Līvāni neredz iespēju īstenot prasības par pašvaldības policijas izveidi 0
No nākamā gada 1.janvāra visās Latvijas pašvaldībās ir jābūt pašvaldības policijai. Šobrīd tādas nav septiņās pašvaldībās, tostarp Līvānu novadā. Vadlīnijas paredz, ka pašvaldības policijai jādarbojas 24/7 režīmā ar vismaz 16 darbiniekiem.
Līvānu novada pašvaldībā šobrīd par sabiedrisko kārtību rūpējas viens kārtībnieks. Vietvara būtu gatava veidot pašvaldības policiju ar diviem vai trim policistiem, bet nodrošināt pašvaldības policiju ar 16 darbiniekiem tā nespētu. Vietvarai nav tādu līdzekļu, lai organizētu pašvaldības policijas darbu 24 stundas diennaktī, septiņas dienas nedēļā.
“Mēs esam aprēķinājuši, cik tas izmaksā,” uzsver Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods. “Ja uzliks vidējo algu kā pašvaldībā, tam jābūt vismaz 900 līdz 1000 eiro uz rokas, plus sociālais nodoklis un pārējie nodokļi, kas ir jāsamaksā, plus transports, plus dežūrām jābūt... 200 tūkstoši eiro noteikti. Tā summa ir tikai iesākšanai, bet vēl arī jānodrošina darbs. Es nerunāju vēl par atskurbtuvi, vēl tās prasības arī jāņem vērā. Tur es domāju, ka ar visu medicīnisko uzraudzību, dežūru, telpu uzturēšanu un pārējo apkopi bez 100 tūkstošiem eiro noteikti neies cauri. Šobrīd tas nav izpildāms.”
Iekšlietu ministrijā norāda, ka pašvaldībai jātiek galā pašas spēkiem. Tās vietvaras, kurām trūkst finansējuma, var apvienoties un veidot uz vairākiem novadiem vienu pašvaldības policiju, bet valsts atbalsts pašvaldības policijas izveidei nav paredzēts, uzsvērts ministrijas rakstiski sniegtajā atbildē:
“Likuma “Par policiju” 37.panta pirmā daļa nosaka, ka pašvaldības policija tiek finansēta un tās materiāltehniskā apgāde tiek veikta no attiecīgās pašvaldības līdzekļiem. Ievērojot minēto, vienīgais pašvaldības policijas finansējuma avots šobrīd var būt pašvaldības budžets.”
Iekšlietu ministrijas izstrādātajās vadlīnijās ir vēl vairākas neskaidrības, par kurām Līvānu novada pašvaldība informē ministrijai adresētā vēstulē. Ņemot vērā, ka visu vadlīnijās rakstīto būtu neiespējami nodrošināt no nākamā gada 1.janvāra, vietvara lūdz iespēju noteikt pārejas periodu – piecus gadus prasību izpildei. Tomēr ministrija šādu iespēju neparedz.
“Iekšlietu ministrija neplāno iniciēt attiecīgus grozījumus Pašvaldību likumā, lai noteiktu ilgāku pārejas periodu.”
Lai gan ministrija nepiekrīt pārejas periodam, tā uzsver, ka vadlīnijas ir “dzīvs” dokuments, kuru nepieciešamības gadījumā var koriģēt un papildināt. Līvānu novada pašvaldība pauž cerību, ka izdosies panākt vietvarai labvēlīgākus nosacījumus pašvaldības policijas izveidei.
Sandra Paegļkalne
Komentāri 0
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (0)Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->