Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 19.04.2024 15:58

Plāno reorganizēt Jēkabpilī lielāko skolu 2

Plāno reorganizēt Jēkabpilī lielāko skolu
Skatīt video

Jēkabpils 2. vidusskolas kolektīvs sašutis par ieceri likvidēt 10. - 12. klašu posmu

Liels satraukums valda Jēkabpils 2. vidusskolas kolektīvā – pašvaldība plāno likvidēt 10. - 12. klašu posmu. Izglītības iestāde ir skolēnu skaita ziņā lielākā skola Jēkabpilī – tajā mācās 1507 izglītojamie, turklāt šim skaitam katru gadu ir tendence palielināties. Šonedēļ skolas zālē pulcējās skolēni, viņu vecāki un pedagogi, kā arī Jēkabpils novada domes pārstāvji. Sanāksmē bija asas diskusijas, jo izglītības iestādes kolektīvs ir kategoriski pret domes deputātu pausto ieceri likvidēt 2. vidusskolas 10. - 12. klašu posmu, pārveidojot iestādi par pamatskolu.

“Daudzi vecāki izvēlēsies citu skolu un ies prom, tādēļ es uzskatu, ka nedrīkst nerēķināties ar vecāku viedokli,” saka Jēkabpils 2. vidusskolas sākumskolas skolotāja Anita Ščegalkova. “Pilsētnieki maksā nodokļus, viņiem ir tiesības izvēlēties skolu, ar viņu viedokli ir jārēķinās.”

Vairākās klašu grupās tika veikta vecāku aptauja – arī 4. un 5. klašu audzēkņu vecāki snieguši savu vērtējumu, domājot par bērnu nākotni.

Jēkabpils 2. vidusskolas audzēkņu mamma, Skolas padomes pārstāve Indra Spalviņa stāsta par aptaujas rezultātiem: “No 244 vecākiem, kuri vispār balsoja, 224 vecāki, tātad var teikt – gandrīz visi, ir absolūti pret vidusskolas klašu slēgšanu. Lai arī tā ir tikai 4. un 5. klase, arī šie vecāki domā perspektīvā uz priekšu, lai nav mētāšanās, lai nav raustīšanas.”

Ne skolēniem un vecākiem, ne pedagogiem nav saprotams iemesls, kādēļ tik steidzīgi tiek virzīts jautājums par vidusskolas posma slēgšanu. Jau pēc dažām dienām – 25. aprīlī būs domes sēde, kur paredzēts pieņemt lēmumu.

Domes deputāts, Sociālo, izglītības, kultūras, sporta un veselības aizsardzības jautājumu komitejas priekšsēdētājs Ainars Vasilis tikšanās laikā atklāti pauda savu viedokli, ka šāda iecere esot, lai glābtu Jēkabpils Valsts ģimnāziju no skolēnu skaita krituma.

Arguments gan nav izprotams, jo ģimnāzija atbilst gan kvantitatīvajiem, gan kvalitatīvajiem kritērijiem, un to apliecina Izglītības un zinātnes ministrijas atzinums.

Pēc ministrijas kritērijiem pilsētas teritorijā vidusskolas grupā jābūt 120 audzēkņiem, un ģimnāzijas 10. - 12. klašu posmā šobrīd ir 198 skolēni.

Ainars Vasilis uzsver, ka runa esot par tālāku nākotni saistībā ar 2. vidusskolas skolēnu skaita palielināšanos: “Nākotnē, palielinoties šai skolēnu plūsmai, arī palielināsies to cilvēku skaits, kas paliek šajā skolā. Tas ir normāli. Tātad nākamā skola, kurā samazināsies, ir ģimnāzija. Arī Jēkabpils 3. vidusskolā atnāk bērni 1. klasē un viņi iet līdz galam. Tātad šajā gadījumā ir jautājums, kurā momentā pāries mazāk uz ģimnāziju. Dzimstība mazāka, pāriet mazāk... Es uzskatu, ka pirmais trieciens ir ģimnāzijai. Mans uzskats, arī runājot ar pārējiem kolēģiem, ir, ka ģimnāziju mēs zaudēt nevaram.”

