Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 11.11.2022 16:18

Kalna pagastā atklāj mežabrāļiem veltītu piemiņas vietu 14

Kalna pagastā atklāj mežabrāļiem veltītu piemiņas vietu
Skatīt video

Jēkabpils novada Kalna pagastā, blakus autoceļam Jēkabpils – Aknīste, Lāčplēša dienā tika atklāta piemiņas vieta, kas veltīta traģiskam notikumam 1945.gada 13.februārī. Dimantu mežā nacionālie partizāni bija izveidojuši trīs ziemas bunkurus, viņiem palīdzību sniedza tuvējo māju iedzīvotāji un citi piederīgie. PSRS Valsts drošības ministrija bija uzzinājusi nacionālo partizānu atbalstītājus. Vairākus no viņiem čekisti bija saņēmuši par ķīlniekiem un ar ieroču palīdzību dzina pa priekšu, cerot, ka nacionālie partizāni nešaus un padosies. Tā nenotika. Partizāni atklāja uguni.

“Mēs nevaram noskaidrot, kurš deva pavēli atklāt uguni, noteikti, ka bija kāds vecākais, kas organizēja šo kauju, bet skaidrs ir viens, ka tā bija ļoti sarežģīta izšķiršanās,” skaidro vēsturnieks Haralds Bruņinieks. “Es domāju, ka viņi ļoti labi apzinājās situāciju. Saprata – jebkurā gadījumā priekšā ir nāve, priekšā ir paverdzināšana, žēlastības nebūs.”

Kaujā krita 10 čekas vienības pārstāvji, astoņi nacionālie partizāni un četri ķīlnieki. Partizāni cieta zaudējumus, bet čekai neizdevās ieņemt bunkurus. Dzīvi palikušie partizāni sagaidīja tumsu un atstāja apmetni. Par šo notikumu tagad vēsta stends, kas satur plašu informāciju par kauju.

Vēsturnieks atzīst, ka informācijas iegūšana prasīja aptuveni 20 gadus: “Latvijas Nacionālais arhīvs deva lielāko daļu informācijas, pēc tās tika meklēti radinieki, kuri deva liecības un vizuālos avotus. Protams, palīdzēja arī mutvārdu atmiņas. Man izdevās iegūt ļoti svarīgu mutvārdu avotu no kaujas dalībnieka Elmāra Tuņķeļa. Viņš tobrīd vēl bija dzīvs, dzīvoja Rīgā. Viņš atstāja ļoti interesantas atmiņas, raksturojot pašu kauju un valsts drošības orgānu karaspēku. Viņš raksturoja, kā viņi uzbruka, kā tika mestas granātas bunkurā, kā nacionālie partizāni aizstāvējās.”

Pēc Dimantu meža kaujas nacionālo partizānu apzīmēšanai radās sinonīms “mežabrāļi” – vārds, ko lieto joprojām.

“Tieši pēc šīs kaujas, kad partizāni guva būtiskus zaudējumus, viņi sapulcējās kopā, pieminēja savus kritušos, iekšēji jutās kā brāļi,” stāsta Haralds Bruņinieks.

Piemiņas vieta un informatīvais stends tapis ar Jēkabpils novada pašvaldības finansiālu atbalstu.

