Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 15.02.2023 19:06

Pabeigta ekspozīcijas otrā kārta “Sēļu sētas” Amatu mājā 9

Pabeigta ekspozīcijas otrā kārta “Sēļu sētas” Amatu mājā
Skatīt video

Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļa “Sēļu sēta” agrāk strādāja tikai vasaras sezonā, bet tagad apmeklētāji tiek gaidīti arī ziemā, jo durvis ir vērusi Amatu mājas ekspozīcijas otrā kārta. Tas ir turpinājums pērn atklātajai ekspozīcijai “Ar Sēliju sirdī”, kas veltīta Sēlijai un tās amatniekiem. Šobrīd ekspozīcija iepazīstina ar Sēlijas apdzīvotām vietām, upēm un ezeriem, seno amatnieku darba rīkiem un vairākām amatu prasmēm.

Nozīmīga vieta atvēlēta aušanai. Var iepazīt tuvāk aušanas darbarīkus, kā arī aplūkot tautastērpa brunču audumus.

“Mēs redzam 12 dažādus audumus no Sēlijas reģiona,” stāsta Jēkabpils Vēstures muzeja galvenā krājuma glabātāja Iluta Bērziņa. “Tie nav visi. Vēl ir daudzi, ko var izvēlēties. Doma bija parādīt lielo daudzveidību, kas redzama Sēlijā. Te ir tradicionālais Augšzemes, ir Neretas, Bebrenes, Ilūkstes, Dignājas, Slates, Subates un citu vietu brunču audumi, jo Sēlija ir diezgan plaša.”

Ekspozīcija veidota ar interaktīviem elementiem, piemēram, apmeklētāji var paši salikt sev tīkamus krāsu rakstus. Tāpat var izzināt metodes, ar kādām agrākos laikos tika krāsota dzija. Interesants fakts – lai iegūtu tumši zilo krāsu, krāsas kodināšanai senāk tika izmantots urīns. Interese par dzijas krāsošanu ar dabas izejvielām nav apsīkusi arī mūsdienās, tādēļ Jēkabpils Vēstures muzejs ir organizējis jau vairākas meistarklases dzijas krāsošanā.

“Cilvēkiem patīk, viņi redz, ka tiešām daba iedod tādas krāsvielas – tik spilgtas un košas, tikai jāmāk īstajā laikā ievākt materiālus un jāzina, ko likt klāt,” stāsta Iluta Bērziņa.

Tāpat var iepazīt kurpnieka arodu, apskatot dažādus apavus, ko darinājuši un valkājuši sēļi 20.gadsimta sākumā. Atverot atvilktnītes, var izlasīt informāciju par peterņu, vīzu, pastalu un citu apavu darināšanu un to, kādos gadījumos konkrēti apavi lietoti.

Iluta stāsta, ka drīzumā būs arī jauns piedāvājums – iespēja praktiski izmēģināt sasiet pastalas: “Mēs arvien vairāk atgriežamies pie ekoloģijas, arī mūsdienās mēs gribam dabīgus apavus. Jebkurš var, iegādājoties ādu, mājās izgatavot pastalas, bet tad paliek problēma – kā pareizi tās sasiet. Amatu mājā būs iespēja iemācīties, kā pareizi siet pastalas. Tā būs interaktīva nodarbe. Tas nav tik vienkārši, kā liekas.”

Pieskaroties interaktīvajam ekrānam, apmeklētāji var klausīties sēļu stāstus, ko ierunājuši iedzīvotāji no 13 Sēlijas apdzīvotām vietām. Tādā veidā var salīdzināt, kā runā sēļi Jēkabpilī, Viesītē, Neretā, Dignājā un citviet Sēlijā.

Ekspozīcijas dizaina autori SIA “WING SPACE”, un ekspozīcijas otrā kārta ir īstenota, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējumam. Muzeja brīvdabas nodaļa “Sēļu sēta” un Amatu māja apmeklētājiem ir atvērta no otrdienas līdz piektdienai no pulksten 10:00 līdz 17:00, savukārt sestdienās un svētdienās no pulksten 10:00 līdz 16:00.

Sandra Paegļkalne

V
Vietējais 17.02.2023 08:30
Kaut kā pieklusis pārmaiņu laika sauklis par brīvību un pastalām. Brīvība, pareizāk neatkarība visai nosacīta un pastalas arī uz ielas nemana
J
Jefiņš 16.02.2023 19:06
Man ōme kādreiz mācīja pastalas izgatavot, bet biju par slinku, tagad nožēloju , sasiet gan protu. Ōme vīzes arī prata pīt, bet vai nu bērnībā kādam ir tāda pacietība sēdēt un skatīties.
N
Neķītrais masāžists 16.02.2023 18:46
Kaut kā stulbi, ja tam, kas pats mājās pastalas uzkniedējis, būtu jāiet uz Sēļu sētu tās atsiet mācīties. :DDD Liekas, ka paši, bļē, nesaprot, ko runā.
D
Distihs 16.02.2023 15:09
Astro pastalās pa dzīvi
Visur pastaigājas brīvi.
E
Ej tu nost! 16.02.2023 11:45
Tādi haromi priekš pastalām DD
n
nu jau 16.02.2023 13:19
Kāpēc Tu tik zemu sevi vērtē, tā pat nav vairs paškritika.
A
Astro 16.02.2023 10:06
Paldies sēļu amatniekiem,
Drēbniekiem un kurpniekiem!
z
zinātājs 16.02.2023 10:05
Nu beidzot! Ilgi gan. Patiešām ilgi, jo, cik zinu, otro kārtu bija paredzēts pabeigt jau pagājušā gadā. Zināms, ka var atrunāties ar Covidu, ar plūdiem, kas draudēja arī Amatnieku mājai, kas ir pareizi, bet ar to bija jārēķinās un nevajadzēja bezatbildīgi solīt. Lai nu kā tur bija vai nebija, tomēr tagad interesenti varēs iemācīties pareizi pareizi un ātri sasiet pastalas. Tomēr atklāts paliek jautājums - kur Jēkabpilī var iegādāties liellopu ādas, lai pirmkārt mājas apstākļos pastalas izgatavotu? Kamēr nav rasta atbilde, uzskatu, ka otrā kārta vēl nav pabeigta un pie tās, ignorējot apavu tirdzniecības lobijus, vēl daudz jāstrādā.
A
Astro - > Distiham 16.02.2023 09:58
Distihs redzams malu malās,
Ziemā staigā pastalās.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->