Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 14.11.2023 13:45

“Manas jaunās mājas Latgale” 7. raidījuma viesis – pirtniece Ingūna Rauda 0

“Manas jaunās mājas Latgale” 7. raidījuma viesis – pirtniece Ingūna Rauda

Pirtniece Ingūna Rauda dzīvojusi gan Zemgalē, gan Rīgā, gan Vidzemē. Pēc ceturtā bērniņa piedzimšanas sapratusi, ka dzīve galvaspilsētā nav piemērota kuplajai ģimenei, tāpēc ceļš tālāk veda uz Cēsu pusi, taču, izmēģinot biznesu tur, apzinājusies, ka tas nav viņas aicinājums un jāmeklē kāda mierīga dzīvesvieta laukos.

Ludzas novadā esošajā Mērdzenes pagastā bija viņas tēva dzimtās mājas, kurās neviens nebija dzīvojis 18 gadus. Lai arī sākumā veselais saprāts teicis, ka ne jau uz Latgali pārvākties, kur nevienu nepazīst, iekšējais nemiers nav mitējies, un tā Lieldienās ap savu dzimšanas dienas laiku tomēr aizbraukusi uz dzimtas mājām.

“Atbraucām, uzkāpu Lieldienu rītā kalnā, sajūtu, vecāmamma stāv aiz muguras - baba. Un saka – nu, meit, tu esi mājās. Un tā mēs maija sākumā ar meitiņu pārvācāmies,” tā šo maģisko momentu atceras Ingūna.

Pirtniece uzskata, ka uz Latgali nevar pārvākties ar augstprātīgu attieksmi.

“Latgale nav ne Vidzeme, ne Zemgale, ne Kurzeme. Tā bija viena no manām mācību stundām, ka es ar tādu drusku paceltu degunu atnācu. Tikai tad, kad deguns nolaidās, kad paprasīju šai vietai piedošanu par nedaudz augstprātīgu attieksmi, tad arī zeme un vieta atvērās”.

Uzsākot dzīvi Latgalē, Ingūna Rauda sapratusi, ka joprojām pastāv daudz dažādu maldīgu stereotipu par šo reģionu, piemēram, ka te esot “čuhņa”.

“Latgalē ir fantastiski cilvēki, un jūs braucāt, redzējāt, te nelielas sētas, maz, bet viņas ir skaistas, sakoptas, te dzīvo ārkārtīgi čakli cilvēki, ļoti sirsnīgi, bet viņi nenāks, tā viena atšķirība ir tā, ka man jāiet pie viņiem,”

tā pretargumentē pirtniece.

“Piederības sajūtu mēs varam veidot gan caur kādiem pagātnē iedomātiem tiltiem, gan tajā kopienā, kurā reāli dzīvojam. Un atgriešanās visticamāk notiek gadījumos, kad mums neizdodas iederēties vietā, kur esam,”

tā vilkmi pret dzimtajām mājām skaidro Latvijas Universitātes asociētā profesore, antropoloģe Aivita Putniņa.


Savukārt, runājot par pirts tradīcijām, biedrības “Latvju Pirts un SPA Asociācija” valdes locekle Aija Stepanova skaidro, ka pirts mums ir ģimenes tradīcija jeb kopā būšanas vieta. Ja kādreiz pirtī mazgājās, tad šobrīd arī atpūšas, un tas kļūst aizvien populārāk Latvijā. Un šobrīd terminoloģijā arī apstiprināts termins – pirtnieks. Tas ir cilvēks, kurš veic pirts procedūru. Ja kāds vēlas padarīt to arī par savu profesiju, ar ko pelnīt naudu, tad gan jāiziet apmācības un jāreģistrējas VID.

Skatieties Vidusdaugavas televīzijas kanālā 16.novembrī pl.19:30; 20:30 un 21:30 ar atkārtojumiem 17. novembrī ik stundu no pl.8:30 līdz 18:30 un 18. un 19.novembrī pl.11:30, 16:30 un 21:30!

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "Manas jaunās mājas - Latgale" saturu atbild SIA "Vidusdaugavas televīzija".

#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->