Sandra Paegļkalne

S
Skolnieciņš 13.11.2022 20:30
Es esmu pagāns. Es ticu senajiem Dieviem un senajām Dievietēm. Ticībai ir jābūt bezmaksas. Dievus un Dievietes nedrīkst monitizēt. Piemēram, es ticu Dievam Pērkonam. Manā mežiņā ir svētakmens, uz kura es godāju Dievu Pērkonu. Dažas reizes gadā tur stāv baltmaizes klaips, deg balta svecīte trauciņā un blakām stāv uz kartona ar zīmuli zīmēts Pērkoņkrusts. Ar cieņu, Skolnieciņš
S
Skolnieciņš 13.11.2022 09:59
Jēkabpils novada Kalna pagastā, blakus autoceļam Jēkabpils – Aknīste, Lāčplēša dienā tika atklāta piemiņas vieta, kas veltīta traģiskam notikumam 1945.gada 13.februārī. Nevajag visur bāzt tos krustus. Latviešiem ir Latvju Dievi. Labāk ir novietot Dieva Pērkona elku. Sliktākajā gadījumā, ja mūsu valdība baidās attēlot Dievu Pērkonu un šī Dieva simbolu - Pērkoņkrustu, tad var arī attēlot Dabas Māti (angļu valodā: Earth-Mother). Nevajag aizrauties ar kristietību. Latvijai ir jābūt latviskai!!!
Ar cieņu, Skolnieciņš
A
Acīmredzamaisfakts 13.11.2022 19:49
Skolnieciņš skaidrā, atklātā tekstā apliecina, ka ir elku pielūdzējs un aicina arī citus par tādiem kļūt.
S
Skolnieciņš 13.11.2022 20:34
Acīmredzamaisfakts rakstija: Skolnieciņš skaidrā, atklātā tekstā apliecina, ka ir elku pielūdzējs un aicina arī citus par tādiem kļūt.
Būt par pagānu — godāt senos Dievus un senās Dievietes — ir daudz labāk nekā būt zem rabīna Mozus, zem rabīna Jēzus Kristus un ebreju cilts Dieva Jahves (Dieva Jehovas) tupeles. Es neticu jūdu rabinātam. Jūdu rabināts ir sātanistiskās nešķīstības perēklis. Ebreju cilts Dievs Jahve (Dievs Jehova) ir vecais Velns. Es šim Sātanam neticu!!!
Bez cieņas, Skolnieciņš
S
Skolnieciņš 13.11.2022 20:39
Acīmredzamaisfakts rakstija: Skolnieciņš skaidrā, atklātā tekstā apliecina, ka ir elku pielūdzējs un aicina arī citus par tādiem kļūt.
Acīmredzamais fakts, ka Tu vari praktizēt skandināvu pagānisko ticību asatru, citiem vārdiem, odinismu jeb votānismu, ja nevēlies būt dievturis. Tu vari godāt Skandināvu Dievus un praktizēt rūnu maģiju, ja netici Latvju Dieviem. Dievs Odins — Visa Tēvs — Tevi gaida. Dieviete Freja (saukta arī par burvīgo Vanadisu) Tevi mīl. Tici un tiec mīlēts. Tam, kas tic, tam tiks dots. Dievi mūs mīl. Dievietes mūs mīl. Augstākie Spēki mūs mīl. Tīcība ir brīvība!!!
Ar iecietību, Skolnieciņš
A
Acīmredzamaisfakts 13.11.2022 22:08
Skolnieciņš rakstija: Būt par pagānu — godāt senos Dievus un senās Dievietes — ir daudz labāk nekā būt zem rabīna Mozus, zem rabīna Jēzus Kristus un ebreju cilts Dieva Jahves (Dieva Jehovas) tupeles. Es neticu jūdu rabinātam. Jūdu rabināts ir sātanistiskās nešķīstības perēklis. Ebreju cilts Dievs Jahve (Dievs Jehova) ir ..
Skolnieciņ, Tev nāksies atbildēt par katru savu vārdu.
N
Niks 12.11.2022 18:09
Kaujā krita 10 čekas vienības pārstāvji, astoņi nacionālie partizāni un četri ķīlnieki. -------------------------------
Arī tad, ja rokās ir ierocis, kur nu vēl, ja cīnies par šķietami pareizu lietu, ir svarīgi, lai 1)būtu ...gudrība!
t
tikai 12.11.2022 19:53
ķīlniekus nošāva čekisti, jo tie sāka izrādīt pretestību.
z
zinātājs 12.11.2022 10:06
Tomēr laikam zinu, kur tā vieta atrodas.
V
Vēsturiskais 11.11.2022 22:43
Mežabrāļi – 1905. gada revolūcijas laikā marksistisko kaujinieku grupas, kuras veica uzbrukumus valsts varas pārstāvjiem un atbalstītājiem.
N
Neķītrais masāžists 11.11.2022 19:27
Traki laiki bijuši.
D
Distihs 11.11.2022 17:25
Mežabrāļiem nu ir vieta,
Pamatne tai visai cieta.
J
Jefiņš 11.11.2022 16:40
Izšķiršanās tā noteikti bija smaga, mums to tagad ir grūti izspriest un nevajag arī. Lai miers kritušajiem mežabrāļiem.
S
Skolnieciņš 13.11.2022 06:00
Kamdēļ ir likt virsū krustu? Kamdēļ likt virsū kristīgo sektu simbolu? Varbūt vel uzlikt pareizticīgo baznīcas krustu pilnai laimei???

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->