Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 12.06.2024 18:00

Pēteris Sprukts veidos ūdenskritumu pie avotiņa Salas pagastā 13

Pēteris Sprukts veidos ūdenskritumu pie avotiņa Salas pagastā
Skatīt video

Jēkabpils aktīvists Pēteris Sprukts sācis īstenot jaunu iniciatīvu – labiekārtot avotiņa vietu Jēkabpils novada Salas pagastā. Sakas upes krastā blakus autoceļa posmam Jēkabpils – Sala tek avota ūdens, kuru iecienījuši daudzi iedzīvotāji. Pēteris Sprukts izveidojis pakāpienus, atvieglojot piekļuvi ūdens ņemšanas vietai, jo krauja ir stāva un pēc iepriekšējiem plūdiem ir izskalota.

“Jau pagājušoruden es sāku te labiekārtot, bet plūdi visu aizskaloja, toties pavasarī sāku no jauna visu labiekārtot. Kāpnes sataisītas un saskrūvētas tā, ka nevieni plūdi tālu neaiznesīs. Tepat uz vietas paliks,” stāsta Pēteris Sprukts.

Pēteris padomājis arī par apmeklētāju ērtībām – sarūpējis koka dizaina elementus ar praktisku pielietojumu, kā arī spainīšus un piltuves ūdens uzpildīšanai. Vidi papildina puķu podi, lejkanna un pat pulkstenis, lai avota apmeklētāji nepazaudētu laika izjūtu. Iedzīvotāji pozitīvi vērtē Pētera iniciatīvu, jo avotiņš vietējā sabiedrībā ir ļoti iecienīts.

“Esmu dzirdējusi no citiem labas atsauksmes, ka ir ņemtas analīzes un esot labs ūdens. Mēs te ūdeni ņemam bieži. Izlietojam un braucam pakaļ,” stāsta jēkabpiliete Anna.

Pašvaldība avota vietā neko nevar darīt, jo teritorija pieder privātīpašniekiem. Viņi to nav reģistrējuši kā oficiālu ūdens ņemšanas vietu, jo tas, viņuprāt, neatmaksātos, bet viņiem nav pretenziju, ka avotu izmanto citi. Tāpat īpašnieki neiebilst pret Pētera Sprukta veiktajiem darbiem, lai gan viņš tos veica, iepriekš nesaskaņojot.

“Skaidrs, ka tur varbūt bija savādāk jādara – no sākuma bija jāatnāk pie saimniekiem un jāpaprasa, un tad to visu varēja darīt. Viņš to izdarīja pretēji, bet tas būtu ok,” saka teritorijas īpašnieks Kārlis Pusbarnieks.

Turpretī īpašnieki iebilst Pētera idejai krastā organizēt publisku pasākumu – labdarības koncertu ar dzīvo mūziku.

“Tas gan no mūsu puses ir liegts,” uzsver Kārlis Pusbarnieks. “Tur ir jāsaņem noteiktas atļaujas, saskaņojumi, drošības un viss pārējais. Tur ir bīstamība. Nedod Dievs, tur kaut kas vēl nobruks vai iebruks.”

Stāvkrasts plūdu laikā tika izskalots, padarot nedrošu arī augšā esošo elektrības stabu. To akciju sabiedrībā “Sadales tīkls” sola sakārtot, bet bīstamība kraujas tuvumā saglabāsies. Neņemot to vērā, Pēterim jau radies grandiozs plāns – izveidot uz kraujas ūdenskritumu.

“Tas būs salikts no akmeņiem, ūdens ar sūkni tiks padots augšā, tādā veidā izveidosies ūdenskritums,” par savu ideju stāsta Pēteris.

Tāpat Pēteris grib ierīkot teritorijā strūklaku un citus skaistuma dekorus. Ik dienu paredzēts pie avota novietot Pētera drauga un vārdabrāļa veidotos metāla izstrādājumus.

“Metāllūžņos var pielasīt visu, ko gribi,” stāsta metālizstrādājumu veidotājs Pēteris. “Tur patiesībā žēl redzēt, ka tas aiziet lūžņos. Lai gan tāpat tās detaļas pārkausēs un izdarīs kaut ko labu, man nav vienalga, es tās salasu. Netīrība un bardaks ir, viss ir mazutā, bet katru dzelzs gabalu atmazgā, sametini un sataisi. Tas ir iemīcīts dubļos, bet tu zini, kur to ieliksi.”

