Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 17.02.2023 13:18

Krustpils pilī atklāj Lietuvas Neatkarības atjaunošanas gadadienai veltītu izstādi 6

Krustpils pilī atklāj Lietuvas Neatkarības atjaunošanas gadadienai veltītu izstādi
Skatīt video

16.februārī, Lietuvas Neatkarības atjaunošanas gadadienā, Krustpils pilī tika atklāta Lietuvas mākslas kritiķa un mediju mākslinieka Remigijus Venckus fotogrāfiju izstāde “Mana mīlestība, manas mājas”. Izstādes autors ir Viļņas Ģedimina Tehniskās universitātes profesors, un izstādē viņš vēlējās atainot to, ko viņam nozīmē dzimtā valsts – Lietuva.

“Es atcerējos dažus vārdus, ko teicis viens lietuviešu filozofs. Valsts – tas ir tavs pagalms, tavs suns, tavas durvis, pa kurām tu visu laiku ej. Tas ir tavs horizonts. Un es vaicāju sev, kas ir mans horizonts. Sapratu, ka mans horizonts ir mani tuvinieki, mana ģimene, mani draugi, laiks, kas pieder man, kas vairs neeksistē, bet ko esmu pieredzējis, mana ģimenes māja un tā tālāk. Mani tuvinieki man palīdzēja izaugt par cilvēku, par lietuvieti. Un tas man ir svarīgi,” stāsta Remigijus Venckus.

Fotogrāfijās ir redzami autora tuvinieki, no kuriem daļa vairs nav starp dzīvajiem, bet profesors uzsver, ka arī atmiņas veido cilvēku par patriotu. Izstādē autors izvēlējies iekļaut ne tikai fotogrāfijas pilnā apjomā, bet arī fragmentus no fotogrāfijām. Viņš skaidro, ka tas ataino to, kā mēs atceramies dažādus notikumus un lietas.

“Mūsu smadzenes atceras kādas vietas, kādus notikumus, kādus fragmentus no tā, kas bija agrāk,” skaidro profesors. “Katru reizi mēs atceramies atšķirīgus fragmentus, mūsu atmiņas aiziet citā virzienā. Tas ir ļoti interesanti. Tas ir kā kinematogrāfisks paņēmiens, es to izmantoju savās fotogrāfijās, lai izstāstītu stāstu.”

Remigijus Venckus stāsta, ka viņa ģimene ir ļoti patriotiska. Vecvecāki un citi tuvinieki pieredzējuši daudz grūtību padomju laikos, un tas viņus padarījis vēl stiprākus.

“Mana vecvecmamma piedzima 16.februārī – tieši Lietuvas Neatkarības dienā,” stāsta Remigijus. “Šajā dienā katru gadu mani tuvinieki sapulcējās kopā un svinēja viņas dzimšanas dienu, bet vienlaikus viņi svinēja arī Lietuvas Neatkarības dienu. Viņi aizvēra durvis, logus, un viņi ļoti klusi svinēja. Es dzirdēju šo stāstu un jutu, ka mīlu vēl vairāk savu valsti.”

Lietuvai veltītā fotoizstāde Krustpils pilī būs skatāma līdz 19.martam.

Sandra Paegļkalne

z
zinātājs 18.02.2023 08:47
Zināms, ka lietuvieši mums ir draudzīgi, jo mēs viņiem kādreiz atdevām Palangu, taču daudzi brāļu tautas pārstāvji, kuru priekšteči likumīgi dzīvoja Aknīstē un Subatē, un bija viņiem tur nekustamie īpašumi, nevar aizmirst pārestību, ka bija jāatstāj senču zeme un viss pārējais nekustamais īpašums.
b
bet 17.02.2023 19:05
Savulaik reizi mēnesī braucu uz Rokiškiem pēc desām un sviesta, jo mums bodēs bija tikai tomātu sula trīslitru burkās un marinēti kabači, arī trīslitru burkās, ražoti Moldāvijā.
N
Neķītrais masāžists 17.02.2023 18:09
Ja ukraiņi karā uzvarēs, tad cerams Lietuva labprātīgi atdos Viļņu atpakaļ poļiem. Ja nē, tad atkal būs karošana.
J
Jefiņš 17.02.2023 16:31
Remigijus visu pasaka īsti un konkrēti, ka nav pat vajadzība kaut ko papildināt.
D
Distihs 17.02.2023 15:58
Nekārtībā Krustpils pils,
No dusmām leitis paliek zils.
A
Astro 17.02.2023 13:53
Lai māksliniekam labi klājas,
Viņa mīlestība, viņa mājas!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->