Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 24.01.2023 17:19

Saeimas apakškomisija: Jēkabpils plūdu krīzē civilās aizsardzības sistēma darbojusies veiksmīgi 15

Saeimas apakškomisija: Jēkabpils plūdu krīzē civilās aizsardzības sistēma darbojusies veiksmīgi

Jēkabpils plūdu krīzē civilās aizsardzības sistēma darbojusies veiksmīgi, tomēr atsevišķos normatīvajos aktos nepieciešamas izmaiņas, pie šāda secinājuma nonāca šodien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Visaptverošas valsts aizsardzības apakškomisijas sēdē.

Sēdē tika uzklausīti Jēkabpils plūdu krīzē iesaistīto struktūru vadītāji ar mērķi izvērtēt normatīvo aktu atbilstību reālām krīzes situācijām. Apakškomisijas vadītājs Igors Rajevs (AS) uzteica pašvaldības vadību un dienestus par lieliski paveikto darbu krīzes laikā.

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP) informēja par krīzes norisi un pašvaldībā izveidotās Civilās aizsardzības komisijas darbu krīzes laikā, sniedzot arī savu vērtējumu par nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos. Ragainis norādīja uz alternatīvas saziņas trūkumu gadījumam, ja mobilie sakari pārstātu darboties un uz atsevišķām formalitātēm, kas ir traucējošas šādas krīzes apstākļos, kā arī uz regulējuma nepilnībām plūdu seku novēršanas periodā.

Jēkabpils mērs pauda, ka jebkuras krīzes vadībā nepieciešams profesionālis, jo demokrātijas apstākļos par pašvaldības vadītāju var kļūt cilvēks, kurš netiek galā ar situāciju. "Esmu sistēmā kopš 2009.gadā, zinu, kuras vietas novadā applūst pirmās, bet kuras ir drošas," uzsvēra Ragainis, norādot, ka šī gada plūdos civilās aizsardzības sistēma strādājusi veiksmīgi, visiem atbildīgajiem dienestiem koordinēti sadarbojoties. Krīzes novēršanai izveidotā Civilās aizsardzības komisija veiksmīgi sazinājusies ar mobilās aplikācijas palīdzību, taču, ja mobilie sakari būtu traucēti, alternatīvas nebūtu.

Lai glābtu brūkošo aizsargdambi, bijis nepieciešams pieņemt lēmumus, kas tieši ietekmēja privātīpašnieku dzīvojamās mājas un uzņēmumus - pilsētā uzslieto pagaidu dambju dēļ ēkas applūdušas ievērojami augstākā līmenī, nekā tas būtu bez šiem dambjiem, pauda Ragainis. Lēmums par pagaidu dambjiem pieņemts saskaņā ar speciālistu - hidrologu ieteikumiem. Dambji bijuši nepieciešami, lai izvairītos no daudz lielākiem zaudējumiem - aizsargdambja sagrūšanas un visas pilsētas applūšanas, kā arī iespējamas kanalizācijas sistēmas pārslodzes. Tomēr pašvaldībai saskaņā ar normatīvajiem aktiem nav tiesību cietušo īpašumu īpašniekiem segt zaudējumus, un trūkst regulējuma, kas reglamentētu rīcību un finanšu līdzekļu avotus šādiem gadījumiem.

Jēkabpils pašvaldības vadītājs teica, ka plūdu laikā vissāpīgākais jautājums bijis cilvēkresursu trūkums - faktiski par notiekošā vadību un koordināciju atbildīgs viens cilvēks, un tikai viņš ir tiesīgs pieņemt lēmumus un atbildēt uz visiem jautājumiem. Uz telefona zvaniem jāatbild 24 stundas diennaktī, un trešajā, ceturtajā diennaktī tas sāk kļūt apgrūtinoši, pauda mērs.

Rajevs izteica piezīmi, ka mediji ziņojuši par mobilo sakaru traucējumiem plūdu laikā. Savukārt Jēkabpils mērs norādīja, ka "Latvijas mobilā telefona" pārstāvji rīkojušies atbilstoši situācijai - izvietojuši bonas ap sakaru torni, pasargājot to no ūdens pieplūduma un atsūknējuši ūdeni, un tāpēc sakaru traucējumu neesot bijis.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis pastāstīja, ka krīzes apziņošana - paziņojumi sabiedriskajā radio ik pēc stundas un skrienošā ziņu lente sabiedriskajā televīzijā darbojās, kā tas paredzēts, turklāt izvietošana prasījusi vien 26 minūtes. Saziņai VUGD tiek izmantotas rācijas, un arī šī sistēma darbojusies nevainojami.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule pauda, ka viņas vadītajam dienestam ir alternatīvas saziņas iespējas - rācijas, turklāt vadība parūpējusies, lai lielākajās slimnīcās būtu rācijas un tā nodrošināta iespēja sazināties. Tāpat viņa uzsvēra, ka Civilās aizsardzības komisijā obligāti jāiekļauj kritiskās infrastruktūras pārstāvji, kuri parastos apstākļos ir valsts pakļautībā.

