Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 03.04.2023 19:37

Rudzātos – Latvijā vienīgās Speciālās Olimpiādes sacensības novusā 5

Rudzātos – Latvijā vienīgās Speciālās Olimpiādes sacensības novusā
Skatīt video

Rudzātos regulāri tiek organizētas Latvijas Speciālās Olimpiādes sacensības novusā, un šogad šim pasākumam ir jubilejas gads – Rudzātu speciālajā pamatskolā aizvadītas jau 20.sacensības. Ideja par olimpiādi, kurā novusu spēlētu Latvijas speciālo skolu bērni, radās sporta skolotājai Zandai Spūlei-Vilcānei, kura stāsta – viss sākās ar astoņiem novusa galdiem.

“Preiļu rajons piedāvāja skolai nopirkt vecos, lietotos novusa galdus,”stāsta Zanda Spūle-Vilcāne. “Tad es sapratu – kāpēc mums braukt kaut kur uz sacensībām Preiļu novadā, jo viņi vairs neorganizēja sacensības. Tad mēs izdomājām, ka taisīsim pie sevis.”

Sacensības tika iekļautas Latvijas Speciālās Olimpiādes sacensību kalendārā, un 2001.gadā Rudzātu speciālajā pamatskolā notika pirmās sacensības. Dažus gadus pasākums tika atcelts kovida dēļ, līdz ar to šogad sacensībām aprit 20 gadu jubileja.

“Šīs sacensības ir īpašas ar to, ka šeit piedalās tikai un vienīgi speciālo izglītības iestāžu audzēkņi un faktiski ir pārstāvēta visa Latvija,” saka Rudzātu speciālās pamatskolas direktors Edgars Vaivods. “Lielākais skaits, cik es atceros pa šiem gadiem, ir bijušas 17 komandas un 27 skolu dalība.”

Šogad komandu skaits bija mazāks – piedalījās sešas komandas no Augšdaugavas novada, Tukuma, Bauskas novada, Limbažu novada un Līvānu novada Rudzātu pagasta.

“Šeit jau piedalāmies 13.gadu,” stāsta Pamūšas speciālās pamatskolas sporta skolotājs Ivo Petrokaitis. “Diemžēl kovida dēļ divi gadi pilnībā izkrita, neko nespēlējām, tāpēc esam diezgan iekavējuši, bet šogad centāmies atsākt.”

Sporta skolotāji uzsver, ka šis pasākums pierāda, ka arī speciālo skolu audzēkņi var apgūt sarežģītos novusa spēles noteikumus, turklāt šo sporta veidu spēlē arī bērni ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem.

“No 2018.gada arī C līmeņa bērni spēlē sacensībās, kas man bija pārsteigums, ka bērni var iemācīties visus noteikumus, jo novusā to ir ļoti daudz, bet bērni var iemācīties,” skaidro Zanda Spūle-Vilcāne. “Stāstot to nevar panākt. Viņi spēlē ar stiprākiem bērniem, ar zinošākiem. Ļoti daudzas reizes atkārtojot, viņi to var apgūt. Arī sacensības ir tās, kas ļoti ātri izmāca noteikumus. Tad, kad sāk likt mīnusus... pat ja viņš nezināja noteikumus, pēc sacensībām zina visus noteikumus.”

Pirmo novusa sacensību galvenais tiesnesis Ilmārs Visockis uzsver, ka novuss ļoti trenē loģisko domāšanu, tādēļ šī spēle speciālo skolu bērniem ir īpaši nepieciešama: “Vismaz divi, trīs gājieni uz priekšu ir jāparedz, kuru kauliņu dabūt laukā no grūtas situācijas, no apmales, lai varētu veiksmīgākā vietā to kauliņu novietot, lai varētu tajā kulītē dabūt iekšā. Domāšana ir vajadzīga, bez domāšanas nekādu īpašu panākumu nebūs.”

20.sacensību kopvērtējumā 1.vietu izcīnīja Medumu speciālā pamatskola, 2.vietu – Zālītes speciālā pamatskola, bet mājinieki – Rudzātu speciālās pamatskolas komanda – ieguva 3.vietu.

Sandra Paegļkalne

K
Klements Čugunieks 04.04.2023 14:07
Novusā, kungi, labākais ir nevis tas , kušs prot ātri iedzīt vienas krāsas ripiņas ´ lūzās, bet tas , kurš prot (kad pienāk laiks NOVUSU nogādat domicīļos) paņemt kulīti ar ripiņām un šaibām , kad Novuss (homo novuss?), un novusa kājas 3-atā jāuznes 5. -ajā stāvā...un izprot PILNĪBĀ lietu, ko sauc par Darba Dalīšanu.ohne vorden
V
Vaivodam čoms 04.04.2023 17:58
Tā tas ir. Lai būtu viss čmoki-moki.
z
zinātājs 04.04.2023 10:19
Padomju laikos bija Augstākās un vidējās speciālās izglītības komiteja, un nezināju, ka tagad ir arī speciālā pamatizglītība. Kā saprotu, tad tā pamatota ar kompetenču izglītības principiem. Pareizi jau tiesnesis Visockis runā, ka novuss attīsta domāšanu un tāpēc uzskatu, ka ne tikai domes deputātiem, bet arī pašvaldību kapitālsabiedrības vadītājiem un vadošām amatpersonām ne tikai jāprot spēlēt novuss, bet regulāri jātrenējas un jārīko lokāla mēroga sacensības. Zinu, ka pieredzējušais Pēteris Spruksts labprāt sabiedriskā kārtā uzņemtos pašvaldības darbinieku trenera pienākumus.
A
Astro 04.04.2023 09:13
Uz spēli nepieciešams nākt,
Ar pirmo sitienu to sākt!
A
Astro 04.04.2023 08:57
Domāšanu netrenēsi,
Nekad luzā netrāpīsi!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->