Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 08.03.2024 17:14

Vairums iedzīvotāju, kas dzīvo plūdu riska zonās, šogad plūdiem negatavojās 1

Vairums iedzīvotāju, kas dzīvo plūdu riska zonās, šogad plūdiem negatavojās

Jēkabpils novadā jau otro gadu pēc kārtas piedzīvoti plūdi, kas nodarījuši postījumus daudziem īpašumiem. Tomēr 75 procenti iedzīvotāju, kuri mitinās plūdu riska zonās, šogad neveica nekādus sagatavošanās pasākumus, lai pasargātu sevi un savu īpašumu no plūdiem, liecina “Balcia” veiktā aptauja, kurā aptaujāti 300 Latvijas iedzīvotāji. Tie, kuri plūdiem gatavojās, visbiežāk iegādājās mājokļa apdrošināšanu (12 %), pārvietoja prom no pagalma vērtīgākās lietas un tehniku (8 %) un izplānoja, kā evakuēties plūdu gadījumā (6 %). Jēkabpils novada iedzīvotāja Elīna Bataraga, kura plūdu zonā dzīvo piecus gadus un šajā laikā ir pieredzējusi divus plūdus, pieļauj, ka iedzīvotāji tiem īpaši negatavojas, jo ir jau pieraduši pie ikgadējās ūdens līmeņa celšanās.

“Tie, kas šeit dzīvo jau sen un plūdus ir pieredzējuši daudzreiz, apzinās sava īpašuma riskus un vairāk dzīvo ar attieksmi – kā būs, tā būs,” stāsta Elīna Bataraga. “Varbūt iepērk vairāk pārtikas un ūdens, bet nekā citādi lielākoties negatavojas. Bet jaunie apkārtnes iedzīvotāji – kā mēs – ar laiku un pieredzi saprot un iemācās, ka plūdu situācija vispirms eskalējas emocionāli, taču reālie postījumi visbiežāk nav lieli. Turklāt pagājušā gada pieredze rāda, ka mēs varam paļauties uz pašvaldības un dažādu glābšanas dienestu palīdzību, ja nu situācija ir netipiska, ar krietni lielāku bīstamību nekā ierasts. Tāpēc var teikt, ka negatavošanās plūdiem ir vietējo iedzīvotāju pieredzē balstīts lēmums.”

Nepieciešamība gatavoties plūdiem ir atkarīga no mājokļa atrašanās vietas – jo tuvāk pārplūstošām upēm atrodas mājoklis, jo vairāk jādomā par to, kā mājokli pasargāt. Visiem, kas dzīvo plūdu riska zonā, būtu ieteicams jau laikus parūpēties par pirmās nepieciešamības preču krājumu, padomāt par veidiem, kā evakuēties, ja būtu tāda nepieciešamība, pārliecināties, ka mājoklis ir apdrošināts, kā arī apsekot mājokli un paredzēt, kā plūdu gadījumā pacelt virs grīdas līmeņa vērtīgākās iekārtas un mantas. Savukārt tie iedzīvotāji, kuru mājas ir riskantākajās vietās, kas applūst gandrīz katru gadu, var vēl papildus ierīkot plūdu barjeras pie mājas logiem un durvīm vai ieplānot nopietnākus pārbūves darbus, lai pasargātu mājokli no ūdens.

“Pērn Jēkabpils plūdu laikā saņēmām vairākus atlīdzības pieteikumus gan no privātpersonām, gan uzņēmumiem, kuru īpašumiem bija nodarīti bojājumi plūdu rezultātā. Bija nepieciešams segt gan ūdens atsūknēšanu no pagalmiem vai ēkām, lai pasargātu applūdušās iekārtas, gan apmaksāt cilvēkiem pagaidu mājokli, kamēr esošais bija neapdzīvojams, kā arī veikt mājokļu atjaunošanas un pagalmu sakopšanas darbus,” stāsta Balcia atlīdzību vadītājs Dāvids Lēvalds.

Linda Alhedjbccadhc Okelolaescu Linda Alhedjbccadhc Okelolaescu 12.03.2024 12:57
Testtttt 123 test

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->