Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 25.05.2023 16:13

Putnu gripas izplatības dēļ plānots noteikt pastāvīgas biodrošības prasības mājputnu turētājiem 6

Putnu gripas izplatības dēļ plānots noteikt pastāvīgas biodrošības prasības mājputnu turētājiem

Lai samazinātu augsti patogēnās putnu gripas (APPG) slimības izplatības risku mājputnu ganāmpulkos, Zemkopības ministrija (ZM) ar putnkopības nozari vienojusies par nepieciešamību ieviest pastāvīgas biodrošības prasības mājputnu turētājiem. Grozījumi Ministru kabineta noteikumos par pastāvīgo biodrošības prasību noteikšanu mājputnu turēšanas vietām tiks virzīti apstiprināšanai steidzamības kārtā nākamajā valdības sēdē.

Pēc ZM skaidrotā, lēmums pieņemts, jo APPG vīruss savvaļas putnu populācijās Latvijas teritorijā izplatās arvien plašāk un Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) katru dienu konstatē arvien vairāk saslimšanas savvaļas ūdensputnu populācijā.

ZM uzsver, ka izstrādātās biodrošības prasības ļaus samazināt APPG vīrusa izplatības risku un palīdzēs aizsargāt mājputnu novietnes, apkārtējo vidi un cilvēku veselību.

Paredzēts noteikt, ka mājputnu īpašniekiem vai turētājiem ir jānodrošina, ka darbinieki un personas, kas nonāk kontaktā ar mājputniem un nebrīvē turētiem putniem, izmanto darba vai maiņas apģērbu un apavus.

Tāpat mājputnus un nebrīvē turētus putnus būs atļauts izlaist mākslīgi izveidotās ūdenstilpēs, kas paredzētas tikai šiem putniem, ja ūdenstilpe būs norobežota ar līdzekļiem, kas nepieļauj savvaļas ūdensputnu piekļuvi, kā arī mājputnus un nebrīvē turētus putnus būs atļauts izlaist ganībās vai pastaigu laukumos, ja šīs ganības un pastaigu laukumi būs atbilstoši norobežoti.

Savukārt barošana un dzirdināšana būs jāveic vietās, kas ir norobežotas, nepieļaujot savvaļas ūdensputnu piekļuvi, kā arī nosegtas ar ūdensnecaurlaidīgu jumtu.

ZM norāda, ka pastāvīgās biodrošības prasības tiks noteiktas arī dzīvnieku patversmēm un savvaļas putnu rehabilitācijas centriem.

Ievietojot slimus vai ievainotus savvaļas ūdensputnus dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā, ne mazāk kā 21 dienu no savvaļas ūdensputnu ievietošanas brīža putni būs jātur izolācijā no pārējiem tur esošajiem putniem, kā arī būs jānodrošina šo putnu atsevišķa kopšana un barošana, izmantojot īpašu šiem putniem paredzētu inventāru un instrumentus.

Ministrijā arī informē, ka mājputnu un nebrīvē turētu putnu dalība pasākumos, tostarp dzīvnieku sacensībās, tirgos, izsolēs, izstādēs un citos pasākumos, turpmāk būs aizliegta līdz brīdim, kamēr APPG saslimstības risks mazināsies. Tāpat būs aizliegts nebrīvē turētus putnus izlaist medību resursu atjaunošanai.

Ņemot vērā, ka APPG vīruss ir bīstams arī cilvēkam, cilvēku saslimšanas gadījumā ZM aicina ziņot Slimību profilakses un kontroles centram.

Jau ziņots, ka 16.maijā valdība pieņēma grozījumus, kas paredz mājputnu saimniecībām pastiprinātas biodrošības prasības pagarināt līdz 31.maijam.

Līdz šim putnu gripa konstatēta savvaļas putniem Daugavpilī, Krāslavā, Cēsu novada Veselavas pagastā, Madonā, Lapmežciemā, Jēkabpilī, Salaspils pagastā un Rojā.

k
kāds pārsteigums 27.05.2023 19:48
meli turpinās paredzētajā virzienā, iesaku mājsamniekiem nesadarboties ar šiem dienestiem nekādā formā
z
zinātājs 26.05.2023 10:22
Tā kā mājputnu man nav, neko par viņu dzīves stilu un ieradumiem nezinu teikt, tad no plašāka komentāra publicēšanas atteikšos.
N
Neķītrais masāžists 25.05.2023 19:18
Izdomāja, ka kaut kas jādara. :DDD Labāk būtu būvējuši ūdensceļu Baltijas jūra-Melnā jūra.
O
Observer 26.05.2023 09:14
Masāžist, tas ir institūciju spožums un posts - nepieciešamība uz katru fenomenu reaģēt , lai pasargātu sevi no augstākās priekšniecības. Es par 80% esmu pārliecināts, ka speciālisti paši šiem aizliegumiem netic, tāpat , kā gudri ārsti netic kovida maskām.
Problēma ir tā, ka dabā putnu ir savairojies par daudz, un latvju zemnieku laukos pierijušies, tie vairosies ar vēl lielāku ātrumu.
O
Observer 25.05.2023 19:15
Ir redzams, ka tūlīt pat putnu turēšana kļūs vēl komplicētāka un regulētāka, kā zelta juvelierizstrādājumu ražošana PSRS laikos.
Secinājums - putnkopība kļūs vēl nerentablāka un produkti dārgāki.
Bet ir labā ziņa - ir pavērusies biznesa niša - ražot pārvietojamus , segtus putnu ganīšanas aplokus. Ielaiž duci vistu un divreiz dienā pārbīda pa lauku. Aplokiem, protams, būs jābūt sertificētiem... .
S
Skolnieciņš 25.05.2023 22:02
Kas ir psrs laiki? Padumjās krievijas laiki ar denunciju un represijām? Jukušās krievijas cars puņķins visu atkārto. Možem povtorjitj!
P
Pareizā atbilde 26.05.2023 09:18
Skolnieciņš: Kas ir psrs laiki? Padumjās krievijas laiki ar denunciju un represijām? Jukušās krievijas cars puņķins visu atkārto. Možem povtorjitj!
PSRS laiki , par kuriem Tavi vecāki Tev stāstīja trīs reizes dienā, Skolnieciņ, ir tādi ,,laiki,, kuri pienāk vienmēr, kad tautu pārņem skaudības gars pret tiem, kuri ir bagātāki un gudrāki. Un tad sākas laupīšana un totalitārisms. Un attīstās visādas murgainas ideoloģijas, kas attaisno šo laupīšanu un slepkavošanu.
Tu esi vienas no šīm ideoloģijām - ,,nacisma,, sludinātājiem.
S
Skolnieciņš 26.05.2023 15:19
Pareizā atbilde: PSRS laiki , par kuriem Tavi vecāki Tev stāstīja trīs reizes dienā, Skolnieciņ, ir tādi ,,laiki,, kuri pienāk vienmēr, kad tautu pārņem skaudības gars pret tiem, kuri ir bagātāki un gudrāki. Un tad sākas laupīšana un totalitārisms. Un attīstās visādas murgainas ideoloģijas, kas attaisno šo laupīšanu..
p.s. denuncija ir pāvesta nuncija kas lieto uztura denuturātu.
J
Jefiņš 25.05.2023 17:15
Brīdināšu radus laukos, lai nelaiž vairāk pa āru tos putnulopus, bet vai nu šie klausīs, nodomās ,ka jokoju.
D
Distihs 25.05.2023 17:13
Policisti spožām vestēm
Vistas turēšot aiz restēm.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->