Līvānieši nodarbībās apgūst finanšu plānošanu 0
Līvānu biedrībā “Baltā māja” pulcējušies interesenti, kuri vēlas iegūt jaunas zināšanas par sava budžeta plānošanu. Bezmaksas neformālās izglītības programma “Manu personīgo finanšu plānošana” tiek organizēta daudzviet Latvijā, un arī Līvānu novada pašvaldības Izglītības pārvalde iesaistījusies programmas īstenošanā. Nupat uzsākts jauns nodarbību cikls, kuru vada kādreizējā ekonomikas skolotāja Jevgēņija Golubeva.
“Mērķis ir palīdzēt iedzīvotājiem prasmīgāk plānot savas finanses, tā ir finanšu pratība par to, kā iekrāt naudu, kā naudu pareizi ieguldīt, par to, kā veidojas pensija. Doma ir tāda, lai cilvēks būtu lietpratīgs finanšu pasaulē, lai viņš prastu arī sakrāt kādam savam mērķim,” programmas būtību skaidro Līvānu novada pašvaldības izglītības metodiķe Sanita Dubovska.
Klātesošajiem tika stāstīts, ka ir svarīgi samazināt tēriņus, lai ienākumi kaut nedaudz pārsniegtu izdevumus, jo tikai tad var paredzēt līdzekļus krīzes situācijām vai vēlmju īstenošanai, veidojot tā saucamo “drošības spilvenu”. Daļa dalībnieku gan uzsver, ka ar mazajām pensijām tas esot teju vai neiespējami.
“Cilvēks visu mūžu maksā nodokļus, teiksim, es visu mūžu esmu strādājusi valsts darbā. Es labi pelnīju, bet es visu laiku esmu maksājusi nodokļus. Tagad no maniem nodokļiem ir aprēķināta mana pensija. Un man atkal no šīs pensijas velk nodokli. Tas ir šausmīgi,” stāsta līvāniete Anita.
Ir dažādi veidi, kā ietaupīt līdzekļus par dažādām precēm un pakalpojumiem, piemēram, lai būtu mazāks rēķins par patērēto ūdeni, labāk iet dušā nevis vannā, tāpat arī zobu tīrīšanai nepieciešamo ūdeni ieliet glāzē.
“Tādās muļķībās es vispār neklausos,” savu viedokli pauž Anita. “Es uzskatu, ka tad nav vērts vispār dzīvot, ja tev katrs piliens ir jāskaita. Tas nav nopietni. Bet es uzskatu, ka šeit, mazajā pilsētā, jo Līvāni ir būtībā lauku pilsēta, var ļoti ieekonomēt ar mazdārziņiem. Es pati to no sevis zinu. Man tur ir visu laiku kaut kas bijis dārzā, un kad man nav, tad uzreiz jūtu, ka man jāiet uz veikalu un jānopērk tas viss.”
Mazdārziņa priekšrocības uzsver arī citi dalībnieki. Nodarbībā dzirdētais rosina pārdomāt arī savu dzīvesveidu un analizēt, bez kuriem produktiem un precēm var iztikt.
“Ja cigaretes maksā veikalā jau 4,90 eiro, tad ieekonomēt var ar atmešanu, kā man iesaka daudzi to izdarīt,” saka līvāniete Viktorija. “Tā pēc tam ir ļoti liela ekonomija. Tu atliec to naudiņu, un tev sanāk diezgan daudz.”
Kopumā paredzētas septiņas nodarbības, un pirmajā piedalījās dažādu vecumu interesenti – gan seniori, gan jaunāki cilvēki. Ikviens vēlas iegūt sīkāku informāciju par veidiem, kā sabalansēt ienākumus un izdevumus.
“It kā jau tu mēģini tam sekot līdzi, bet fakts ir tāds, ka ir svarīgi arī to teoriju zināt, lai tas ir kā padomdevējs un atbalsts, rēķinot savus izdevumus,” saka Līvānu iedzīvotāja Staņislava. “Mums pensijā arī gribas kaut kādu labumiņu izspiest no tā, lai cik tā pensija ir liela, bet sevi reizēm palutināt. Tam ir vajadzīgs tas “drošības spilvens”.”
Neformālās izglītības programma “Manu personīgo finanšu plānošana” Latvijas pašvaldībās tiek īstenota sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju un ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu.
Sandra Paegļkalne
Komentāri 0
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (0)Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->