Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 19.12.2022 16:53

Jēkabpils novadā vēl vērtēs iespēju veidot iedzīvotāju padomes 14

Jēkabpils novadā vēl vērtēs iespēju veidot iedzīvotāju padomes
Skatīt video

Jaunajā Pašvaldību likumā, kas stāsies spēkā 2023.gada 1.janvārī, iekļauts jauns iedzīvotāju līdzdalības veids – iedzīvotāju padomes. Likumā paredzēts, ka pašvaldība var veidot konsultatīvas pašvaldības institūcijas – iedzīvotāju padomes, kas pārstāvētu konkrētas novada teritorijas iedzīvotāju intereses un iesniegtu savus priekšlikumus izskatīšanai domē. Jēkabpils novada pašvaldībā skaidro, ka vēl nav sācies iedzīvotāju padomju veidošanas process, jo vēl esot daudz neskaidrību.

“Mums īsti vēl nav skaidrs, kādā veidā tas varētu darboties,” stāsta Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis. “Tas varētu būt caur nevalstiskajām organizācijām. Nevalstisko organizāciju starpā izvēlas, kura būs tā pārstāvniecība, kurai ir iespējas, un tad šī organizācija apkopo iedzīvotāju vēlmes. Ir jāsaprot, ka mums jau ir ievēlēts deputāts no konkrētās vietas. Ko mēs vēl ievēlēsim? Noteikti, ka mēs darīsim atbilstoši likumam, bet vispirms sapratīsim, kā tas ir darāms.”

Lai gan vairumam pašvaldību iedzīvotāju padomes ir kaut kas jauns, dažās vietvarās jau pastāv šāda veida iedzīvotāju līdzdalības forma. Oktobrī Līvānos norisinājās pieredzes apmaiņas seminārs, kurā Līvānu novada pašvaldība stāstīja par savu pieredzi. Katrā no pieciem pagastiem darbojas iedzīvotāju konsultatīvā valde septiņu cilvēku sastāvā. Valdei ir tiesības izskatīt un rosināt dažādu jautājumu virzību tālāk – deputātu līmenī. Līvānos darbam pagastu valdē var pieteikties, un dome apstiprina valdes sastāvu – līdzīgi kā domes komiteju sastāvu. Tomēr pašvaldībai tagad būs jāpārskata šī kārtība, lai tā atbilstu jaunajam likumam.

Jaunajā Pašvaldību likumā iedzīvotāju padomes nav obligāta prasība. Katra pašvaldība var izvēlēties, vai tās veidot, vai neveidot. Likumā noteikts, ka iedzīvotāju padomes ir jāievēl vēlēšanās un ka par padomes locekli var būt jebkura fiziska persona, kas sasniegusi 16 gadu vecumu, izņemot domes deputātus, pašvaldības izpilddirektorus un viņu vietniekus. Padomju izveidošanas kārtība un darbības nosacījumi ir jāiekļauj iedzīvotāju padomes nolikumā, kas jāizstrādā katrai pašvaldībai pašai.

Sandra Paegļkalne

J
Jefiņš 19.12.2022 17:11
Lai penši dibina, šiem tāpat ir garlaicīgi un būs viņiem tusēšanās.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->