Vai būtu nepieciešami steidzami grozījumi normatīvajos aktos, lai jau šopavasar gaidāmajos plūdos atbildīgie dienesti un struktūras varētu veiksmīgāk darboties, interesējās komisijas loceklis Raimonds Bergmanis (AS). Viņš uzsvēra, ka nepieciešams drošības riskus mazināt jau laikus, nevis katru gadu cīnīties ar plūdu sekām. Ar viņu bija vienisprātis Jēkabpils mērs, norādot, ka Jēkabpilī nepieciešams otrs tilts pār Daugavu, lai krīzes gadījumos nodrošinātu palīdzības sniegšanu iedzīvotājiem. Tāpat Ragainis uzsvēra, ka ir tikai janvāra beigas, un nākamie plūdi pilsētā ir iespējami jau pēc pāris mēnešiem.

Rajevs, noslēdzot apakškomisijas sēdi, rezumēja, ka nepieciešams novērst nepilnības likumdošanā, lai pašvaldība varētu pieprasīt līdzekļus krīzes seku novēršanai un kompensācijām privātpersonām, kā arī uzlabot koordināciju ar valsts dienestu vadību krīzes gadījumos. Līdz 1.martam tiks apkopota un izvērtēta visa Jēkabpils plūdu krīzes informācija un pieredze.

z
zinātājs 25.01.2023 10:04
Pareizi Ragainis dara, ka vērš uzmanību uz apstākļiem, kad negaidītas stihijas rezultātā beidzas mobilo telefonu sakari un nav zināms, kā iespējams dot rīkojumus turpmākai rīcībai. Kā zināms, vēl jau paliek radio un televīzija, bet ko darīt, ja Sadales tīkli drošības pēc atslēdz elektrību? Vēl gribētos zināt, kāpēc lielākajos briesmu brīžos neskanēja par briesmām vēstījošās sirēnas, kuras Jēkabpilī tiek pārbaudītas divas reizes gadā un par ko sistemātiski informē Jēkabpils Laiks?
I
Inese 25.01.2023 07:44
Nu gan fleitē! Pašvaldība var palīdzēt iedzīvotājiem, ja tikai ir vēlme to darīt!
z
zinātājs 25.01.2023 10:06
Zināms, ka var palīdzēt un arī palīdz. Kam tad domāts Sociālais dienests?
V
Vērotājs 24.01.2023 21:33
Mēs jūs appludinājām, bet tālāk galā tiekat paši! Mēs nekādi nevaram palīdzēt, likumi neļauj! Kas tās par muļķībām!
N
Neķītrais masāžists 24.01.2023 19:43
Ja Saeimas apakškomisija teica, ka viss pa pirmo zorti, tad velti vēl Ragainim putoties. Teica, ka veiksmīgi un tā ir jāturpina. :D
D
Distihs 24.01.2023 19:22
Vai te plūdi, vētras brīzes,
Pārdzīvosim visas krīzes!
I
Igors.B. 25.01.2023 03:44
Kad pēkšņi rodas ideja un gribas auto brašu,
Un villu kautkur nomalē,kur neredz ļaužu acis,
Jo Rīgas kungi uzticēja tev būvēt dambi brašu.
Kas būtu ieskauts betonā un vizuāli glīts,
Tad projektu ir jānoslēpj no svešu ļaužu acīm.
Un jāuzceļ no smiltiņām,jo ganjau būs tā labi.
A
Astro 24.01.2023 18:09
Raivis zina kur var plūst,
Arī vietiņas kas žūst.
I
Igors.B. 25.01.2023 21:54
Raivis vismaz kautko dara,
Nekā iepriekš daži labi.
S
Skolnieciņš 24.01.2023 18:05
Tiem cilvēkiem, kuriem sanāca šī skāde, neliekas vis situācijas risināšana veiksmīga. Skāde liela. Krīzas laikā šāds sitiens pa kabatu kādam var būt fatāls...
J
Jefiņš 24.01.2023 17:57
Ja jau pats pulkvedis tā teica, tad tas tā arī ir.
O
Observer 24.01.2023 18:21
Kāds pulkvedis?
d
duraks 24.01.2023 19:01
Observer rakstija: Kāds pulkvedis?
Pat es zinu par kuru pulkvedi tiek runāts Apakškomisijas vadītājs, pulkvedis Igors Rajevs (AS) .
Rakstu vajag lasīt !!!!!!!!
m
mudaks 24.01.2023 19:24
duraks rakstija: Pat es zinu par kuru pulkvedi tiek runāts Apakškomisijas vadītājs, pulkvedis Igors Rajevs (AS) . Rakstu vajag lasīt !!!!!!!!
Nav rakstīts, ka viņš būtu pulkvedis.
d
duraks 24.01.2023 20:27
mudaks rakstija: Nav rakstīts, ka viņš būtu pulkvedis.
mudak, tas, ka I.Rajevs ir pulkvedis ir zināms tāpat.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->