Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 06.10.2022 16:29

Rožupes pagastā klaiņo sumbri 7

Rožupes pagastā klaiņo sumbri
Foto: Aculiecinieka foto

Līvānu novada Rožupes pagastā konstatēti brīvi klīstam trīs sumbri, kuru uzvedība vedina speciālistus domāt, ka dzīvnieki ir pieraduši pie cilvēkiem un varētu būt izmukuši no vietas, kur tie turēti iežogotā platībā. Dabas aizsardzības pārvalde steidzami meklē un aicina atsaukties sumbru īpašnieku. Ja tuvākajā laikā nekādas ziņas netiks saņemtas, pārvalde organizēs dzīvnieku pārvietošanu uz piemērotu novietni dzīvei nebrīvē. Ieraugot sumbrus, aicinājums netuvoties dzīvniekiem, netraucēt un nepiebarot viņus. Ja kāds sava īpašuma tuvumā redz sumbru, lūgums ziņot Dabas aizsardzības pārvaldei, zvanot uz tālruņa numuru: 64 605 860 vai 28 323 081.

“Šur tur Latvijā un kaimiņvalstīs sumbri tiek turēti briežu dārzos un privātos zooloģiskajos dārzos, tāpēc pastāv neliela iespējamība, ka dzīvnieki ir no šādas novietnes. Ja tā, ceram, ka sumbru saimnieki drīzumā atsauksies. Taču ņemot vērā līdzšinējos ieklīdušo sumbru novērojumus un zinot to, ka Baltkrievijas pusē savulaik sumbri tika turēti iežogotās platībās ar mērķi tos reintroducēt savvaļā, visticamāk, ka dzīvnieki varētu būt ieklīduši no Baltkrievijas, kur tie audzēti iežogotā platībā. Iespējams dzīvnieki paši izkļuvuši no iežogojuma vai izlaisti apzināti. Sīkāk analizējot dzīvnieku uzvedību, secinājām, ka šie ir daļēji pieradināti sumbri, kurus atstāt savvaļā ganāmies nebūtu droši iedzīvotāju dēļ, taču pašiem sumbriem īpašas briesmas šobrīd nedraud,” skaidro pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Sumbrs ir bara dzīvnieks. Un lai gan tas ir zālēdājs, tomēr kā jebkurš savvaļas dzīvnieks, izjūtot apdraudējumu, var kļūt bīstams cilvēkam. Tādēļ, vērojot šo dzīvnieku, ir jāietur droša distance (vismaz 30 m) un jāizvairās no tieša kontakta ar šo dzīvnieku. Kategoriski aizliegts dzīvnieku apzināti piebarot, jo tas sekmē dzīvnieka pierašanu pie cilvēka un uzturēšanos apdzīvotu vietu tuvumā.

Turklāt sumbriem rudens ir pārošanās laiks. Drošības labad liellopu īpašniekiem Līvānu novada Rožupes pagastā un tā apkaimē būtu vēlams lopus naktī neatstāt ganībās.

z
zinātājs 07.10.2022 10:58
Nezinu un brīnos, kā sumbri tika pāri Daugavai, jo, kā zināms Rožupe un Belovežas gārša atrodas dažādos krastos. Domāju, ka pašvaldībai steidzami jādomā, kā nostiprināt mūsu novada robežas pret šiem nevēlamajiem klaidoņiem.
O
Observer 07.10.2022 10:33
Iespējams, ka šie ir daži no sumbriem, kuri aizbēguši no Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko, nevarēdami vairs turpmāk paciest demokrātijas apsīkumu savā līdzšinējā areālā.
n
nu ja 09.10.2022 09:45
Lukašs tikko aizliedza uzņēmējiem celt cenas, tātad tie pamazām bankrotēs un pārstās ražot lēto preci. Tā ,redzi, lēnām apsīkst Lukaša demokrātija. DDD
N
Neķītrais masāžists 06.10.2022 19:21
Gan jau kāds apķērīgs zemnieks noķers kādu bulli, sarunās ar pazīstamu zootehniķi, lai saliek ausīs krotālijas un prom uz gaļas kombinātu. Nauda uz pusēm. :D
S
Steiku nams 06.10.2022 17:16
Lūdzu ziņot par savvaļā klīstošiem steiku avotiem.
J
Jefiņš 06.10.2022 17:15
Jāsargā gaļas govis, kas pa naktīm arī mēz būt ārā, ka pret tām netiek vērsta seksuālā vardarbība. Un ko tad? Par sekām lai stāsta zooinženieri vai zootehniķi, šie zinās.
D
Distihs 06.10.2022 16:44
Kā jau citi meža zvēri,
Sumbri atnes govju mēri.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->