Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 23.02.2023 15:14

Līvānos ar jestrām izdarībām svin Aizgavēni jeb Meteņus 10

Līvānos ar jestrām izdarībām svin Aizgavēni jeb Meteņus
Skatīt video

Jautras aktivitātes norisinājās pie Līvānu Stikla un amatniecības centra. Skolēni kopā ar Līvānu novada folkloras kopām “Ceiruleits” un “Turki” svinēja Aizgavēni. Citviet šos senlatviešu tradicionālos svētkus dēvē par Meteņiem. Tos svin septiņas nedēļas pirms Lieldienām, un tie palīdz gaidīt pavasari un dzīt prom ziemu. Kristīgajā pasaulē Aizgavēnis iezīmē gavēņa sākumu. Lai būtu laba raža un laba veselība, Meteņdienā jeb Aizgavēnī jāievēro virkne rituālu, kas saistās ar jautrām izdarībām.

“Lai būtu lieli kāposti, jāveļ sniegs bumbās,” dažus rituālus nosauc folkloras kopas “Turki” vadītāja Terēzija Rubene. “Lai mugura nesāpētu, jāliek koks uz muguras, uz vēdera jāguļ sniegā un koks jāizviļā pa muguru. Bērni jāmet sniegā, lai viņi nebūtu miegaini vasarā, kad ārā jāstrādā.”

Lai būtu vairāk spēka, Aizgavēnī jārīko spēkošanās sacensības. Līvānieši mērojās spēkiem gan virves vilkšanā, kur katrai komandai bija jāvelk virve uz savu pusi, gan izmantojot slotas. Bija jāsadalās pāros, jāapsēžas viens otram pretī, ar rokām jātur slota un jāmēģina vilkt uz savu pusi tik stipri, lai biedrs apgāztos.

Aizgavēnim raksturīgas arī rotaļas, jautras dziesmas un dejas, kā arī pārģērbšanās, tādēļ arī Līvānu pasākumā netrūka dalībnieku ar interesantām maskām. Aizgavēni sauc arī par Budēļa vakaru, jo tā ir pēdējā diena, kad var iet ķekatās jeb budēļos. Maskošanās simbolizē veselību, spēku un auglību. Savukārt vārds “Meteņi”, iespējams, saistīts ar vārdu “meti”, kā senlatvieši apzīmēja laika griežus. Meteņi bijuši kā laika grieži, jo senajām tautām gadumija bijusi tagadējā februārī. Aizgavēnī kārtīgi jāpaēd, tādēļ arī pasākuma dalībnieki tika cienāti ar siltu putru. Savukārt pasākuma noslēgumā aktivitāšu vadītāji meta gaisā konfektes, lai bērni tās varētu ķert un lasīt.

Sandra Paegļkalne

z
zinātājs 24.02.2023 09:13
Zinot, ka Līvāni nav liela pilsēta, izskatās, ka gandrīz visi iedzīvotāji sanākuši.
b
budelis 23.02.2023 22:22
Un kās notiek pie mums Jēkabpilī? Ir izcila Kultūras pārvalde, gribētos zināt viņu plānus un PASĀKUMUS,varbūt kaut kas ir palaists garām!
D
Distihs 24.02.2023 16:12
Cilvēki ar tukšām tarām,
Aiziet taromātam garām.
N
Neķītrais masāžists 23.02.2023 19:34
Pofig. Mūsu krievu un ukraiņu biedrības vismaz jēkabpiliešus šajā dienā cienā ar bezmaksas pankūkām. :D
S
Skolnieciņš 24.02.2023 21:41
Tava Masļeņica pēc būtības ir Māras jeb Morjenas jeb Moranas svētki, vienīgi pareizticīgo baznīca šos svētkus ir nonivelējusi līdz pankūku cepšanas līmenim. Slāvu Dievi ir pašu slāvu aizmirsti.
Ar cieņu, Skolnieciņš
J
Jurka 23.02.2023 19:23
Kur ir burkāns un sīpoli. Vai arī Vaivods pēc skandāla bērnudārzā ir aizliedzis rādīt burkānu un sīpolus
A
Astro 23.02.2023 16:32
Uz vēdera ir jāguļ sniegā,
Kāposti augs lieli miegā.
J
Jefiņš 23.02.2023 16:28
Man kristīgais gavēnis nav saistošs, bet lustēs varētu piedalīties.
A
Astro 23.02.2023 16:13
Meitenes un zēni ,
Nosvinēja Aizgavēni.
D
Distihs 23.02.2023 15:53
Lai bērni negrozītos miegā,
Tiem ģīmji jāizvārta sniegā.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->