Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 01.12.2022 17:25

Pārbūvēta Krustpils pils bijušās smēdes ēka 10

Pārbūvēta Krustpils pils bijušās smēdes ēka
Skatīt video

Krustpils pils teritorijā beigusies vēl vienas vēsturiskas ēkas – kādreizējās pils smēdes pārbūve. Darbu laikā būves izskats kardināli mainījies, jo tad, kad * pirms gada būvdarbi tika iesākti, ēka bija līdzīga graustam. Vismaz 25 gadus tā nebija tikusi izmantota. Krustpils pils saimniecības ēka celta 19.gadsimtā un sākotnēji tikusi izmantota kā smēde, tāpat pildījusi staļļu funkcijas. Pēc 1923.gada ēka tika paplašināta un pārbūvēta pirts vajadzībām. Dušas un pirts izmantota gan laikā, kad pilī mitinājās Latgales artilērijas pulks, gan padomju gados, kad pils un muižas ēkas tika nodotas PSRS armijai. Līdz būvdarbu sākumam bija saglabājušās vēsturiskās lāvas un pat pirts slotiņa. 20.gadsimta piebūves tagad ir demontētas – gan tādēļ, ka tās bija ļoti sliktā stāvoklī, gan tādēļ, * lai ēka atgūtu savu vēsturisko – baronu laiku izskatu. Darbus veica SIA “BK Māja”, un to laikā tika nomainīts jumts, uzliktas lietus ūdens notekas, atjaunotas durvis un logi, kā arī atjaunota dolomīta akmeņu fasāde.

Iekšā saliktas koka sijas un uzklāts jauns grīdas segums – darīts viss, lai ēku saglabātu un tur būtu droši, bet vizuāli strādnieki centušies neiejaukties telpu vēsturiskajā izskatā un atstājuši daudzas liecības, piemēram, vecos metāla āķus. Var redzēt arī dubulto mūrējumu. Ārpusē ir vēsturiskais – 19.gadsimta mūris, bet iekšpusē – ķieģeļu siena, kas, visticamāk, mūrēta 20.gadsimtā, Latvijas brīvvalsts laikā. Sākotnēji Jēkabpils Vēstures muzejs bija paredzējis atjaunoto ēku izmantot saimnieciskajām vajadzībām, bet tagad plāni mainījušies.

“Tā kā ēka nav apkurināma, mēs plānojam to izmantot tikai vasaras sezonā,” stāsta Jēkabpils Vēstures muzeja direktore Inese Berķe. “Pie muižām ir populāri izveidot āra kultūrtelpas, kur notiek pasākumi, koncerti, izstādes. Mēs plānojam uzrunāt arī Jēkabpils māksliniekus, kuri varbūt gribētu vasaras sezonā veidot savas instalācijas un izstādes, tādā veidā paplašinot mūsu piedāvājumu.”

Tāpat iekšā paredzēts izvietot informāciju par baronu laiku transportlīdzekļiem un automašīnu remontu, jo smēdes ēkā 1914.gadā muižas kalējs palīdzēja saremontēt kāda inženiera bojāto spēkratu. Savukārt ārā tiks izveidota ekspozīcija, kas būs veltīta auto sacīkstēm, jo baroni fon Korfi piedalījās arī automašīnu sacensībās, kas parasti ilga vairākas dienas.

“Ir noticis iepirkums par šīs ekspozīcijas izveidošanu,” stāsta Inese Berķe. “Uzvarējis tēlnieks Ģirts Burvis, par ko mēs esam ļoti priecīgi. Ceram, ka mums kopīgiem spēkiem izdosies uzstādīt šo vides objektu. Tas būs 20.gadsimta sākuma sporta auto, pie kura apmeklētāji varēs pienākt, iepazīties ar informāciju, arī iekāpt šajā auto un nofotografēties.”

Paredzēts, ka āra ekspozīcija tiks izveidota līdz nākamā gada marta beigām. Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstītais projekts “Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstīšana kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Jēkabpilī” kopumā paredz vairākas aktivitātes – jau uzbūvēta Amatu māja un bijusī klēts ēka pārbūvēta par apmeklētāju apkalpošanas centru, tāpat atjaunots pils C korpuss. Vēl tiks ierīkota ekspozīcija “Muižas virtuve”. Projekta kopējās izmaksas ir vairāk nekā 1,9 miljoni eiro.

Sandra Paegļkalne

O
Observer 03.12.2022 19:35
Ļoti bieži nākas sastapties ar objektiem, kas nes vārdu ,,bijušais,, .
P
Pareizaisjautājums 02.12.2022 12:41
Vai kalējs arī tur būs?
P
Pavel 02.12.2022 12:07
Из этого здания идет подземный ход к реке, но так как у нас ни кому это не интересно и нет специалистов среди работников замка то никто этим вопросом не занимался и не будет, я знаю человека который был в этом ходе в советское время,и зачем здесь столько бестолковых комментаторов пишут всякую ерунду или по делу или не надо вообще чушь писать.
z
zinātājs 02.12.2022 09:03
Zinot, kāds ir iedzīvotāju higiēniskais stāvoklis, arī pirti varētu atjaunot.
N
Neķītrais masāžists 01.12.2022 19:36
Ja bija smēde un staļļi, tad vajadzēja tur kādu autoservisu uztaisīt, kas apkalpotu novada pašvaldības autoparku. Ja nav ko darīt, tad arī kādus no malas var paņemt. Novadā deklarētos.
J
Jocīgie 01.12.2022 18:50
Lielu naudu iegrūda , bet kāds labums no tā pilsētas un novada iedzīvotājiem? Par to naudu kādu daudzdzīvokļu māju teritorijā esošo ielu infrastruktūru būtu sakārtojuši! Naudu vajag likt cilvēku labklājības un drošības nodrošināšanā, nevis izklaidēs!
A
Astro 01.12.2022 18:37
Kādreiz bija pirts un dušas,
Uz lāvas neredzēja mušas.
D
Distihs 01.12.2022 18:13
Sapuvusi katra sija,
Smēdē iekšā lietus lija.
J
Jefiņš 01.12.2022 18:02
Jāierīko vietējais motormuzejs, jāsavāc tik pa novadu nātrēs ieaugušie spēkarati un jāiekārto.
A
Astro 01.12.2022 17:45
Pietika gan naudas,spēka,
Pārbūvēta smēdes ēka.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->