Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 16.02.2023 20:31

Līvānu novadā ar jauniem noteikumiem cer uzlabot situāciju graustu jomā 28

Līvānu novadā ar jauniem noteikumiem cer uzlabot situāciju graustu jomā
Skatīt video

Grausti ne tikai bojā apkārtējo vidi un ainavu, bet arī rada apdraudējumu iedzīvotājiem un citiem, blakus esošajiem īpašumiem. Līvānos viena no šādām degradētām būvēm ir kādreizējā Līvānu stikla fabrikas ēka, kurā ne reizi vien ir iekļuvušas neapzinīgas un pārgalvīgas personas. Pamestajā teritorijā jau vairākkārt ir izcēlušies ugunsgrēki, nesenākais bija aizvadītās nedēļas nogalē, kad dega daļa ēkas telpu un tajā esošie atkritumi. Lai neradītu apdraudējumu videi un cilvēkiem, graustu īpašniekiem ir pienākums nodrošināt, lai degradētajās būvēs nevarētu iekļūt neviens ziņkārīgais. Kādreizējā Līvānu stikla fabrikas teritorijā gan par to nav padomāts – ir vaļā ēku durvis un logi, teritorijā var brīvi iekļūt ikviens. Fabrikas ēkas un teritorija pieder uzņēmumam SIA “Saprobalt”.

Uzņēmuma valdes loceklis Sergejs Griščenko skaidro, ka līdz šim ēka neesot norobežota līdzekļu trūkuma dēļ, bet tuvākajā laikā tas tikšot izdarīts: “Mēs sadarbojamies ar Līvānu novada domi šajā jautājumā, mums jau piedāvāja cilvēkus, kuri var to izdarīt, un tagad viņi skaidro, kā to izdarīt, kādi būs noteikumi, cik šie darbi izmaksās. Nav plānu demontēt, mums nav tādas naudas, lai ēkas nojauktu. Mēs to nevaram atļauties.”

Sakārtota ir tikai neliela daļa teritorijas – vietējā optiskās šķiedras rūpnīca atpirka daļu īpašuma un tur uzbūvēja jaunu ražošanas korpusu. Vietvarā skaidro, ka šobrīd notiekot sarunas starp vairākiem uzņēmējiem par iespēju atpirkt arī pārējo īpašumu kādreizējās stikla fabrikas teritorijā.

Lai gan atbildība par graustiem ir uz to īpašnieku sirdsapziņas, Līvānu novada pašvaldība mēģina ietekmēt viņus ar normatīvajiem aktiem. Piemēram, degradētas, cilvēku drošību apdraudošas būves tiek apliktas ar palielinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi – trīs procentu apmērā no kadastrālās vērtības. Nupat Līvānu novada dome pieņēmusi vēl striktākus noteikumus.

“Mēs esam pieņēmuši jaunus Saistošos noteikumus, esam iedarbinājuši gaitu, kam nepieciešams laiks, jo jāievēro virkne likumdošanas,” skaidro Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods. “Tuvākajā laikā liksim īpašniekiem darboties – vai nu būs jānojauc, vai jāveic atjaunošanas darbības. Uzņēmēji, kas kādreiz iegādājušies šādus īpašumus, aicināti padomāt par to, ka būs jārīkojas.”

Saistošie noteikumi “Par Līvānu novada pašvaldības teritorijas kopšanu un būvju uzturēšanu”, kas stājušies spēkā pirms nepilna mēneša – 24.janvārī, paredz, ka būvju fasādes un citas ārējās konstrukcijas ir jāuztur tādā tehniskajā stāvoklī un izskatā, kas nedegradē vidi un nebojā apkārt esošo ainavu. Būves īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam jānodrošina, ka neapdzīvotās un saimnieciskajai darbībai neizmantotās būvēs jābūt noslēgtām durvju un logu ailēm, lai nepieļautu nepiederošu personu iekļūšanu un uzturēšanos būvē, turklāt būve regulāri jāuztur tehniskā kārtībā, veicot būves daļu atjaunošanu. Ja šie noteikumi netiks ievēroti, graustu īpašniekiem var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu – juridiskajām personām līdz 1400 eiro, fiziskajām personām – līdz 500 eiro. Vēl jāpaiet laikam, lai varētu izvērtēt šo noteikumu efektivitāti, bet vietvarā pauž cerību, ka tas motivēs graustu īpašniekus beidzot sakārtot savus īpašumus.

