Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 26.03.2024 18:27

No 1.aprīļa palielinās autobusu un vilcienu biļešu cenas 0

No 1.aprīļa palielinās autobusu un vilcienu biļešu cenas
Skatīt video

Sabiedriskā transporta padome jau pagājušajā gadā apstiprināja jaunu biļešu un tarifu sistēmu, kas skars visus reģionālo autobusu un vilcienu maršrutus. Par braucieniem reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos no 1.aprīļa būs jāmaksā vairāk, un tas neapmierina pasažierus, lai gan vienlaikus iedzīvotāji uzsver, ka neko jau nevarot ietekmēt.

“Sevišķi pensionāriem, kuriem ir jābrauc uz slimnīcu analīzes nodot vai izskatīt problēmas, es domāju, ka viņiem būs problēmas,” saka Viesītes iedzīvotāja Sarmīte. “Un tad nav, ko brīnīties, kāpēc lauki paliek tukši. Jā, tie paliek tukši un paliks tukši.”

“Ko darīsi, ja vajag braukt? Par jebkādu cenu brauksi, ja vajag. Mēs neko nevaram darīt. Kā mūsu valdība lemj, ar to mums jāsamierinās,” saka Kūku pagasta iedzīvotāja Irina.

“Viss kļūst dārgāks, nekas nav lētāks. Jābrauc tāpat. Es domāju, ka man tas neko neietekmēs. Es autobusus izmantoju mēnesī reizes divas vai trīs,” saka Viesītes iedzīvotājs Vladimirs.

Cenas palielinātas, lai mazinātu valsts līdzfinansējumu sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju zaudējumu segšanai, jo pēdējo gadu laikā arī šo nozari ietekmējusi inflācija.

“Ja līdz 2019.gadam par katru pasažiera samaksāto vienu eiro valsts dotē vēl papildu vienu eiro, tad pēc 2019.gada resursu sadārdzinājums, algu sadārdzinājums utt. veicināja inflācijas palielinājumu arī sabiedriskajā transportā. Tagad jau jāatzīst, ka par katru pasažiera samaksāto eiro valsts piemaksā nu jau divus eiro,” skaidro Autotransporta direkcijas sabiedrisko attiecību vadītājs Viktors Zaķis.

Biļešu cenu sadārdzinājums katrā maršrutā būs citādāks, jo jaunā tarifu sistēma nav veidoja lineāri. Tur, kur agrāk tarifs bija zemāks, tas tiks paaugstināts vairāk, bet tur, kur jau agrāk bija lielāks cenas palielinājums, tarifa lēciens nebūs tiks liels. Vienlaikus direkcijā tiek uzsvērts, ka jaunā sistēma paredz ieviest principu – tas, kurš brauc biežāk, maksā lētāk.

“No 1.aprīļa vilcienos būs tā, ka mēnešbiļete atmaksāsies jau no 21.brauciena,” stāsta Viktors Zaķis. “Šobrīd tas attieksies arī uz tiem reģionālajiem autobusiem, kuriem jau ir ieviestas tādas mēnešbiļetes. Kur nav ieviestas, tur pakāpeniski tiks ieviestas.”

Biļetes, kuras būs iegādātas līdz 31.martam ieskaitot, būs derīgas līdz attiecīgās biļetes derīguma termiņa beigām, savukārt no 1.aprīļa visas biļetes tiks pārdotas tikai pēc jaunā tarifa.

Precīzu informāciju par jauno cenu konkrētā maršrutā pasažieri varēs iegūt pie konkrētā pasažieru pārvadātāja vai biļešu tirdzniecības vietās, bet Autotransporta direkcijā uzsver, ka ne visi pārvadātāji šo informāciju paspēs publiskot pirms 1.aprīļa. Tātad daudzi pasažieri tikai 1.aprīļa rītā varēs uzzināt jaunās cenas. Lai otrajās Lieldienās pieturā nebūtu nepatīkamu pārsteigumu, labāk paņemt līdzi lielāku naudas summu biļetes iegādei.

Būtiskākās izmaiņas

  • Jaunajā tarifu sistēmā tiek saglabāts minimālās maksas princips, taču, lai šo tarifu salāgotu ar valstspilsētu sabiedrisko transportu, tiek noteikta minimālā braukšanas maksa: Rīgā - 1,50 eiro, citās valsts pilsētās - 1,00 eiro un ārpus valsts pilsētām - 0,70 eiro.
  • Tarifa maksas izmaiņas mazos vai vidējos attālumos autobusos jaunajā tarifu sistēmā ir relatīvi nelielas un orientētas uz to, lai neradīto spiedienu uz pasažieriem, kuri bieži izmanto sabiedrisko transportu, taču izmaiņu rezultātā ir arī atsevišķi gadījumi, kad pieaugums būs lielāks.
  • Lai stiprinātu vilcienu kā sabiedriskā transporta mugurkaulu, jau esošajos vilciena un autobusu savienojumos Aizkrauklē, Tukumā, Krāslavā un Dagdā plānots ieviest jaunu biļešu veidu Vilciens+, ar kuru īsos braucienos ar autobusu uz vai no vilciena pieturas punkta varēs braukt bez papildus maksas vai par minimālu samaksu.
  • No 1.aprīļa vilcienos būs vienreizējās, 1, 3, 5 un 30 dienu biļetes, bet reģionālajos autobusos - vienreizējās biļetes un esošās mēneša biļetes.
  • Līdz brīdim, kad vilciena un autobusu pārvadājumos tiks vienādoti visi biļešu veidi, abos pārvadājumu veidos ieviešot arī 10 un 20 braucienu biļetes, autobusu pārvadājumos tiek saglabāti līdzšinējie biļetes viedi 10 - 19 braucieniem, 20 - 34 braucieniem un 35 un vairāk braucieniem.
  • 30 dienu biļete regulārajiem pasažieriem. Ja esošā mēnešbiļete vilcienā pasažierim atmaksājās pēc 33 braucieniem un autobusā pēc 41 brauciena, pēc jaunās tarifu sistēmas ieguvums pasažierim vilcienos un autobusos būs jau no 21. brauciena. Līdz ar to pasažieri, kuri sabiedrisko transportu lieto bieži, maksās mazāk. No 1.aprīļa šis princips tiks ieviests vilcienos un autobusos, kuros pasažieriem jau tiek piedāvātas mēneša biļetes.

Sandra Paegļkalne

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "Jēkabpils laiks" saturu atbild SIA "Vidusdaugavas televīzija".
#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->