Jēkabpils 2. vidusskolas audzēkņi ir pārliecināti, ka 10. - 12. klašu likvidēšana diez vai uzlabotu situāciju ģimnāzijā, pat ja tur tiešām samazinātos skolēnu skaits. Sanāksmē tika prezentēta šī brīža 9. klašu skolēnu aptauja. Tajā norādīts, ka B variantā – ja vairs nebūtu vidusskolas posma, lielākā daļa aptaujāto – 41 bērns izvēlētos doties uz citu skolu ārpus Jēkabpils pilsētas. Savukārt ģimnāzijā mācības būtu gatavi turpināt tikai seši skolēni.

Jēkabpils 2. vidusskolas sākumskolas skolotāja Jolanta Šinkūne uzsver, ka daudzi nemaz nespētu pāriet uz ģimnāziju: “Skolēniem ir dažāds līmenis, kā viņi mācās, katram ir savas spējas. Kā teica Goguļa kungs [Guntars Gogulis], es arī uzskatu, ka ģimnāzijai tomēr ir jābūt tai, kas sapulcina spēcīgos bērnus, kas ir spējīgi pacelt līmeni un iznest Jēkabpils vārdu ārpusē, bet jāmācās arī tiem, kas vienkārši vēlas mācīties vidusskolā vai nav izdomājuši, kur mācīties.”

“Šeit iznāk mākslīgi atbalstīt ģimnāziju, un to mēs dzirdējām vairākas reizes,” saka Jēkabpils 2. vidusskolas direktores vietniece un latviešu valodas skolotāja Silvija Avišāne. “Man, tāpat kā visiem klātesošajiem, nekas nav pret ģimnāziju, bet tai ir cits statuss. Mēs vēlamies, lai saglabātos mūsu 2. vidusskola.”

Domes deputāti – Alfons Žuks un Ainars Vasilis pieminēja vēl vienu iemeslu vidusskolas posma slēgšanai – šobrīd 2. vidusskolas 10. - 12. klašu posmā mācās 71 skolēns, tātad skola neizpilda ministrijas kritērijus par skolēnu skaitu. Tomēr Jēkabpils novada Izglītības pārvaldē informē, ka šobrīd neesot pamata bažām par valsts atbalsta pārtraukšanu.

“Kritērijiem tā neatbilst, bet tur bija realizēts projekts, līdz ar to nosacījumi no projekta realizācijas puses, attīstot šo infrastruktūru, – jāsaglabā izglītības iestāde tajā ziņā,” saka Jēkabpils novada Izglītības pārvaldes vadītājs Juris Līcis. Uz jautājumu, vai no ministrijas puses nav nekādu indikāciju, ka varētu nesaņemt valsts finansējumu vidusskolas posmā, viņš atbild: “Nē, domāju, ka nē.”

Pat tad, ja skola būtu atzīmēta kā neatbilstoša valsts finansējuma saņemšanai, jāņem vērā, ka vēl visu nākamo mācību gadu skolas saņems finansiālo atbalstu no valsts. Ministrijas pārstāvji uzsver, ka “noteikti ir skaidrs, ka pašvaldības, kurās nav atbilstība pilnīgi visām izglītības iestādēm, finansējumu nākamajā mācību gadā saņems atbilstoši šobrīd spēkā esošajam regulējumam”.

Izglītības un zinātnes ministrija joprojām nav apstiprinājusi jauno pedagogu darba samaksas modeli. Skaidrāks lēmums par to varētu tikt pieņemts maijā vai jūnijā.

Skolas kolektīvs lūdza domes pārstāvjus atlikt lēmuma pieņemšanu līdz nākamajam gadam, savukārt Ainars Vasilis un Alfons Žuks solīja skolas viedokli paziņot citiem deputātiem. Tomēr vecāki un pedagogi pauž bažas, vai deputāti viņu viedoklī ieklausīsies.

Sandra Paegļkalne

Ainis Raubiškis Ainis Raubiškis 20.04.2024 18:32
Tur nav nemazākās reorganizācijas pazīmes. Prasta vidusskolas klašu likvidācija. ????
Andrejs Birzgalis Andrejs Birzgalis 19.04.2024 17:24
Izskatās, ka vara pieder ierēdņiem ne tautai.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->