Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 01.02.2024 21:04

Līvānu 1.vidusskolā atjauno akciju “Draudzīgais aicinājums” 0

Līvānu 1.vidusskolā atjauno akciju “Draudzīgais aicinājums”
Skatīt video

1935.gadā Latvijas skolās tika iedibināta akcija “Draudzīgais aicinājums”. To uzsāka kāreizējais Valsts prezidents Kārlis Ulmanis, kurš bērnības skolai uzdāvināja grāmatas un aicināja arī citus atcerēties savas skolas. Līvānu 1.vidusskolā kādu laiku akcija netika organizēta, bet šogad tā atjaunota, pateicoties latviešu valodas un literatūras skolotājai Sandrai Kivleniecei, kurai radās ideja – ziedot grāmatas Līvānu 1.vidusskolas bibliotēkai. Atsaucās daudzi ziedotāji – Sandras klasesbiedri, skolas absolventi un citi iedzīvotāji, kopā saziedojot vairāk nekā 880 eiro grāmatu iegādei.

“Vienu svētdienu vairāk nekā trīs stundas pavadīju pie datora – skatījos, pētīju, kuras grāmatas pirkt,” stāsta Sandra Kivleniece. “Mēs esam nopirkuši ļoti labas, ļoti vērtīgas grāmatas. Es ielīmes ielīmēju iekšā, lai zina, kā šī grāmata ir nonākusi skolas bibliotēkā. Tad, kad tās grāmatas bija manā kabinetā, skolēni, kuri nāca iekšā klasē, teica: “Skolotāj, var šo grāmatu ņemt lasīt? Es teicu: “Nē, vispirms bibliotēkā jāpiereģistrē, un tad jau varēs ņemt.” Tā bērnu sajūsma, ka tā grāmata ir jauna! Viens saka: “Kā tā smaržo!” Un tad man ienāca prātā fragments no filmas “Cilvēka bērns”, kad viņi stāv ielas malā un saka: “Kā benzīns smaržo!”. Te bija grāmatu smarža, un es sapratu, ka mēs esam izdarījuši ļoti labu darbu.”

Viena no ziedotājām un arī ziedojumu akcijas organizatorēm ir līvāniete Sanita Lazdāne: “Tā nu ir sanācis, ka es pati esmu šo skolu beigusi, tāpat šo skolu ir beiguši trīs mani bērni. Visi ir projām, bet es vienalga te kaut kur pinos, jo man ir savi cilvēki šajā skolā. Mēs darām labas lietas. Protams, ka dāvināt savai skolai – tas ir vairāk nekā skaisti!”

Par saziedotajiem līdzekļiem ir iegādātas un skolas bibliotēkai uzdāvinātas 80 jaunas grāmatas. Dāvinājuma klāsts ir ļoti plašs – gan oriģinālliteratūra, gan tulkotā literatūra, gan proza, gan dzeja. Starp jaunajām grāmatām ir stāsti, romāni, pasakas un daudzu citu žanru daiļliteratūras darbi. Skolēni ir priecīgi par bibliotēkas krājuma papildinājumu.

“Es ikdienā ļoti daudz lasu grāmatas, katru dienu es lasu vismaz vienu grāmatu,” stāsta Līvānu 1.vidusskolas 5.klases skolēns Jēkabs. “Man vislabāk patīk piedzīvojumu grāmatas un grāmatas par lietām, kuru nav īstajā dzīvē, – fantāzijas grāmatas.”

“Man patīk ikdienā lasīt grāmatas, es piedalos arī žūrijas lasīšanā,” stāsta Līvānu 1.vidusskolas 12.klases audzēkne Evelīna Žanete. “Es neteiktu, ka esmu ļoti aktīva lasītāja, bet man patīk lasīt. Man patīk arī šī iespēja, ka ir grāmatas un ir vairāki žanri, jo cilvēki var atrast to piemērotāko, ko gribētu lasīt.”

Lai gan sabiedrībā valda uzskats, ka mūsdienās bērniem nepatīk lasīt grāmatas, Līvānu 1.vidusskola pierāda, ka situācija nemaz nav tik slikta.

“Protams, ir tie stabilie lasītāji, kas jau no pirmajām klasēm nāk un līdz pat 12.klasei,” skaidro Līvānu 1.vidusskolas bibliotēkas vadītāja Daina Slica. “Kritiskāk varētu būt vidusposmā, tie ir pusaudži – 7., 8., 9.klases audzēkņi, bet skolotāji mūsdienās... Man ļoti patīk, ka latviešu valodas skolotāji ir izdomājuši, ka bērniem ir jāizlasa viena grāmata mēnesī, un par šo grāmatu ir vai nu dota darba lapa, vai jānāk priekšā un jāstāsta par to. Tas motivē jaunieti atnākt uz bibliotēku, paņemt to grāmatu rokā un pašķirstīt. Vienreiz novēroju situāciju, ka čaļi, kas te tik bieži nemaz nenāca, šķirsta grāmatu un saka: “Paņem šito, šitā ir forša, lieli burti, piedzīvojumi!” Tātad kaut kāda interese ir radusies.”

Līvānu 1.vidusskolas skolēnu mamma Līga saka: “Es domāju, ka pat tos bērnus, kas nelasa, var ieinteresēt lasīt, tikai vajag piemērotu literatūru. Ja kaut pa vienai lapai vai divām sāks, tad ieinteresēs. Pie tam, ja tās ir tādas grāmatas kā “Grega dienasgrāmata” vai “Divi negantnieki”, kur puikas skolā gāž podus, tad es domāju, ka ar tādām grāmatām var ieinteresēt. Un pēc tam var pāriet pie dziļākām un mazliet audzinošām grāmatām.”

Ņemot vērā ziedotāju interesi, ir plānots akciju “Draudzīgais aicinājums” Līvānu 1.vidusskolā organizēt arī nākamajos gados.

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->