Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 22.11.2022 17:05

Līvānos atklāj izstādi “Stikla sajūta” 6

Līvānos atklāj izstādi “Stikla sajūta”
Skatīt video

Līvānu Stikla un amatniecības centrā ar izstādes atklāšanas pasākumu noslēdzies projekts “Stikla sajūta”. Izstādē skatāmi stikla darbi, kurus veidojuši desmit mākslinieki no Latvijas un Lietuvas.

“Projekts ilga visas vasaras garumā, piecus mēnešus,” stāsta Līvānu Stikla un amatniecības centra vadītāja Ilze Griezāne. “Stikla mākslinieki brauca pie mums, uz mūsu stikla pūšanas darbnīcu, kur ļoti prasmīga meistara Aleksandra Logvina rokās tapa šie unikālie stikla brīnumi. Tie ir unikāli autordarbi, ko mākslinieki izdomāja, būdami šeit, Līvānu stikla muzejā, tverot iedvesmu senajos darbos, bet radot kaut ko pilnīgi jaunu. Ar to atdzimst tradīcija, ka šeit, Līvānos, atkal top stikla autordarbi.”

Vairāki projekta dalībnieki agrāk ir strādājuši kādreizējā Līvānu stikla fabrikā, tādēļ jauno darbu veidošanā iedvesma tika gūta, ne tikai pētot stikla muzeja ekspozīcijā esošos – vecos darbus, bet arī atceroties tos laikus, kad mākslinieki paši strādāja stikla fabrikā.

“Es sāku strādāt Līvānu stikla fabrikā 1986. – 1987.gadā kā dizaineris, bet pirms tam es strādāju kā stikla pūtējs. Projekts ir vienkārši fantastisks! Visu cieņu šī projekta iniciatoriem un atbalstītājiem. Tas, kas no tā ir iznācis, mani aplaimo,” saka mākslinieks Dainis Gudovskis.

“Es šai izstādei veidoju darbus, iedvesmojoties no Līvānu stikla fabrikas mākslinieces Ināras Lāces,” stāsta māksliniece Ieva Birģele. “Viņai bija kolekcija “Dzintars”, un tā mani uzrunāja ar savu veidolu un formām. Iedvesmojos no tā un veidoju vāzes ar nosaukumu “Dzintara ceļš”.”

Stikla māksliniece Vineta Groza stāsta: “Man šajā projektā bija tas gods strādāt kopā ar Aīdu Rotčenkovu, kas ilgus gadus bija viena no vadošajām māksliniecēm Līvānu stikla rūpnīcā,” stāsta māksliniece Vineta Groza. “Strādājot kopā ar Aīdu, es ieguvu jaunu pieredzi. Šo projektu es raksturotu kā savdabīgu mēģinājumu atcerēties to, kas kādreiz bijis, un radīt jaunas formas.”

Jaunie stikla mākslinieki pozitīvi vērtē projektu, jo tas ļāva gūt jaunu pieredzi, kā arī popularizē stikla mākslas tradīciju Līvānos un visā Latvijā. “Tā ir unikāla iespēja mums – jaunajiem māksliniekiem satikt iepriekšējo paaudžu māksliniekus, kuri ir bijuši Līvānu stikla rūpnīcā,” saka māksliniece Baiba Dzenīte.

“Mums vairs nav fabrikas, bet esam mēs, kas ir varbūt ne uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi, nedaudz vairāk, bet mūsu ir ļoti maz. Tādēļ ir ļoti nozīmīgi šādi projekti, kuri iedvesmo turpināt darīt,” saka Ieva Birģele.

Projekta laikā tapušie darbi nonāks Līvānu Stikla un amatniecības centra krājumā un būs iesākums mūsdienu stikla mākslas kolekcijai, kuru plāno veidot un attīstīt Līvānos. Izstāde “Stikla sajūta” būs skatāma līdz nākamā gada 6.janvārim. Projekts tika īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programmas 2022 atbalstu.

Sandra Paegļkalne

 

z
zinātājs 23.11.2022 08:38
Nezinu, kādā sakarā iešāvās prātā populārā padomju laika hīta vārdi par dzīvošanu Jūrmalā un neviļus tos pārfrāzēju - kam pie Līvānu stikla mūžs, tam Līvānos ir jāpaliek....
N
Neķītrais masāžists 22.11.2022 19:17
Stikla maniaki. :DDD
D
Distihs 22.11.2022 18:35
Es vienmēr būšu ceļa jūtīs,
Kad eiro dos, pēc polša sūtīs.
J
Jefiņš 22.11.2022 17:53
Līvāni turpina sajust stiklu. Bet ko tad ļāva izputināt ražotni? Man viens Līvānu stikla pelnu trauks vēl saglabājies no pīpošanas laikiem.
P
Pareizā atbilde 23.11.2022 09:33
Jefiņ, pamēģini ražot stiklu, tad redzēsi, kā tas ir .
A
Astro 22.11.2022 17:27
Skatoties,lai prieku gūtu
Vajag ,,Stikla sajūtu,,.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->