Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 06.02.2024 16:32

Jēkabpils Tautas namā skatāma Rutas Štelmaheres gleznu izstāde «Laika faktūras» 0

Jēkabpils Tautas namā skatāma Rutas Štelmaheres gleznu izstāde «Laika faktūras»
Skatīt video

Jēkabpils Tautas namā atklāta mākslinieces, Jēkabpils mākslas skolas pedagoģes Rutas Štelmaheres gleznu izstāde «Laika faktūras». Izstādes atklāšanā Tautas nama direktors Aigars Godiņš atzīmēja, ka sadarbība ar māksliniecēm Rutu Štelmaheri un Mētru Štelmaheri ir ilgstoša un šeit vairākkārt izvietotas viņu darbu izstādes, taču šoreiz ir īpašs gadījums, jo izstāde skatāma atjaunotajā un izremontētajā Tautas nama izstāžu zālē. Izstāde “Laika faktūras” apkopo Rutas ainavas gleznojumus autortehnikā. Darbi tapuši lēni - kopš pirmās gleznas  pabeigšanas pagājuši septiņi gadi. Vairāk par saviem darbiem un to tapšanu stāsta māksliniece.

Ruta Štelmahere, māksliniece :

«Daļai no darbiem ir lieli tuvplāni, kur ir kāds strautiņš vai pavasarī grāvis ar ūdeni un zāli, pirmajām puķītēm, māllēpītēm, bet daļa ir ar plašāku ainavu, kurā spēlējas gaismēnas un redzams aizmugurē fons. Es mēģināju spēlēties ar faktūrām, krāsainām gaismēnām. Vietas ir dažādas. Ir Zasas grāvji, ir Ventspils krūmi, kur to nevar nojaust, jo ir pietiekami nosacīti. Ir mans dārzs, vīramātes vecais dārzs ar vecām ābelēm, ir Izraēlas svētību kalns ar ziedošām vīteņpuķēm. Tad ir Itālijas darbi. Šeit man fonā arī ir Itālija, bija man iespēja pabūt Itālija un paceļot pa kalniem, izjust to elpu. Visa dzīve ir ceļojums, tāpēc varbūt tās vietas nav tik svarīgas, svarīgi ir kurp un ar kādām domām mēs iekšēji ceļojam.»

Gleznu motīvus autore iepriekš fiksējusi fotogrāfijās savās pastaigās dažādās Latvijas vietās, kā arī Izraēlā un Itālijā. Tomēr, kā māksliniece stāstīja, tās pārsvarā nav klasiskas ainavas ar atpazīstamām vietām, bet to fragmenti,  izceļot tuvplānus, kuros veidojas faktūru, gaismēnu un krāsu ritmi. Izstādes atklāšanā muzicēja Elija, kura nupat izdevusi dubultalbumu "Vienlaikus" ar Rutas Štelmaheres dzeju. Mūziķe atklāj, ka viņa mūzikā ir izveidojusi savu Rutas Štelmaheres dzejas izlasi.

Elija, mūziķe :

«Ar Rutu Štelmaheri saista viņas daiļrade. Es uzskatu, ka viņas mākslinieciskā pieeja ir tik ļoti skaista, ar lielo burtu SKAISTA. Es teiktu terapeitiska. Es esmu iepazinusies ar visiem viņas krājumiem, lasījusi krustu šķērsu. Es teiktu, ka albums, ko esam izveidojuši ar mūziķiem kopā, tā ir tāda savā ziņā mana dzejas izlase attiecības ar Rutas daiļradi vairāku gadu garumā. Nu lūk, viņas spēja savienot iekšēji mākslas darbā gan laicīgo un pārlaicīgo, gan šo smeldzīgi skaisto ar tādu cerības ievirzi, kur viņa neizvairās arī no tādām ļoti grūtām, smagām tēmām. Viņa nav tikai tāda selektīvi optimistiska, kas tikai par skaisto raksta, bet, ķad raksta arī par smagām grūtām lietām viņa to prot izdarīt skaisti, tā ka nepaliek smagums, nepaliek grūtsirdība, bet tāda viegla skaista smeldze. Tā es raksturotu viņas dzeju un līdz ar to iegremdējoties un baudot viņu, tu esi tāds kā uzlādējies, bagātinājies.»

 

Elija stāsta, ka šajā projektā iesaistījušies vairāki mūziķi, par viņu veikumu plašāk var uzzināt tīmekļa vietnē vienlaikus.lv. Izstādi apmeklēja un mākslinieci ar ziediem sveica viņas audzēkņi, draugi, tuvinieki un mākslas cienītāji. Izstāde Jēkabpils Tautas namā būs skatāma līdz mēneša beigām – 29.februārim.

 

 

 

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->