Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 07.10.2022 17:12

Jēkabpilietis Aivars Bondars pieveic ultramaratonu no Atēnām līdz Spartai 6

Jēkabpilietis Aivars Bondars pieveic ultramaratonu no Atēnām līdz Spartai
Skatīt video

Jēkabpils sportists Aivars Bondars ar skriešanu aizrāvās jau bērnībā. Uz laiku viņš bija pārtraucis aktīvu sportošanu, bet pirms pieciem gadiem atsāka tai pievērsties nopietni. 24 stundu maratonā Igaunijā Aivars izcīnīja tiesības piedalīties vienā no grūtākajiem maratoniem pasaulē – Grieķijas Spartatlonā.

“11 mēnešus iepriekš es sāku gatavoties – ar 2021.gada 1.novembri,” stāsta Aivars Bondars. “Es trenējos katru dienu – visu ziemu, neskatoties uz lietu, sniegu, puteni, atkalu vai vēju. Sešus mēnešus no vietas skrēju katru dienu. Jo tuvāk nāca Spartatlons, jo es vairāk pārdegu. Likās, ka vairs nav tās vēlamās formas, ko es biju cerējis.”

Tomēr sportists neatteicās no mērķa un kopā ar vēl 350 dalībniekiem, tostarp četriem Latvijas pārstāvjiem 6.45 no rīta startēja ultramaratonā. Spartatlons šogad norisinājās jau 40.reizi, un tas ir veltīts Senās Grieķijas varonim Feidipīdam, kurš pirms vairāk nekā 2500 gadiem veica 246 kilometru skrējienu uz Spartu, lai dotos pēc palīdzības pirms persiešu iebrukuma. Feidipīds distanci noskrēja 36 stundās, un tāds tagad ir Spartatlona kontrollaiks.

Aivars Bondars ir pirmais jēkabpilietis, kuram izdevās veikt šo distanci. Viņš trasē pavadīja 34 stundas un 40 minūtes. “Tu vari skriet, vari iet, vari gulēt – paņemt pārtraukumu,” stāsta Aivars.

“Viens no latviešu dalībniekiem – Laimonis pagulēja 25 minūtes, bet es negulēju nevienu minūti. Tajā adrenalīnā, tajā ritmā iekšā ir pat ļoti grūti aizmigt. Man nevienā brīdī pat miegs nenāca. Pēc 150.kilometra bija viens kalna serpentīns, kurš bija tikai nosprausts ar lentām. Tas bija jāveic tumsā diezgan ekstrēmos apstākļos, kur no klints malas bija daži centimetri. Lenta, protams, mūs nepasargātu no nokrišanas.”

Pa ceļam ir 75 kontrolpunkti, kuros sportisti var paēst, padzerties un saņemt cita veida palīdzību. Daļā kontrolpunktu atbalstu drīkst sniegt arī sportista tuvinieki. Aivaram vislielākais atbalsts bija māsasdēls Rūdolfs, un šis atbalsts ir ļoti svarīgs, jo Spartatlons dalībniekus nesaudzē. Vislielākais izaicinājums ir karstums – maršruts ved galvenokārt pa asfaltētiem ceļiem 30 grādu karstumā, bet uz asfalta temperatūra ir vēl daudz augstāka.

“Man radās sarežģījumi ar kājām un vēderu,” stāsta Aivars. “Pamazām tas karstums sāka pieņemties spēkā. Kad es kontrolpunktā uzlēju aukstu ūdeni uz sava ķermeņa, tad man savilka muguru krustos. Un tad jau pavisam... pēdējie 20 kilometri bija pilnīgā izdzīvošana. Bez Rūdolfa es nebūtu finišējis, jo es viņam teicu – es stājos ārā, bet viņš teica – pēc pieciem kilometriem mēs atkal tiekamies. Tā pamazām, pamazām... Viņš teica tādu frāzi – es nezinu, kā tu to izdarīsi, bet tu to izdarīsi.”

Un Aivars izdarīja – otrajā sacensību dienā ap pussešiem vakarā – pēc gandrīz 35 stundu gara maratona jēkabpilietis pēdējiem spēkiem, ar Latvijas karogu rokās sasniedza karaļa Leinīda statuju Spartā, iegūstot 106.vietu. Viņš kļuvis par pirmo jēkabpilieti, kuram izdevies finišēt šajās sacensībās. Līdztekus Aivaram lauru vainags galvā tika uzlikts vēl 181 sportistam, tostarp četriem Latvijas pārstāvjiem. Puse dalībnieku finišu nesasniedza.

“Gandarījums, protams, ir. Mammai gan man, protams, jāatvainojas, ka viņai tādos gados es vēl lieku šo pārdzīvot, jo es sevi izaicinu maksimāli. Šoreiz tas bija pāri maksimumam, bet visi jau ir pieraduši, ka es daru tā, kā es esmu izlēmis,” saka sportists.

Aivaram Bondaram priekšā vēl citi sportiski izaicinājumi, bet par tiem viņš domās vēlāk. Tuvākos mēnešus jēkabpilietis nolēmis veltīt atpūtai un veselības uzlabošanai.

Sandra Paegļkalne

a
astro 10.10.2022 09:03
Prieks par tevi,
Nemoki sevi!
j
janis 09.10.2022 18:41
manprieks partevi
z
zinātājs 08.10.2022 09:13
Tiešām žēl cilvēka. Ja dome viņam nepiešķirs Jēkabpils Goda pilsoņa titulu, tad vismaz varētu piešķirt finanses kaut daļējai apkures nodrošināšanai vai veselības atgūšanai. Zināms, ka Aivars to šobrīd ir pelnījis vairāk par citiem.
N
Neķītrais masāžists 07.10.2022 19:23
Kāpēc vēl nav video, kur abi ar Sandru redzami? Tikko skatījos pa Latvijas TV1. Skatījos, žēl palioka vecā Bondara un domāju - ***ren viņam tas bija vajadzīgs? Ja nu vienīgi tikai, lai Salcevičam palielīties, ka redzējis Leonīda statuju Spartā. :D
D
Distihs 07.10.2022 18:35
Trases beigās knapi dzīvs,
Finišā nāk Bondars stīvs.
J
Jefiņš 07.10.2022 18:34
Lūk, tas tik ir skrējiens.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->