Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 08.03.2024 09:00

Jēkabpils novada pašvaldībā ievieš dienesta automašīnu koplietošanas sistēmu 1

Jēkabpils novada pašvaldībā ievieš dienesta automašīnu koplietošanas sistēmu
Skatīt video

Jēkabpils novada pašvaldībai šobrīd ir 90 dienesta transportlīdzekļi – vieglās automašīnas un busiņi, kas nodrošina saimnieciska rakstura darbību. Šajā skaitā neietilpst skolēnu pārvadāšanas transportlīdzekļi, traktori, piekabes utt. Pēc domes deputāta Aivara Krapa sniegtās informācijas, kopējais autoparka vienību skaits ir 141. Ņemot vērā, ka daudzi auto ir sliktā tehniskā stāvoklī un rada lielas izmaksas par remontu, kā arī palielinās obligātās apdrošināšanas cenas, vietvarā tiek veiktas darbības, lai samazinātu pašvaldības autoparku. Šobrīd jau sākusies dienesta automašīnu koplietošanas sistēmas izveide. Jau nepilnu gadu šāda sistēma ieviesta vienai automašīnai, ko lieto 26 domes administrācijas darbinieki.

Jēkabpils novada izpilddirektora vietniece Anita Moskovska skaidro, ka sistēma darbojas ar mobilā telefona aplikācijas palīdzību: “Rezervāciju var veikt ar dažiem klikšķiem, izvēloties automašīnu, kādu vēlas rezervēt, izvēloties laiku, piemēram, 8.marts pl.10:00 līdz 8.marts pl.12:00. Brauciena mērķi uzrakstīšu “Dunavas pagasta pārvalde”, jo es bieži braucu uz pagasta pārvaldēm. Tad jāizvēlas struktūrvienība un jāsaglabā rezervācija. Jebkurš, kuram ir tiesības uz šo mašīnu, ieejot 8.datumā un skatoties laikus, redz, ka auto no pulksten 10:00 līdz 12:00 ir rezervēts. Ja darbinieks vēlas auto rezervēt citā laikā, viņš var veikt jaunu rezervāciju. Jau rezervētajos laikos sistēma neļauj veikt rezervāciju otrreiz.”

Transportlīdzekli var atslēgt un aizslēgt ar tās pašas aplikācijas palīdzību, bet to var izdarīt tikai tas darbinieks, kam konkrētajā brīdī ir pieteikta rezervācija.

Šāda sistēma nodrošina to, ka katram konkrētajam pašvaldības darbiniekam nav nepieciešams individuālais transports, turklāt koplietošanas automašīnai tiek nodrošināta lielāka noslodze. Plānots, ka no 1.aprīļa sistēma tiks ieviesta vēl vismaz pieciem spēkratiem. Drīzumā to ieviesīs arī tiem auto, ko izmanto domes priekšsēdētāja vietnieki.

“Šobrīd mums ir izvērtētas mašīnas, kuras nobrauc ļoti maz, piemēram, trīs vai četrus tūkstošus kilometru gadā,” stāsta Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis. “Tas nozīmē, ka tā neatmaksājas pilnībā. Tas nozīmē, ka tās mašīnas būs koplietošanas. Skatāmies, ka, piemēram, Izglītības iestāde varētu izmantot vienotu tehniku, arī Attīstības pārvaldē vairāki cilvēki varētu izmantot vienu tehniku. Tāpat arī administrācijas darbiniekus vēl slēgsim klāt sistēmai, jo arī šobrīd šis auto nenobrauc maksimumu, ko vajadzētu nobraukt.”

Vēl viens veids, kā samazināt pašvaldības autoparku, ir atbrīvošanās no tiem transportlīdzekļiem, kas ir sliktā tehniskajā stāvoklī. Domes vadība vietā plāno nomāt jaunas automašīnas, uzsverot, ka noma būs lētāka nekā auto pirkšana.

“Autoparka sakārtošanas jautājums tiek kārtots no 2021.gada,” skaidro Raivis Ragainis. “Neesam tik raiti tikuši galā, protams, ka mums par to ir pārmetumi gan pašiem sev, gan no malas, bet jāsaprot, ka tad, ja mašīna ir šobrīd noslogota un sliktā stāvoklī, mēs nevaram to nomainīt pret jaunu tīri finansiālu apstākļu dēļ. Tāpēc tas parks ir diezgan liels. Mēģināsim tikt vaļā no tām mašīnām, kuras ir stipri remontējamas. Savukārt tās mašīnas, kuras ir braucamas un salīdzinoši jaunas, būs koplietošanas mašīnas. Tādā veidā mēs strādāsim.”

Gandrīz visām pašvaldības dienesta automašīnām ir GPS sistēma, kas fiksē, pa kādu maršrutu un kad auto tiek izmantots, kā arī cik kilometri tiek nobraukti. Domes opozīcijas pārstāvji pauž viedokli, ka būtu stingrāk jāpieskata, kādiem mērķiem transports tiek lietots.

“Es esmu redzējis ceļa zīmes par šo automašīnu izmantošanu,” stāsta Jēkabpils novada domes deputāts Aivars Kraps. “Tās adreses, kas ir Jēkabpilī, kur ir GPS piestājis, ir ļoti interesantas. Ir adreses Vienības ielā 1, Vienības ielā 7. Ja kāds nezina, kam tās adreses ir, tad es varu pateikt – tie ir lielveikali. Es domāju, ka būtu jāpieliek punkts tam, ka mašīna tiek izmantota, lai aizbrauktu uz veikalu, uz kafejnīcu un uz mājām, ja mums ir tik grūta finansiālā situācija, kā mums katrā sēdē stāsta.”

Turpretī koalīcijā tiek uzsvērts, ka ir darbinieki, kuri veikalos pērk pašvaldībai nepieciešamās preces, tāpat ir darbinieki, kuriem auto novietošana pie mājām ir atļauta, jo tas nodrošina darbinieka operatīvu nokļūšanu tur, kur nepieciešams.

Savukārt daudzām automašīnām pēc GPS ieviešanas ir samazinājies nobraukums, uzsver Raivis Ragainis: “Mēs redzam, ka ir pamatīgi nokrities šo automašīnu kilometru skaits. Mēs redzam, ka tās mašīnas stāv pie iestādes, tātad ar tām brauc tikai tad, kad tas tiešām ir vajadzīgs. Tas parāda arī to, ka mašīnas netiek izmantotas pilnvērtīgi. Tas mūs vedina pāriet uz koplietošanas transportu.”

Jāpiebilst, ka GPS sistēma drošības nolūkos nav ieviesta domes priekšsēdētāja dienesta automašīnai. Lai gan pašvaldības autoparka uzlabošanā vēl ir daudz darāmā, vietvarā pauž uzskatu, ka tuvākajā nākotnē dienesta automašīnu skaitu izdosies samazināt, tādējādi samazinot arī izmaksas.

Sandra Paegļkalne

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "Jēkabpils laiks" saturu atbild SIA "Vidusdaugavas televīzija".
#SIF_MAF2023

Aleksandrs Grigorjevs Aleksandrs Grigorjevs 08.03.2024 18:43
Varbūt tad jābeidz izmantot, gan pašvaldību auto gan dienesta auto braukājot pa maximām un pēc gaļas uz veikalu Daina????, pilsēta maza????. Būs mazāki tēriņi????

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->