Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 28.03.2023 16:01

Mizgrauža bojājumu ierobežošanai no 1.aprīļa būs ārkārtējā situācija 230 pagastos 10

Mizgrauža bojājumu ierobežošanai no 1.aprīļa būs ārkārtējā situācija 230 pagastos

Valdība apstiprinājusi, ka no 1.aprīļa valstī būs spēkā ārkārtējā situācija 230 pagastos saistībā ar egļu astoņzobu mizgrauža invāziju. Ārkārtējā situācija tiks izsludināta arī Jēkabpils novadā – Aknīstes, Asares, Atašienes, Ābeļu, Elkšņu, Gārsenes, Kalna, Krustpils, Kūku, Leimaņu, Mežāres, Rubenes, Salas, Saukas, Variešu, Viesītes un Vīpes pagastā. Ārkārtējās situācijas laikā būs noteikti saimnieciskās darbības ierobežojumi un aizsardzības pasākumi.

Ārkārtējās situācijas teritorijā ir noteikta A aizsardzības zona, kurā ietilpst vērtīgā egļu mežaudze, B aizsardzības zona, kurā ietilpst skujkoku mežaudzes 100 metru attālumā no vērtīgās egļu mežaudzes ārējās robežas, un C aizsardzības zona, kurā ietilpst egļu mežaudzes 101-500 metru attālumā no vērtīgās egļu mežaudzes.

A un B aizsardzības zonā būs aizliegta koku ciršana, bet C aizsardzības zonā būs aizliegta koku ciršana kopšanas un izlases cirtē, kailcirtē un rekonstruktīvā cirtē platībā, kas mazāka par 0,8 hektāriem.

Ministrijā skaidro, ka koku ciršanas ierobežojumi vērtīgo egļu mežaudžu tuvumā noteikti, lai terpēni nepievilinātu mizgrauzi un mežaudzes būtu aizsargātas.

Vienlaikus mizgraužu bojājumu ierobežošanai ir noteikti aizsardzības pasākumi visās aizsardzības zonās, kas nosaka, ka, saņemot VMD sanitāro atzinumu, atļauts cirst mizgrauža svaigi invadētus kokus sanitārajā vienlaidu cirtē, ja šīs platības atbilst noteiktajiem kritērijiem.

Tāpat piemērotos skujkoku izcirtumos jāizvieto feromonu slazdi, kuru ekspluatāciju valsts īpašumā esošajā mežā un Rīgas pašvaldības īpašumā esošajā mežā nodrošina meža apsaimniekotājs, bet citos mežos - VMD.

Lai nodrošinātu nekavējošu pasākumu izpildi ārkārtējās situācijas laikā, VMD apliecinājumu koku ciršanai sanitārajā vienlaidu cirtē izsniedz piecu darba dienu laikā no iesnieguma saņemšanas, un apliecinājuma derīguma termiņš ir divi mēneši no lēmuma pieņemšanas dienas.

Savukārt, ja meža īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam ir spēkā esošs apliecinājums koku ciršanai kādā no aizsardzības zonām un koku ciršana atbilstoši rīkojumam ir aizliegta, VMD 10 dienu laikā pēc rīkojuma spēkā stāšanās izdos lēmumu par apliecinājuma koku ciršanai darbības apturēšanu uz ārkārtējās situācijas laiku.

Īpaši aizsargājamā dabas teritorijā vai tās funkcionālajā zonā, kura ietilpst A, B un C aizsardzības zonā un, kurā ir atļauta sanitārā cirte atbilstoši VMD sanitārajam atzinumam, mizgraužu svaigi invadētās egles atļauts cirst sanitārajā vienlaidu cirtē, saglabājot visus augtspējīgos citu koku sugu kokus.

VMD apliecinājumu koku ciršanai izsniegs pēc Dabas aizsardzības pārvaldes pozitīva atzinuma saņemšanas.

D
Dārzniekāzis 29.03.2023 18:39
Vislielākās problēmas dabai nodara trīsdesmit-div-zob-grauzis, Latvijas parastais (communi rodent Latvensis)
z
zinātājs 29.03.2023 10:34
Cik man zināms, tad vispretīgākie ir mizgrauži, kurus Dievs ar astoņiem zobiem aprīkojis.
P
Pareizaisjautājums 29.03.2023 09:22
Pieņemsim, ka mizgrauzis sēž lauka vidū iepretim Biržiem un gaida, kad viņa degunu beidzot sasniegs zāģēto egļu smarža... .
Bet, ja nekur neko nezāģē, tad mizgrauzis ierokas zemē un ļauj, lai viņam pa virsu iesēj rudzus... .
Kā jums šķiet?
Vai nav ticamāk, ka mizgrauzis vienkārši lido tik ilgi, kamēr ierauga pirmo egli un to arī tūdaļ nograuž? Ko šajā situācijā būtiski maina aizliegumi strādāt mežā?
Kādas vēl problēmas varas cilvēki cer atrisināt ar aizliegumu palīdzību? Un kā viņiem sokas?
O
Observer 29.03.2023 08:53
Domāju, ka būtu lietderīgi uzlikt par pienākumu mežā lietot zilās kovida aizsarg maskas. To lietošana jau gan ir atcelta visā Eiropā, pat konservatīvajā Vācijā, bet tas nekas, mēs varētu izcelties ar oriģinalitāti.
Jo farmācijas bizness maskas ir sapircies miljoniem un kaut kā taču no viņām ir jātiek vaļā!
p
prusaks 29.03.2023 09:01
Manuprāt labāk būtu mežā ieejot uzvilkt garās bahilas ar ūdensdrošu PU pārklājumu, tam, protams, ir jābūt obligātam pasākumam. Ar steigu vajadzīgs attiecīgs papildinājums novada saistošajos noteikumos, lai cīnītos pret ļaunprātīgajiem pārkāpējiem.
k
kNN 29.03.2023 05:09
Tajā pašā laikā viņi domā kā cīnīties ar Desgraužiem, tas ir cilvēkiem.
N
Neķītrais masāžists 28.03.2023 19:23
Ja visa nauda aiziet armijas barošanai, Saeimas deputātu algām un ukraiņu palīdzībai, tad skaidrs, ka ne veselības aizsardzībai, ne cīņai pret mizgraužiem nekas pāri nepaliek. Nebūtu jau nekāds arī brīnums, ja atklātos, ka tos mizgraužus mums par gāzes vada spridzināšanu Putins ar Lukašenko ir uzsūtījuši, ka krievu laikos mums amerikāņi Kolorado vaboles.
A
Astro 28.03.2023 17:50
Aizsardzība meža zonā,
Kur mizgrauzītis redzams fonā.
D
Distihs 28.03.2023 17:41
Kādam laikam baigi skauž,
Ka vabolītes mizu grauž.
J
Jefiņš 28.03.2023 16:47
Sapratu , ka ārkārtējās situācijas laikā krustcelēs būs bruņumašīnas ar pilnu kaujas komplektu.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->