Sandra Paegļkalne

d
duraks 19.02.2023 09:58
Neraugoties uz jaunajiem noteikumiem , bildē pie raksta nekas nav mainījies, viss tāpat kā pirms trim dienām. Skatīšos rīt.
K
Kritiķis 18.02.2023 12:34
Vai Līvānu stiklinieku būtu apciemojis pats Benksijs?
z
zinātājs 18.02.2023 08:50
Zināms, ka Tumsas spēki pretojas un bez nopietna valdības atbalsta tur neko neizdarīs.
L
Lumpenisskaudīgais 17.02.2023 22:47
Nav saprotams, kāpēc valstī , kuras politika tik ļoti pakārtota ASV interesēm, netiek pārņemta labā amerikāņu pieredze graustu apkarošanā. Ir dučiem video, kur redzams, kā amerikāņi graustus vienkārši uzspridzina. Gruvešu novākšana ir vienkārša un mehanizēta.
Varbūt mūsu valdība ļoti baidās izlaist no savas kontroles sprāgstvielas?
Bet ir iespēja - spridzināšanas darbus uzticēt zemessardzei, kuriem taču ir vajadzīgi trenēt praktiskās iemaņas.
P
Pareizā atbilde 18.02.2023 11:44
Lumpeni, pat neceri, ka jel viens politiķis vai ierēdnis izrādīs šajā virzienā kaut mazāko iniciatīvu, jo bailes ,,ka tik kaut kas nenotiek,, ir stiprākas par jebkuriem praktiskiem apsvērumiem. Neviens neriskēs , šie nav amerikāņi... .
Tāpēc nojaukšana arī turpmāk maksās dažreiz vairāk, nekā jauna uzcelšana.
M
Mateušs 17.02.2023 21:42
Dome nevar salāpīt bedres asfaltā Rīgas ielā, kur nu vēl savest kārtībā graustus. Šitā valdība dzīvo savā pasaulītē sapņu valstībā.
J
Juris 17.02.2023 21:37
Līvānu pašvaldībai vēl pieder divi tādi skaistumi kā vecā milicijas ēka Rīgas ielā, tur pat blakus garāžas un koka divstāvu māja. Kā būs ar šo graustu sakārtošanu? Vai pašvaldība arī sev uzliks soda naudu? Te būtu vietā tas teiciens par skabargu un baļķi.
I
Ievuce 17.02.2023 21:40
Pašvaldība rādīs priekšzīmi- uzliks sev soda naudu. Un sev pārskaitīs
G
Gesīte 17.02.2023 21:44
Ievuce rakstija: Pašvaldība rādīs priekšzīmi- uzliks sev soda naudu. Un sev pārskaitīs
Nu tak šādi var labi ,,uzvārīties,,
A
Argo 17.02.2023 19:41
Tad jau ir cerība, ka, rādot priekšzīmi, pašvaldība sakārtos savus īpašumus, kas degradē vidi: nr.1- piecstāveni pretī vidusskolai- super izskatās karogi mastos uz tās fona- kur vēl skaistāk. Nr.2-šķūnīši pie daudzdzīvokļu mājām- šķībi-greizi- paskatieties no autoostas puses-super skats caurbraucot svešai acij. Nr.3- daudzreiz apspriestā vecā mežniecība . Sāksim ar sevi, labi?
J
Jefiņš 17.02.2023 16:24
Jaunos Līvānu novada noteikumus neizlasīju, bet no pieredzes zinu, ka situācija ar graustiem noteikti izlabosies un strauji uzlabosies pateicoties šiem noteikumiem.
D
Distihs 17.02.2023 16:06
Ja ceļā gadās kādi grausti,
Tad orientieri tik uz tausti.
A
Astro - > Distiham 17.02.2023 13:46
Kāds ieteikums ir graustu jomā,
Ko Distihiņš šai lietā domā?
V
Vietējais 17.02.2023 12:00
Ja kāds varbūt zin, kāda velna pēc tiek turēti ar lupatu apvilktie grausti pie Maximas, praktiski pilsētas centrā? Daudzi pie tiem pieraduši, bet iebraucēji neizpratnē. Vēl pusgrausts Pasta ielā, aiznaglotais Rīgas ielā, braucot Līvānu virzienā, kuri pieder pilsētai?
N
Ne vietējais 17.02.2023 13:28
Gaida momentu!
O
Observer 17.02.2023 15:00
Ar lupatām apvilktie grausti pie maximas tiek turēti tāpēc, ka dažas pilsētas amatpersonas nēsājas ar ideju par t.s. ,,vēsturisko centru,, . Tas nozīmē, ka cilvēki kalpo pilsētai, nevis pilsēta - cilvēkiem.
Nav noliedzams, ka Jēkabpilī ir daudzi vēsturiski , saglabājami objekti, bet tās divas praulu čupas noteikti nav pieskaitāmas pie vēstures, ja nu vienīgi - pie neveiksmīgas pilsētas vadības un biznesa attiecību ,,vēstures,, .
J
Jocīgie 17.02.2023 11:05
Lai stāv tie grausti. Apdzīvotās dudzdzīvokļu mājas sabruks pirmās.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->