Kamēr Pēteris Sprukts un viņa domubiedri rīkojas ar zemes īpašnieka atļauju un saskaņā ar pašvaldībā un valstī spēkā esošajiem noteikumiem, viss ir kārtībā. Tomēr ar Spruktu – tāpat kā ar bitēm – nekad neko nevar zināt, jo viņš pats saka: “Ideju tik daudz kā Napoleonam!”

Sandra Paegļkalne

B
Bonuks00 19.06.2024 14:37
Pičam pieminekli Salā,kaut pavisam maziņu????!
B
Buzītis 17.06.2024 21:06
Laiks rādīs, kas no tā ķīseļa sanāks.
Personīgi man , patika dabiska vide.
j
jautri 13.06.2024 12:00
tautā runā par Napoleona sindromu, bet tas ir vienkārši sociopāts! un viņu ir vairāk nekā mēs domājam.... bojā dzīves saviem tuvākiem un kaimiņiem
j
jautri 13.06.2024 12:05
īpašnieks arī bez savas nostājas, jo tādus sociopāti arī izmanto, lai sevi apliecinātu! būtu riktīgs īpašnieks - ar sūdainām dakšām izdzītu!
j
jautri 13.06.2024 08:42
neteiktu, ka izskatās jauki un vēl nesaskaņots ar zemes īpašnieku un bez atļaujas ...
bet dažiem likumi ir savi :) :)
A
Andris 13.06.2024 10:40
Kundze, izlasiet rakstu. Saskaņots, nav atļauts tikai publiskais pasākums.
j
jautri 13.06.2024 11:22
Andris rakstija: Kundze, izlasiet rakstu. Saskaņots, nav atļauts tikai publiskais pasākums.
KUNDZEI andrim! - īpšnieka paskaidrojusm -“Tas gan no mūsu puses ir liegts,” uzsver Kārlis Pusbarnieks. “Tur ir jāsaņem noteiktas atļaujas, saskaņojumi, drošības un viss pārējais. Tur ir bīstamība. Nedod Dievs, tur kaut kas vēl nobruks vai iebruks.”
j
jautri 13.06.2024 11:35
jautri rakstija: KUNDZEI andrim! - īpšnieka paskaidrojusm -“Tas gan no mūsu puses ir liegts,” uzsver Kārlis Pusbarnieks. “Tur ir jāsaņem noteiktas atļaujas, saskaņojumi, drošības un viss pārējais. Tur ir bīstamība. Nedod Dievs, tur kaut kas vēl nobruks vai iebruks.”
Tomēr ar Spruktu – tāpat kā ar bitēm – nekad neko nevar zināt, jo viņš pats saka: “Ideju tik daudz kā Napoleonam!” - tas arī no raksta! tā tad īpašniekam tikai atliek gatavoties visām Sprikta idejām un to sekām... tas var sanākt nogurdinoši un arī materiāli zaudējumi.... kāds vispār ložņā pa cita īpašumu, jo Napoleons sakāpis galvā! tas kundzēm, ka nelasa rakstus , bet rakstās zem vīriešu vārdieM!
A
Andris 13.06.2024 13:08
jautri rakstija: KUNDZEI andrim! - īpšnieka paskaidrojusm -“Tas gan no mūsu puses ir liegts,” uzsver Kārlis Pusbarnieks. “Tur ir jāsaņem noteiktas atļaujas, saskaņojumi, drošības un viss pārējais. Tur ir bīstamība. Nedod Dievs, tur kaut kas vēl nobruks vai iebruks.”
Tāpat īpašnieki neiebilst pret Pētera Sprukta veiktajiem darbiem-citāts no raksta....
j
jautri 13.06.2024 16:55
Andris rakstija: Tāpat īpašnieki neiebilst pret Pētera Sprukta veiktajiem darbiem-citāts no raksta....
tak neiebildīs, kamēr nesanāks problēmas un nebūs jāsāk atbildēt pēc likuma kā īpašniekiem un maksāt soda naudas!
reizēm jau cilvēki, kas nezina likumus, ar neadekvātiem negrib saskarties, jo sanāk vien sliktāk...
K
Kārlis 12.06.2024 21:58
Bēdu ieleja
j
jautri 13.06.2024 09:46
nākošie plūdi visu nonesīs
.
... 12.06.2024 19:39
Vai tiešām tas kas redzams bildē saucās skaistums? Bija skaists dabas un dabiski veidots avotiņš!!! Ar visu aizkraušanu un zemes rakņāšanu apdrūd tos, kas nāk pēc ūdens, jo ir redzams, ka plūdi ir izskalojuši zemes, kas var sāk brukt. Vai tiešām drošība pēdējā vietā.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->