Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 16.08.2023 16:16

Līvānu novadā vēl nav likvidētas visas vētras sekas 0

Līvānu novadā vēl nav likvidētas visas vētras sekas
Skatīt video

Līvānu novada Sutru pagasta Šultu kapsēta ir viena no vietām, kas pamatīgi cietusi 7.augusta vētrā. Līvānu novadā stiprais vējš vislielākos bojājumus radīja tieši Sutru pagastā, bet Šultu kapos reģistrēts vislielākais vienkopus nogāzto koku skaits – 60. Tāpat bojātas kapu apmales un iekārtotās kapavietas, kā arī nogāzti vairāki pieminekļi.

“Tika organizēta talka, kurā piedalījās vismaz 30 cilvēki ar saviem motorzāģiem un traktoriem,” stāsta Sutru pagasta pārvaldes vadītāja Paulīna Zariņa. “Paldies visiem, kas ieradās no Rušonas, no Rudzātiem, Preiļiem, Pelēču pagasta, paldies maniem pagasta darbiniekiem un sabiedriskajos algotajos darbos nodarbinātajiem! Bija lietaina diena, bet strādājām astoņas stundas bez atpūtas. Novācām vispirms lielos kokus, noņēmām zarus, tad sagrābām visu, katru dobīti apčubinājām. Iespēju robežās salikām atpakaļ pieminekļus. Izdarījām to, kas bija darāms ar rokām, bet tagad ir nepieciešams piesaistīt smago tehniku.”

Ir sazāģēti kritušie koki, bet tie vēl jāaizved prom, tāpat jānovāc palikušie celmi. Pagasta pārvaldē skaidro, ka vētras nodarīto seku likvidēšana Šultu kapos izmaksās aptuveni 22 tūkstošus eiro. Līvānu novadā vētra radījusi postījumus arī privātīpašumos, piemēram, skarti vairāki ēku jumti un saimniecības ēkas. Tomēr šobrīd valsts neparedz kompensācijas saimniecības ēku un kapavietu bojājumu gadījumā, kompensācijas plānotas tikai vētras seku likvidēšanai dzīvojamās mājās.

“Atbilstoši Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sniegtajai informācijai privātmāju īpašnieki var vērsties pašvaldībā ar iesniegumiem, bet tiek kompensēti tikai zaudējumi privātmājās,” skaidro Līvānu novada pašvaldības vides speciāliste Gunita Vaivode. “3000 eiro ir tā summa, kas tiek kompensēta dzīvojamo ēku jumta seguma nomaiņai, logu nomaiņai un citiem vētras postījumiem, kas saistīti ar dzīvojamām ēkām. Šobrīd var vērsties pašvaldībā ar iesniegumu, tālāk mēs informāciju pārsūtīsim VARAM izvērtēšanai.”

Arī citu vētras postījumu gadījumā iedzīvotāji var vērsties pašvaldībā ar iesniegumu, jo tad vietvarā tiks vērtētas palīdzības sniegšanas iespējas.

Savukārt Valsts ieņēmumu dienests (VID) aicina uzņēmējus, kuri negaisa postījumu dēļ saskaras ar grūtībām laikus nomaksāt nodokļus, izmantot iespēju saņemt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu un pagarinātajiem maksājumiem arī atbrīvojumu no nokavējuma naudas.

Nodokļu maksājumus ir iespējams sadalīt pa daļām un maksāt līdz pat gada garumā. Turklāt būtiski, ka šiem pagarinātajiem maksājumiem netiek piemērota nokavējuma nauda. Tāpat dabas stihijā cietušajiem ir pieejams arī pagarināts laiks, kurā iespējams pieteikties nodokļu samaksas termiņa pagarināšanai. Ja parasti tas jāizdara 15 dienu laikā no dienas, kad iestājās maksājumu termiņš, tad no dabas stihijas cietušie uzņēmēji ar lūgumu pagarināt maksājumu termiņu var vērsties VID arī vēlāk.

Vienlaikus VID aicina nekavēties un, saskaroties ar grūtībām, vērsties VID tūlīt – līdz dienai, kad iestājas nodokļu samaksas termiņš. Pēc iespējas ātrāka vēršanās VID ir svarīga, lai pēc iespējas samazinātu vai pilnībā nepieļautu nokavējuma naudu. No dienas, kad iestājās nodokļa samaksas termiņš, līdz dienai, kad VID saņem iesniegumu ar lūgumu pagarināt termiņu, nesamaksātajai summai tiek piemērota nokavējuma nauda un šo nokavējuma naudu saskaņā ar likumu “Par nodokļiem un nodevām” būs pienākums nomaksāt.

Pieteikumus nodokļu samaksas termiņa pagarinājumam var ērti iesniegt tiešsaistē Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Tas izdarāms sadaļā “Dokumenti / No veidlapas / Iesniegumi / Iesniegums samaksas termiņa pagarinājuma piešķiršanai”.  Iesniegums ir noformēts kā anketa, kurā jānorāda prasītā informācija.

Priekšnodoklis stihijā iznīcinātām precēm

Pievienotās vērtības nodokļa likumā paredzēts īpašs nosacījums gadījumiem, kad preces ir iznīcinātas stihiskā nelaimē, par kādu uzskatāms arī postošs negaiss. Šādā gadījumā, ja preces iznīcināšana ir dokumentāri pierādīta, par šo preci atskaitītajam priekšnodoklim var neveikt korekciju un attiecīgi šo priekšnodokli neatgriezt valsts budžetā. Dokumentāri pierādījumi par preces iznīcināšanu jāiesniedz pēc VID pieprasījuma.

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->