Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 07.08.2023 19:59

Par godu Viesītes 95.dzimšanas dienai iedzīvina veco Āžu krogu 0

Par godu Viesītes 95.dzimšanas dienai iedzīvina veco Āžu krogu
Skatīt video

Viesītē noritējusi Āžu miesta pilsētas tiesību piešķiršanas balle, uz kuru aicināja biedrība “Āžu miesta rezidence”. Ņemot vērā, ka Viesīti līdz 1926.gadam dēvēja par Āžu miestu un Āžu krogs ir Viesītes vecākā ēka, ar kuru arī saistās apdzīvotās vietas rašanās, balle notika vēsturiskās ēkas pagalmā. Pasākuma pirmajā daļā biedrības pārstāvji stāstīja apmeklētājiem par Āžu kroga vēsturi, pamatojoties uz arhitektūras vēsturnieka Ilmāra Dirveika pētījuma rezultātiem.

“Krogs šeit ir bijis jau 17.gadsimtā, kad šeit bija Eķengrāves muiža. Ceļu krustojumā radās vieta, kur ar zirgiem piestāt, pārlaist nakti un paēst,” stāsta biedrības “Āžu miesta rezidence” valdes locekle Džeina Dzimtā. “Šīs konkrētās ēkas celšanas gads tiek minēts 1840.gads. Tas ir bijis gan krogs, gan arī ugunsdzēsēju vajadzībām ugunsdzēsēju depo kopš 1973.gada. Pirms tam – no 1965.gada – šeit bija arī autoosta un elektro remontdarbnīca. Tāpat te vienmēr dzīvojuši arī cilvēki, bijuši dzīvokļi.”

2020.gadā, kad Viesītes ugunsdzēsēji pārcēlās uz jaunām telpām, Āžu krogs palika tukšs, bet tagad ēku iegādājās privātīpašnieki, kuri arī dibinājuši biedrību “Āžu miesta rezidence”. Organizācijā uzsver, ka balle ir pirmais, bet nebūt ne pēdējais pasākums, kas notiks vietā, kur meklējami Viesītes pirmsākumi. Mērķis ir ne tikai atdzīvināt kroga ēku ar kultūras pasākumiem, bet arī izpētīt Viesītes vēsturi, un viens no pētījumiem šobrīd top.

“Kā pilsēta izauga, kāds bija tās nosaukums, kāpēc tieši tajā brīdī piešķīra pilsētas tiesības, to mēs vēl nezinām, tādēļ ir vērts vienreiz to noskaidrot līdz galam,” skaidro biedrības “Āžu miesta rezidence” valdes loceklis Jānis Dzimtais. “Tieši to pētīs Māra Neikena – sociālā antropoloģe no Latvijas Universitātes. Viņa strādājusi arī par vēsturnieci Ogres muzejā. Viņai palīdzēs arī bijusī Ogres Vēstures muzeja direktore Evija Smiltniece. Viņas kopīgi jau ir apmeklējušas Valsts arhīvu un atklājušas dažus intriģējošus faktus, bet par tiem stāstīsim novembrī.”

Pasākuma otrajā daļā klātesošos priecēja kapela “Hāgenskalna muzikanti”. Grupas repertuāru veido 20.gadsimta sākuma un 20.-30.gadu ziņģes, un šie muzikanti nav izvēlēti nejauši. Ņemot vērā, ka Viesītes pilsētas dibināšana notika 1928.gadā, ballē tika radīta 20.gadsimta 20.gadu atmosfēra. Tādēļ arī pasākuma viesi bija aicināti ģērbties tā laika vakartērpos.

Pasākuma apmeklētāja Daina pozitīvi vērtē balli: “Šeit ir pagājusi mana bērnība. Es tagad dzīvoju Liepājā. Mēs atbraucām par godu šim pasākumam. Esam mērojuši diezgan lielu ceļu, bet esam patīkami pārsteigti. Ļoti skaisti. Par jebkuru vecu ēku, kam iedod otru dzīvību, ir prieks. Tas ir lieliski.”

“Mēs esam ļoti priecīgi, ka ir tādi uzņēmīgi cilvēki, kuri attīsta Viesītē šādu kultūras iespēju,” saka cita pasākuma apmeklētāja, arī vārdā Daina. “Paldies Jānim, paldies Džeinai, ka viņi ir tik uzņēmīgi un mūs iepriecina ar mūziku, iepriecina ar saviem pētījumiem par veco Āžu krogu Viesītē! Paldies viņiem!”

Kopš Viesītes pilsētas dibināšanas pagājuši 95 gadi. “Āžu miesta rezidence” sola šā gada novembrī iepazīstināt interesentus ar jauniem, vēl nedzirdētiem faktiem par pilsētas tiesību piešķiršanu.

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->