļkalne

J
Jefiņš 22.05.2023 16:46
Skāde liela. Neteikšu neko vairāk, te jau padomu pietiek.
O
Observer 22.05.2023 09:24
Redzot, līdz kādai pakāpei ir pār-regulēta LV un ES lauksaimniecība principā, sevišķi lopkopība ... nav saprotams, kāpēc atbildīgās institūcijas neveic profilakses pasākumus tā, lai aitu turētājiem būtu pilna skaidrība par visiem riskiem un prasmes, kā tos riskus novērst.
l
lopkopis 22.05.2023 06:13
Aploks, suni, dazi saules lukturi pa perimetru. Vili+o nenak uz gaismu. Sis :saimnieks: nedoma ar galvu, ja dzivnieki nakti ir kaut kur, nezin kur.
D
Dzīvnieku aizstāvju klubs KAUCIENS 23.05.2023 14:17
jā, tev pašam aploks ar suni, un daži lukturi zem acīm, , tu ...zvērkāvi ,... ādģēri , ....mežoni, ..terorist !
V
Vairis 21.05.2023 14:55
Pa visu aitu baru divus,trīs Kaukāza aitu suņus uzturēt.Dabiskie aitu sargi,kam šī nodarbe jau gēnos ielikta.
E
Esiet reālisti 21.05.2023 10:32
Jāpieļauj, ka lielajiem dabas regulētājiem ir pieejamas DNS analizēšanas iespējas un šā vai tā tiks secināts, suņi tie bija, vai vilki. No savas pieredzes sliecos domāt, ka tie drīzāk bija suņi. Man bija iespēja redzēt, ko klaiņojošie suņi dara ar trušiem... .
E
Esiet reālisti 21.05.2023 18:52
Protams, fanātiskos suņu mīlētājus var sagaidīt daži nepatīkami pārsteigumi.
Z
Zaķis 20.05.2023 22:34
Gribu redzēt kāda izskatās pusapēstā aitiņa! Vilks aitu sākumā nodīrā ādu pārmet pāri galvai. Ja tā nv tas taa noteikti nav vilks.
Ē
Ēzeļi 20.05.2023 11:11
Vajag ēzeļus vai sargsuni. Ne par velti visur pasaulē lieto sargdzīvniekus. Aizvest tādus mazus mājlopus ganīties vienus prom no cilvekiem. Nu tur jau saimnieks pats uzprasījās uz nepatikšanām.
R
RSHA 4.nodaļa 19.05.2023 11:48
pēc jēra gaļas ir zināms pieprasijums, jēru gaļa ar vārītiem kartupeļiem un diļļu mērci...ach...
z
zināms 19.05.2023 13:17
bičbarmaks arī
z
zinātājs 19.05.2023 10:29
Pat iedomāties nevaru un nezinu, kādam jābūt elektriskajam ganam, lai tas atturētu plēsoņas no uzbrukuma. Elektriskais gans, cik zinu, ir metra augstumā ganībām apkārt novilkta stieple ar 2000V lielu spriegumu, kam vilks vienkārši pārlec pār.
I
Ivars 20.05.2023 14:27
Ja nervi stipri tad būtu jātiesajas ar valsti( zemkopības ministriju). Ja tu vienkarši nošauj briedi,aļņi,stirnu vai vilku. Tad tu esi iznīcinājis valsts īpašumu,ja šie paši iznīcina tavu īpašumu tad valsts nenes nekādu atbildību. Te ir viela pārdomām. Pirmām kārtām zemkopības ministrs ir ma.hinstors un ļeļaks kas šo jautājumu nekad nepacels. Un mednieku arī ir diezgan kūtri lai par šo runātu. Mednieki arī pacietīgs ka viņus slauc. Zemniekiem bez ierunām valstij bija jāmaksā pina tirgus vērtība par viņu iznicinatiem dzīvniekiem.
Ž
Žanis Zalupus 20.05.2023 22:17
Ivars rakstija: Ja nervi stipri tad būtu jātiesajas ar valsti( zemkopības ministriju). Ja tu vienkarši nošauj briedi,aļņi,stirnu vai vilku. Tad tu esi iznīcinājis valsts īpašumu,ja šie paši iznīcina tavu īpašumu tad valsts nenes nekādu atbildību. Te ir viela pārdomām. Pirmām kārtām zemkopības ministrs ir ma.hinstor..
Ivar, vai tad Tu no teksta nesaprati, ka Kanis Lupus tiesības ir augstākas par LV aborigēna tiesībām?
Ko Tu domā tiesā panākt?
Tā vien lūko, ka ierēdņi neuztaisa ekspertīzi un nenāk pie secinājuma, ka aitas gaļa nebija pietiekoši kvalitatīva vilkiem, kuriem tagad sāp vēders! Un neuzliek aitu īpašniekiem sodu... !
K
Kkkkkk 23.05.2023 18:16
Ivars rakstija: Ja nervi stipri tad būtu jātiesajas ar valsti( zemkopības ministriju). Ja tu vienkarši nošauj briedi,aļņi,stirnu vai vilku. Tad tu esi iznīcinājis valsts īpašumu,ja šie paši iznīcina tavu īpašumu tad valsts nenes nekādu atbildību. Te ir viela pārdomām. Pirmām kārtām zemkopības ministrs ir ma.hinstor..
Kur aitas, tur cirpēji.
V
Vietējais 19.05.2023 08:47
Dabā notiek kā jau dabā.Tajā pašā laikā,ja vilku ir savairojies par daudz,uzdevumu augstumos nav atbildīgie par medībām meža dienestā vai arī mūsdienu mednieki palikuši tādi....Agrāk vilku parādīšanās meža dienestiem bija sava veida ārkārtas situācija.Tika pulcināti mednieki,meža dienesta darbinieki un viņi ātri vilku iespējamo atraššanās vietu aplika ar sarkaniem karodziņiem,vilki no tiem baidās,un tad ar pelēčiem tika galā.
O
Observer 19.05.2023 08:42
To, ka Latvijā dzīvo vilki nu nekādi taču nevarēja zināt!
Bet vēl jau ir arī lāči... .
a
arī 19.05.2023 08:50
šakāļi arī ir
N
Neķītrais masāžists 18.05.2023 20:26
Jptvjmķ... :(

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->