Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 05.09.2023 17:33

Jēkabpilietei regulāri applūst dārzs, lai gan blakus ir infiltrācijas akas 0

Jēkabpilietei regulāri applūst dārzs, lai gan blakus ir infiltrācijas akas
Skatīt video

Jēkabpilietes Rutas māja atrodas blakus tilta pār Daugavu pievadceļam. Ielas uzbērumu no viņas privātīpašuma šķir tikai iedzīvotāju iemīta taciņa. Sievietei regulāras galvassāpes sagādā notekūdens, kas plūst no uzbēruma augšas pa noteku uz infiltrācijas akām. Atkušņu un stipru lietusgāžu periodos infiltrācijas akas netiek galā ar uzdevumu, tādēļ notekūdens appludina dārzu.

“Ziemā dārzā nāk iekšā ūdens ar visu sāli, vasarā, paldies Dievam, bez sāls, bet tāpat tas nav labi,” saka Ruta. “Slīkt mēs negribam. Kādreiz iznīkst kāda šķirne tulpju, jo ūdens nāk ar sāli iekšā. Negribētos tomēr šādas situācijas.”

Iedzīvotāja uzsver, ka infiltrācijas akas netiekot pietiekami bieži un rūpīgi tīrītas.

“Pagājušogad viņi iztīrīja, bet, kad nopļauj zāli, tā visa paliek tur, lapas ar laiku sabirst,” stāsta Ruta. “Pati noteka vispār netiek tīrīta. Ja arī strādnieki atnāk un iztīra, tad viņi tikai visu norauš pa malām un atstāj. Mēs ar šo problēmu cīnāmies vairākus gadus, atbildīgie runā, bet darbu diemžēl nav.”

Uzņēmumā SIA “Jēkabpils ūdens” atzīst, ka ar iedzīvotāju ir runāts vairākkārt, bet infiltrācijas akas tiekot uzturētas atbilstoši līgumam ar pašvaldību.

“SIA “Jēkabpils ūdens” ir noslēgts līgums ar pašvaldību par lietus kanalizācijas sistēmas apsaimniekošanu,” stāsta SIA “Jēkabpils ūdens” valdes loceklis Artūrs Smagars. “Mēs strādājam pēc līguma. Līgumā ir noteikts šo aku apsekošanas biežums, kas ir apmēram divas reizes gadā, tad mēs šīs akas apsekojam. Visbiežāk funkcija netiek pildīta, jo akām priekšā esošās restītes tiek aizpildītas ar koku lapām. Tad mēs fiziski šīs lapas un netīrumus novācam. Ik pa laikam nepieciešams samainīt šīm akām frakciju, jo tā aizaug ar grunti. Mēs to konstatējam, paziņojam komunikāciju turētājam un lemjam, vai darām to, vai nedarām.”

Uzņēmumā skaidro, ka izbūvētās infiltrācijas akas nav domātas ļoti spēcīgu nokrišņu situācijām, tādēļ arī biežāka tīrīšana nenovērstu dārza applūšanu konkrētos gadījumos.

“Liela lietus laikā diemžēl šīs sistēmas pārplūst, jo tās nav tam projektētas,” skaidro Artūrs Smagars. “Lai tādu infrastruktūru izbūvētu un uzturētu, ir nepieciešams ļoti liels finansējums, tāpēc mēs strādājam ar esošajām sistēmām. Gadās, protams, ka liela lietus laikā sistēmas neuzņem ūdeni. Tad ir vienkārši jāpaciešas. Papildus, ja ir kaut kur nepieciešams, mēs braucam un šo ūdeni atsūknējam, bet tās ir atkal papildu izmaksas.”

Jēkabpils novada pašvaldībā skaidro, ka ietilpīgāku infiltrācijas aku izbūve prasītu pārāk lielu finansējumu, tādēļ šobrīd tāds risinājums netiek izskatīts, bet vietvarā sola pārbaudīt, vai esošās akas tiek pietiekami kvalitatīvi uzturētas. Ja tiks konstatēts, ka tas tā nav, apsaimniekotājam tiks uzdots situāciju uzlabot.

Sandra Paegļkalne

 

#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->