Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 14.03.2024 16:57

Jēkabpils – labais piemērs ugunsdrošības prasību ievērošanā mājokļos 0

Jēkabpils – labais piemērs ugunsdrošības prasību ievērošanā mājokļos
Skatīt video

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ik gadu veic ugunsdrošības pārbaudes dzīvojamās mājās – visbiežāk – daudzdzīvokļu māju koplietošanas telpās. Aizvadītajā gadā valstī pārbaudītas kopumā 1765 mājas, un pārbaužu rezultāti ir satraucoši – daudzviet nav ievērotas visas nepieciešamās ugunsdrošības prasības. Divi visizplatītākie pārkāpumi ir saistīti ar elektroinstalācijām. Pusē pārbaudīto ēku nav veikta elektroinstalācijas kontaktsavienojumu pārbaude ar termokameru, savukārt nepilnos 46 procentos gadījumu nav veiktas elektroinstalāciju pārbaudes, kas ir jāveic reizi 10 gados. Situācija dažādās Latvijas vietās ir atšķirīga, un Jēkabpils šajā jomā ir labais piemērs.

“Jēkabpils pilsētā aizvadītajā gadā bija 20 daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas – gan piecstāvu, gan deviņstāvu dzīvojamās mājas, kurās veiktas pārbaudes koplietošanas telpās,” stāsta VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Zemgales reģionā Viktorija Gribuste. “Rezultāti tieši šajās konkrētajās daudzdzīvokļu mājās ir ļoti pozitīvi – uz pārbaudes brīdi būtiski pārkāpumi tajās netika konstatēti.”

Elektroinstalāciju pārbaudes koplietošanas telpās ir jāveic ēkas apsaimniekotājam. Kapitālsabiedrība SIA “JK Namu pārvalde”, kas apsaimnieko lielu daļu Jēkabpils daudzdzīvokļu māju, pilsētā šādas pārbaudes ir veikusi vajadzīgajā termiņā.

“Jēkabpilī visās mūsu apsaimniekotajās mājās, kurās ir koplietošanas elektrība, ir veikti elektrības pretestības mērījumi,” informē SIA “JK Namu pārvalde” sabiedrisko attiecību speciāliste Iveta Skolniece. “Vienai daļai tie ir veikti 2018.gadā, otrai daļai – 2019.gadā. Bija vietas, kur bija bojājumi, bet nekavējoties tika piesaistīti elektriķi, un nepilnības tika novērstas. Tām mūsu apsaimniekošanā esošajām mājām, kas ir pagastos, šādi mērījumi pagaidām nav veikti. Šobrīd noris pieslēgumu līgumu sakārtošana un slodžu samazināšana, lai taupītu iedzīvotāju naudu. Kad darbi tiks pabeigti, tad arī tur tiks veikti pretestības mērījumi.”

Elektroinstalāciju stāvoklis ir ļoti svarīgs, jo katrs piektais ugunsgrēks dzīvojamā sektorā izceļas tieši no īssavienojuma vai elektroiekārtas. Tas ir otrs biežākais ugunsgrēku iemesls aiz neuzmanīgas rīcības ar uguni. Tāpat ugunsdrošību ietekmē tas, vai ir brīvi visi evakuācijas ceļi un vai telpas tiek izmantotas atbilstoši mērķim, un šajā jomā liela nozīme ir pašu iedzīvotāju rīcībai. Pērn veiktajās ugunsdrošības pārbaudēs konstatēts, ka vairāk nekā 38 procentos gadījumu kāpņu telpās, bēniņos un pagrabos tiek uzglabāti dažādi priekšmeti, kam tur nebūtu jāatrodas. Ugunsgrēka gadījumā šādi uzglabātas mantas var veicināt liesmu izplatīšanos, kā arī kavēt ugunsdzēsēju darbu, apgrūtinot pārvietošanos. Savukārt Jēkabpilī pārbaudīto māju iedzīvotāji šajā jomā ir bijuši apzinīgi.

“Arī šogad Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersonas turpinās šāda veida pārbaudes, lielākoties daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņu telpās, bet atsevišķos gadījumos – pēc iesniegumu saņemšanas vai pēc ugunsgrēkiem – šādas pārbaudes var tikt veiktas arī dzīvokļos vai privātmājās,” stāsta Viktorija Gribuste.

Ugunsdzēsēji uzsver, ka vismaz trešo daļu ugunsgrēku, kas izcēlušies mājokļos, varētu novērst, ja tiktu ievērotas visas ugunsdrošības prasības, un šajā jomā svarīga ir gan mājas apsaimniekotāja, gan pašu iedzīvotāju atbildība.

Sandra Paegļkalne

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "Jēkabpils laiks" saturu atbild SIA "Vidusdaugavas televīzija".
#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->