Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 11.09.2023 18:17

Sēlijā atklāj skulpturālo ansambli “Gaismas vārti” 0

Sēlijā atklāj skulpturālo ansambli “Gaismas vārti”
Skatīt video

Sunākstes mācītājmuižas parkā ar svinīgu pasākumu norisinājusies skulpturālā ansambļa “Gaismas vārti” atklāšana. Tas bija daudzu Sēlijas iedzīvotāju ilgi gaidīts brīdis, jo viedvieta, kas veltīta divām ievērojamām sēļu dzimtām – Stradiņiem un Stenderiem – veidota gandrīz četrus gadus. Skulpturālā ansambļa tapšanas iniciators Pēteris Stradiņš uzsver, ka viedvieta ir veltījums ne tikai viņa tēvam akadēmiķim Jānim Stradiņam un Vecajam Stenderam, bet arī apgaismībai.

“Tas ir par to, kā apgaismības ideja 18.gadsimtā nāca no Eiropas, kā tā sašķēla Latvijas raupjo akmeni, kā nopulēja to, kādā veidā mēs tikām līdz savai valstij caur izglītību, caur gara gaismu,” saka Stendera biedrības valdes loceklis, profesors Pēteris Stradiņš.

Skulpturālo ansambli veido piecas daļas. Četras no tām skatam atsedza Jēkabpils, Aizkraukles un Augšdaugavas novada pašvaldību vadītāji, kā arī Latvijas Universitātes un Latvijas Zinātņu akadēmijas pārstāvji, savukārt vidējās kolonnas atklāšana tika uzticēta Latvijas Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, kurš bija pagodinājis pasākumu ar savu klātbūtni. Ansambļa centrā ir granīta kolonna, kas simbolizē gaismu. No tās uz četrām pusēm tiecas granīta plākšņu stari. Tie izlaužas cauri laukakmenim un sašķeļ to četrās daļās.

Skulpturālo ansambli veidojis tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs: “Centrālais akmens mēroja tālu ceļu – no Eiropas viņas malas, kaut kur no Atlantijas okeāna krasta. Katrs no četriem lielajiem akmeņiem sver no 12 līdz 15 tonnām, un tas, kurš ir centrā, sver ap deviņām tonnām. Grūti saskaitīt visu to laiku, kas tika pavadīts strādājot, jo ne jau vienmēr kaļ un pulē, ir arī daudz jādomā. Viss kopā veidoja divarpus gadus.”

Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs savā uzrunā sacīja: “Lai arī Sēlijas karogs un ģerbonis vēl gaida savu oficiālo apstiprinājumu mūsu Saeimā, gaismas ceļš jau mums ir atvērts. Četrdalītais un izkārtotais dižakmens veido krustceles. Tas ir ceļš uz zinībām. Sevis kā personības un arī visas kopienas apzināšanās un kopšana ir pretrunu un šķēršļu pilna, kas nereti noved krustcelēs, taču šo akmens pilonu centrā stāv askētiska granīta kolonna – kā augstā patiesība, augstā gudrība, kuru katrs, savu ceļu ejot, tiecamies sasniegt. Tā runā par gudru un lepnu Latviju.”

Sašķeltā laukakmeņa četras daļas var interpretēt kā četrus izglītotas nācijas stūrakmeņus – izglītību, zinātni, kultūru un valstiskumu, tāpat arī kā četrus dabas pamatelementus, gadalaikus vai cilvēka mūža posmus. Pasākuma laikā Sēlijas koru dziedātāji aicināja ikvienu iziet cauri šiem akmeņiem.

Iedzīvotāji pozitīvi vērtē jauno vides objektu.

“Šī ir mana dzimtā puse,” saka pasākuma apmeklētāja Rasma. “Es esmu priecīga, ka tas notiek šajā vietā, kur kādreiz tiešām bija svēta vieta, kur mācītāji dzīvoja un gudrību laida tautā. Prieks, tiešām prieks!”

Sunākstes pagasta pakalpojumu centra vadītāja Ināra Vītola saka: “Šis piemineklis uzstādīts tieši šajā vietā. Šī vieta ir sākusi atdzimt. Es domāju, ka tas ir turpinājums, kas vēl turpināsies.”

“Man pašam arī liels gandarījums, ka tas tika pabeigts, un es ceru, ka tas iedzīvosies un kļūs cilvēkiem par tādu kā viedvietu, kā svētvietu, kur katrs var ienākt, ieiet starp akmeņiem, pieglausties gaismas kolonnai, padomāt par sevi, par tautu un iziet atkal pa kādu no šiem stariem savā dzīvē,” saka tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs.

Skulpturālais ansamblis “Gaismas vārti” tapis ar daudzu ziedotāju atbalstu.

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->