Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 07.09.2023 17:53

Pļaviņu HES ietekme Salas pagastā – iedzīvotāju un HES viedokļi atšķiras 0

Pļaviņu HES ietekme Salas pagastā – iedzīvotāju un HES viedokļi atšķiras
Skatīt video

Sakas upe bieži ir radījusi plūdus Jēkabpils novada Salas pagastā. Daugavas sānteka atrodas lejpus Jēkabpils un ūdenslīmenis tajā ir cieši saistīts ar situāciju Daugavā pie Jēkabpils.

Šobrīd ūdenslīmenis Sakas upē ir ļoti zems. Līmeņa kritums sakrīt ar periodu, kad Pļaviņu hidroelektrostacija pazeminājusi ūdenslīmeni savā ūdenskrātuvē. Vietējie iedzīvotāji to uzskata par pierādījumu tam, ka Pļaviņu HESam esot ietekme uz situāciju Salas pagasta upēs, tostarp plūdu laikā.

“Ūdens līmenis pazeminās katru gadu tad, kad Pļaviņu HES izsludina ūdenslīmeņa pazemināšanu Daugavā,” stāsta Salas pagasta iedzīvotāja Irēna Sproģe. “Arī tad, kad ir ledus iešana, viņi vienmēr pazemina ūdenslīmeni, un tad problēma rodas pie Zeļķu tilta, jo tur ir vecie tilta balsti ūdenī un arī sašaurinājums Daugavā. Līdz ar to, kamēr neiziet ledus no Zeļķu tilta, tikmēr applūst Salas pagasta teritorija. Tāda ir situācija. Es domāju, ka Pļaviņu HES tomēr vajadzētu izvērtēt reālo situāciju un attiecīgi pavasaros rīkoties, pieņemt praktiskus lēmumus, kas neappludinātu Salas pagasta teritoriju.”

Uzņēmumā “Latvenergo” atzīst, ka Salas pagastā šobrīd varētu būt jūtama Pļaviņu hidroelektrostacijas ietekme, bet tas esot tikai tādos apstākļos, kādi ir šobrīd – meteoroloģiskā vasara un apstākļi ar mazu ūdens pieteci upēs.

“Ja ir mazūdens periods, tad ietekme var sasniegt Sakas salas sākumu, ne tālāk,” skaidro “Latvenergo” HES tehniskais direktors Andris Zēģele. “Šobrīd upē ir aptuveni 180 kubikmetri sekundē, bet visu jūniju, jūliju, pusaugustu bija 140 kubikmetri sekundē. Šādos apstākļos tā ietekme zināmā periodā parādās arvien tālāk – pašā ūdenskrātuves tālākajā robežā, bet tad, kad pavasarī ūdens ir 1000 un vairāk kubikmetru sekundē, šī ietekme beidzas ap Pļaviņu pilsētu, nedaudz aiz tās. Pieaugot ūdens pietecei upē, šī ietekme samazinās, respektīvi, tā nāk tuvāk Pļaviņu hidroelektrostacijai.”

Tas nozīmē, ka plūdu periodos, kad upēs ir ledus un vižņi un kad ūdens pieplūde ir ļoti liela, Pļaviņu HES ar savu rīcību nevar ietekmēt situāciju Salas pagastā. Tāpat hidroelektrostacijai nav ietekmes uz Jēkabpils pilsētu. Dati pierāda, ka Jēkabpils nav šīs ietekmes zonā arī šobrīd, kad upēs ir mazūdens periods.

“Salīdzinot, piemēram, ar jūlija sākumu, mēs esam Pļaviņu HES pazeminājuši līmeni par aptuveni 1,9 metriem, savukārt Jēkabpils mērījumu postenī ūdens līmenis ir pieaudzis par 20 centimetriem. Šie skaitļi pierāda mūsu vārdu patiesumu, ka mēs tur neko neietekmējam,” saka Andris Zēģele.

“Latvenergo” uzsver, ka savā ietekmes zonā, kurā ietverta arī Pļaviņu pilsēta, hidroelektrostacijas pārstāvji regulāri sadarbojas ar pašvaldībām un plūdu laikā savu iespēju robežās cenšas uzlabot situāciju.

Sandra Paegļkalne

 

#SIF_MAF2023

 

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->