Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 19.04.2024 18:57

Kaldabruņā top stikli Červonkas baznīcas logiem 0

Kaldabruņā top stikli Červonkas baznīcas logiem
Skatīt video

Kaldabruņas luterāņu baznīca, saukta arī par Červonkas baznīcu, atrodas Jēkabpils novada Rubenes pagastā. Dievnamu pamatīgi skāris laika zobs, bet Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas Kaldabruņas draudze, biedrība “Ūdenszīmes” un citi apņēmīgi iedzīvotāji jau vairākus gadus velta savu laiku un spēkus, lai ēku atjaunotu. Pirms vairākiem gadiem tika uzlikts jauns jumts un krusts, bet tagad sācies logu atjaunošanas process.

Biedrības “Ūdenszīmes” stikla māksliniece Ingrīda Degtjarova pati savām rokām veido baznīcas logu stiklus ar ornamentiem.

“Tā ir mūsu baznīca, un mēs jau arī to iekustinājām ar koncertiem un citiem pasākumiem. Ja jau viss aizgājis uz to pusi, ka var atjaunot un izskaistināt, tad nebija divu runu, ka mēs paši taisām stiklus,” stāsta Ingrīda.

Darbam tiek izmantoti veci stikli, ko sarūpējuši ziedotāji. Uz pamatnes virsū tiek likts jau iepriekš sagatavots trafarets, uz kura uzber ģipsi. Svarīgi, lai ģipsis tiktu uzbērts precīzi tur, kur vajag, jo no tā atkarīgs rezultāts.

“Tur, kur ir uzbērts ģipsis, stiklam būs pacēlums, kas veidos to ornamentu,” skaidro stikla meistare.

Uz pamatnes uzmanīgi tiek uzlikts iepriekš izgrieztais stikla gabals, kas tiek piespiests, lai ģipsis cieši piekļautos stiklam. Tad māksliniece nes sagatavoto stiklu uz krāsni, kur tas tiek apstrādāts augstā temperatūrā.

“Programma ir uz 24 stundām. Temperatūra – tas ir atkarīgs no stikla biezuma, bet pārsvarā temperatūra ir 780 – 790 grādi,” skaidro Ingrīda.

Vairāki fragmenti jau ir gatavi – pieņemts lēmums veidot vienkrāsainus – gaišus stiklus, lai baznīcā ienāktu vairāk saules gaismas. Daži stikla fragmenti jau ievietoti logā, lai izmēģinātu, kā tas izskatās.

Līdzās logiem iecerēti arī daudzi citi darbi. Palīdzīgu roku baznīcas atjaunošanas entuziastiem ir sniedzis Rīgas Mākslas un mediju tehnikums, kas apņēmies bez samaksas par darbu izveidot pilnu dievnama interjeru – altāri, tā aprīkojumu un dievgalda sētiņu, kanceli, krēslus un citus interjera priekšmetus. Šobrīd tehnikumā jau ir nogādāts kokmateriālu ziedojums no SIA “John Wolf Joinery”, un paredzēts, ka interjers varētu būt gatavs tuvāko gadu laikā.

Vēl nepieciešams apmest un balsināt griestus, apstrādāt un nokrāsot sienas, ieklāt betona grīdu, kā arī restaurēt pašus logu rāmjus. Tam nepieciešami lieli līdzekļi, tādēļ projekta īstenotāji vāc ziedojumus baznīcas remontam. Līdz šim savu atbalstu jau sniegusi gan pašvaldība, gan privātpersonas, tāpat arī uzņēmēji, bet ziedotāju palīdzība nepieciešama vēl joprojām.

Biedrības “Ūdenszīmes” valdes priekšsēdētāja Ieva Jātniece stāsta: “Godīgi sakot, es biju nobijusies sākumā, un nevar teikt, ka es arī šobrīd justos droši un pārliecināti, bet ir tādas situācijas, kad tev vienkārši noliek priekšā – re, kur! Mēs izdarīsim to, ja tu apņemsies un izdarīsi to. Tas ir morāls vai filozofisks uzstādījums, sauc kā gribi. Ja tu tur esi – šinī brīdī, šinī laikā un šajā situācijā, tad vienkārši izvilkt savu kārti no šī uzvarošā salikuma tu nedrīksti.”

Pateicoties aktīvajiem Kaldabruņas ļaudīm, Červonkas baznīcā jau vairākus gadus tiek organizētas dažādas izstādes un koncerti, bet tagad ar ziedotāju atbalstu ir sperts vēl viens solis tuvāk dievnama atdzimšanai. Iedzīvotāji tic, ka sapnis tiks piepildīts – ne velti uz baznīcas jumta dzīvo svētības un laimes nesējs – stārķis.

Aicināti atsaukties ziedotāji! Katrs, kurš ziedos baznīcai vismaz desmit eiro, saņems atjaunotāja zīmīti kā pateicību. Ziedot var uz draudzes kontu:

  • LATVIJAS EVAŅĢĒLISKI LUTERISKĀS BAZNĪCAS KALDABRUŅAS DRAUDZE
  • R.N. 99500002536
  • Konts Nr. LV09HABA0551032030225
  • AS Swedbank
  • HABALV 22
  • Červonkas baznīca, Rubenes pagasts, Jēkabpils novads, LV – 5229

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->