Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 04.12.2023 18:37

Līvānu Stikla un amatniecības centrs svin 20 gadu jubileju 0

Līvānu Stikla un amatniecības centrs svin 20 gadu jubileju
Skatīt video

Līvānu Stikla un amatniecības centrs nosvinējis 20 gadu jubileju. Centra dzimšanas dienā ikvienam bija iespēja bez maksas apmeklēt iestādi un piedalīties svētku aktivitātēs. Kad 2003.gadā centrs pirmo reizi vēra savas durvis apmeklētājiem, tas bija pirmais amatniecības centrs Latvijā.

“Mēs toreiz bijām Latgales Mākslas un amatniecības centrs, vēl nebijām mainījuši nosaukumu,” stāsta centra vadītāja Ilze Griezāne. “Mēs bijām pirmais amatniecības centrs Latvijā. Nebija, kam pajautāt, kā darīt un ko darīt. Pēc tam visi amatniecības centri, kas pēc mums tika radīti Latvijā, brauca pie mums pieredzes apmaiņā.”

Sākotnēji centra darbība bija veltīta mākslinieku un amatnieku tradīciju saglabāšanai, bet vēlāk par iestādes galveno misiju kļuva bankrotējušās Līvānu stikla fabrikas kolekcijas pārņemšana un fabrikas vēstures liecību saglabāšana. Kopš 2013.gada centrā ir skatāma Līvānu stikla muzeja ekspozīcija, bet 2016.gadā Līvānos atdzima stikla pūšanas tradīcijas – tika izveidota stikla pūšanas darbnīca. Vēl pēc diviem gadiem centrā pastāvīgu darbu uzsāka divi stikla pūtēji.

Arī šobrīd darbnīcā strādā divi stikla pūtēji. Galvenais meistars ir Aleksandrs Logvins, kurš jau 39 gadus savu dzīvi saista ar stiklu. 24 gadus viņš nostrādājis Līvānu stikla fabrikā, bet tagad savu pieredzi un zināšanas izmanto stikla pūšanas darbnīcā. Jubilejas pasākumā tika atklāta viņa radīto stikla darbu izstāde, kas būs skatāma līdz nākamā gada 6.janvārim.

Aleksandra palīgs ir Ivars Āboltiņš. Viņš stāsta, ka viņa stikla ceļš sācies nesen: “Es pārcēlos uz dzīvi Līvānos. Meklējot darbu, bija lielisks piedāvājums nākt uz šejieni par stikla pūtēja palīgu. Es sapratu, ka darbs ir radošs un interesants, ka tas man varētu patikt. Atnācu izmēģināt savus spēkus un tā arī te paliku.”

Jubilejas dienā apmeklētāji varēja ne tikai vērot stikla pūšanas procesu un apskatīt izstādes un pastāvīgās ekspozīcijas, bet arī aplūkot un iegādāties glāzes, kas tapušas par godu centra 20.dzimšanas dienai. Divu glāžu dizaina autore ir Ludmila Safronova, bet trešās glāzes dizainu radījusi stikla māksliniece Aīda Rotčenkova.

“Vispār man radās trīs idejas, bet tika izvēlēta viena, apspriežoties ar stikla pūtēju, kura no šīm idejām būtu vieglāk realizējama. Izvēlējās manu ideju par glāzi uz stabilas kājas. Man gribējās, lai šis izstrādājums ir tiešām stabils un var taisīt dažādas variācijas,” skaidro Aīda Rotčenkova. Viņa piebilst, ka jau kopš jaunības ir saistīta ar stiklu: “Beidzot Mākslas akadēmijas stikla nodaļu, nokļuvu Līvānu Stikla rūpnīcā un sāku strādāt kā māksliniece, vēlāk arī kā galvenā māksliniece. Viss mans mūžs saistīts ar stiklu tieši Līvānu Stikla fabrikā.”

Līvānu Stikla un amatniecības centrā darbojas arī Tautas lietišķās mākslas studija “Dubna”, un jubilejas dienā ikviens varēja iepazīties ar rokdarbnieču darinājumiem. Studijā darbojas 15 rokdarbnieces.

“Sākotnēji mēs kā studija bijām piesaistīti Līvānu kultūras namam, bet tad, kad nams devās uz ilgu laiku remontā, mēs loģiski tikām piesaistīti toreizējam Latgales Mākslas un amatniecības centram,” stāsta Tautas lietišķās mākslas studijas “Dubna” vadītāja Inese Valaine. “Darbnīca šeit ir visus 20 gadus, no pašiem sākumiem. Mēs aužam segas, plecu lakatus, paklājiņus, jostas, brunčus, kā arī adām zeķes, cimdus un pērļotus maučus.”

Jāpiebilst, ka Līvānu Stikla un amatniecības centrs izveidots vietā, kur 1533.gadā barons Līvens izveidoja Līvenhofas muižu. 16.gadsimta velvju pagrabiņš un 19.gadsimta vēsturiskā muižas laukakmeņu klēts atdzima no drupām, un tagad šī vieta ir kļuvusi par vienu no apmeklētākajiem tūrisma objektiem Latgalē.

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->