Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 05.10.2022 16:37

Katrs otrais ugunsgrēkos bojāgājušais ir seniors 6

Katrs otrais ugunsgrēkos bojāgājušais ir seniors

Šā gada deviņos mēnešos katrs otrais jeb 49 procenti no ugunsgrēkos bojāgājušajiem bija seniori vecumā virs 60 gadiem. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā aicina līdzcilvēkus iesaistīties senioru drošības nodrošināšanā – ne tikai parūpēties par to, lai tuvinieku mājokļi un apkures ierīces atbilstu ugunsdrošības prasībām, bet arī veltīt laiku sarunai ar senioriem par drošu apkures un elektroierīču lietošanu.

Katru gadu ugunsdzēsēji glābēji dodas uz vidēji 500 sodrēju degšanas gadījumiem dūmvados. Netīrīts dūmvads ir ugunsnedrošs! Ja seniors mājokļa apsildei izmanto cietā, šķidrā vai gāzes apkures ierīci, pārliecinieties, ka pirms apkures sezona ir veikta dūmvada tīrīšana. Ja nepieciešams, palīdziet senioram sazināties ar skursteņslaucītāju vai citu atbilstoši kvalificētu speciālistu, kas veiks dūmvada un apkures ierīces tīrīšanu. Turklāt siltuma atdeve no netīrīta dūmvada būs mazāka. Papildus nepieciešams pārrunāt drošas apkures lietošanas noteikumus. Biežāk pieļautās kļūdas ir apkures ierīces durtiņu neaiztaisīšana, degtspējīgu priekšmetu turēšana apkures ierīces priekšā, sadzīves atkritumu dedzināšana apkures ierīcē, kas veicina sodrēju veidošanos, karstu pelnu ievietošana plastmasas spainī. Piesardzība un pareiza apkures ierīču lietošana novērš ugunsgrēku izcelšanos.

Tikai katrā trešajā mājoklī, kurā izcēlies ugunsgrēks, ugunsdzēsēji glābēji dzird skanam brīdinošo dūmu detektora signālu. 86% ugunsgrēku, kuros aizvadītajā gadā gāja bojā cilvēki, nebija uzstādīts dūmu detektors vai arī nebija iespējams pārliecināties par tā esamību. Lai novērstu ugunsgrēku traģiskās sekas, senioru mājokļos ir jāuzstāda dūmu detektors, kas ar skaļas skaņas palīdzību brīdinās par sadūmojumu mājoklī un dos vairāk laika cilvēkiem evakuēties no ēkas. Turklāt ugunsdzēsēji glābēji regulāri arī saņem informāciju no kaimiņiem par mājoklī skanošu dūmu detektoru, kas ļauj ātrāk izglābt cilvēkus un ierobežot ugunsgrēka izplatīšanos. Ja detektors ir uzstādīts, tad vismaz divas reizes gadā ir jāveic tā darbspējas pārbaude – nospiežot testa pogu, jāpārbauda, vai tas darbojas, un ierīce jāattīra no putekļiem. Senioram ir jāizstāsta, ka situācijā, ja detektors iepīkstas, samazinoties intervālam starp pīkstieniem, nepieciešams nomainīt bateriju. Tieši līdzcilvēki var veikt detektora darbspējas pārbaudi un bateriju nomaiņu, jo nereti senioram ir grūti pašam to izdarīt.

Lielākajai daļai ugunsgrēku mājokļos izcelšanās iemesli saistīti ar neuzmanīgu rīcību ar uguni un bojātu vai neuzmanīgu elektroierīču lietošanu. Rūpējoties par seniora mājokļa drošību, līdzcilvēkiem ir regulāri jāpārbauda seniora lietoto elektroierīču, kā arī kontaktligzdu stāvoklis – vai nav bojājumi ierīcē, elektrības vados utt. Ja plānots pēc ilgāka pārtraukuma atsākt kādas elektroierīces, piemēram, sildītāja, lietošanu, nepieciešams veikt tā vizuālo pārbaudi un attīrīt no putekļiem, kas uzkarstot var aizdegties. Papildus, izvērtējot seniora ikdienas ieradumus, jāpārrunā atklātas liesmas lietošanas bīstamība un nepieciešamos piesardzības pasākumus – iededzinātu sveci un ieslēgtu plīti nevar atstāt bez uzraudzības, cigaretes rūpīgi jānodzēš.

„Šo rudeni un ziemu ugunsdzēsēji glābēji gaida ar bažām. Esam atbildīgi un parūpējamies, lai mums tuvie seniori un viņu mājokļi tiek pasargāti no traģiskiem ugunsgrēkiem. Tas neprasa daudz – uzmanību, sarunas un palīdzību nepieciešamo pasākumu īstenošanā!” aicina VUGD priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis.

z
zinātājs 06.10.2022 11:08
Katrs gadījums ir jāskatās individuāli, bet man zināms, ka viens no galvenajiem ugunsgrēka cēloņiem ir nekontrolēta smēķēšana gultā. Vēl bīstama ir plīts kurināšana ar PET pudelēm vai citām plastmasām, kas, kamēr mājas saimnieks istabā lasa Brīvo Daugavu vai skatās televizoru, kūst, degoša iztek plīts priekšā uz tur samestajiem papīriem vai malkas pagalēm un tad jau paši zināt, kādas turpmākās sekas.
O
Observer 06.10.2022 07:32
Zinot senioru prāta stāvokli ... ir brīnums, ka katrs otrais vēl ir dzīvs!
N
Neķītrais masāžists 05.10.2022 21:43
Labklājības ministrijas specdienestu diversijas, lai nebūtu pensijas jāmaksā.
D
Distihs 05.10.2022 18:35
Nav ko ugunsgrēkus gaidīt,
Vecos vajag ātrāk baidīt.
O
Observer 05.10.2022 17:14
Juniori rodas no senioriem.
J
Jefiņš 05.10.2022 16:47
Kaut kas vēl trakāks !!!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->