Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 29.02.2024 17:25

Jēkabpils novadā ugunsdzēsēji veic pirmās iedzīvotāju evakuācijas no plūdu skartajām mājām 0

Jēkabpils novadā ugunsdzēsēji veic pirmās iedzīvotāju evakuācijas no plūdu skartajām mājām
Skatīt video

Jēkabpils novadā turpinās plūdi. Daugavas un citu mazāku upju ūdens appludina arvien jaunas teritorijas, un šodien jau vairākiem iedzīvotājiem bija nepieciešama ugunsdzēsēju palīdzība, lai evakuētos no savām dzīvesvietām.

Vēl vakar iedzīvotāji spēja paši saviem spēkiem evakuēties no daudzdzīvokļu mājas Jēkabpils novada Gravānos, bet šodien jau nepieciešama ugunsdzēsēju palīdzība, jo ūdens līmenis diennakts laikā ir paaugstinājies vēl vairāk. Pašvaldība jau pirms divām dienām aicināja cilvēkus uz laiku padzīvot pie radiem vai draugiem, bet lielākā daļa aicinājumu neņēma vērā. Šodien vēlmi pamest applūstošo māju izteica trīs cilvēki, kurus evakuēja ugunsdzēsēji, izmantojot laivu. Inese ar dēlu dzīvo otrajā stāvā.

“Ūdens ir nedaudz kāpņu telpā šobrīd, elektrības nebija, bet tikko pieslēdza ģeneratoru, tagad elektrība ir,” stāsta evakuētā iedzīvotāja Inese. “Es izdomāju evakuēties, jo man ir bērns – jaunietis ar īpašām vajadzībām. Tā jau baiļu nav, mums tas ir pierasts. Daudzi kaimiņi vēl tur paliek. Mēs dosimies pie vecmammas uz Dignāju.”

Kopumā līdz 29.februāra vakarpusei ugunsdzēsēji evakuēja sešus cilvēkus. Daudzi iedzīvotāji nogaida pēdējo brīdi un evakuāciju piesaka, kad jau ūdens smeļas mutē. Arī pie Jēkabpils pilsētas esošajā Sakas salā, kur applūst arvien jaunas teritorijas, ir cilvēki, kuri izvēlējušies palikt mājās, lai gan viņi jau nošķirti no ārpasaules vai arī viņu īpašumiem ūdens pietuvojies bīstami tuvu. Plūdi nebaida arī Gunāru, kurš Sakas salā dzīvo septiņus gadus. Viņa saimniecības ēkas jau apskalo ūdens, bet līdz dzīvojamai mājai palikuši daži metri.

“Nekādā gadījumā nedomāju evakuēties,” saka Gunārs. Uz jautājumu, vai gaidīs, kad būs jāevakuē ar laivu, atbild: “Tik traki nebūs. It kā nevar paredzēt, bet es domāju, ka nebūs tik traki. Ģeneratoru jau tūlīt uzliks, savukārt brālis atvedīs pārtiku, visu piegādās, arī dzeramo ūdeni. No akas, protams, tagad nevar lietot, jo pagājušogad pamēģināju, padzēru, un tad bija ar vēderu problēmas. Mēs ar māti divatā esam palikuši, kur citur doties?”

Pašvaldībā uzsver, ka iedzīvotājiem ir iespēja apmesties pašvaldības dienesta viesnīcā, bet līdz šim neviens nav izteicis šādu nepieciešamību. Tie, kuri evakuējas, apmetas pie draugiem vai radiem, savukārt pārējie paliek mājās.

Paliekot applūstošā mājā, liels risks ir palikt bez sakariem ar ārpasauli, jo daudzviet plūdu dēļ ir atslēgta elektrība. Vakar elektroapgāde bija atslēgta 40 mājsaimniecībām, bet šodien šis skaits jau ir palielinājies. Tur, kur ir iespēja, “Sadales tīkls” slēdz klāt savus ģeneratorus. Tomēr Jēkabpils novada pašvaldībā uzsver, ka drošāk ir evakuēties nekā paļauties uz ģeneratoru.

“Vēlme būtu, lai iedzīvotāji ieklausās gan mūsu, gan Meteo dienesta paziņojumos un savlaicīgi domā par kādu rezerves plānu, kur un kā rīkoties, kad pienāks šis brīdis, kad jāpamet mājas. Gribētos, lai iedzīvotāji nesagaida to brīdi, kad jau ir nepieciešama glābēju iesaiste, bet lai ar sausām kājām savlaicīgi paši varētu pamest mājas,” uzsver Jēkabpils novada civilās aizsardzības inženieris Ilmārs Luksts.

Atbildīgie speciālisti turpina komunicēt ar applūstošo teritoriju iedzīvotājiem un sniegt nepieciešamo palīdzību.

Ja iedzīvotājiem nav iespējams evakuēties pašu spēkiem, jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112 vai Jēkabpils novada civilās aizsardzības inženierim Ilmāram Lukstam: 25 671 222.

Šobrīd kritiskākā plūdu situācija ir divos Jēkabpils novada pagastos – Salas pagastā un Krustpils pagastā, kur arī turpina applūst jaunas teritorijas. No ārpasaules šobrīd ir nošķirtas aptuveni 65 mājsaimniecības. Tāpat ūdens ir izskalojis vairākus autoceļu posmus, piemēram, vienam Krustpils pagasta ceļam brauktuve ir pārvērtusies ūdenskritumā. Jēkabpils novada pašvaldības speciālisti apzina situāciju un norobežo bīstamās vietas, kā arī regulāri informē sabiedrību par applūdušajiem un slēgtajiem autoceļu posmiem.

Plūdus Jēkabpils novada pagastos izraisījis ūdens līmeņa kāpums Daugavā un citās novada upēs. Ledus sablīvējums, kas atrodas lejpus Jēkabpils, neļauj palu ūdenim brīvi plūst pa ierasto gultni, izraisot upju pārplūšanu.

Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs pagarinājis sarkanā līmeņa brīdinājumu, kas ir spēkā Daugavas posmā lejpus Jēkabpils pilsētas. Brīdinājums tagad noteikts līdz 1.marta pulksten 15:00.

Sandra Paegļkalne

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "Jēkabpils laiks" saturu atbild SIA "Vidusdaugavas televīzija".
#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->