Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 13.02.2024 16:11

Jēkabpilieši pilsētas dzimšanas dienā saņem dāvanu – bezmaksas Krustpils pils apmeklējumu 0

Jēkabpilieši pilsētas dzimšanas dienā saņem dāvanu – bezmaksas Krustpils pils apmeklējumu
Skatīt video

Par Jēkabpili mēdz teikt, ka tā ir Daugavas izauklēta pilsēta, Daugavai piederoša un novadu krustcelēs nolikta. Jēkabpils pilsēta ir divu pilsētu - Krustpils un Jēkabpils kopums. Krustpils ir pilsētas senākā daļa un tās veidošanās cieši saistīta ar viduslaiku pili. Savukārt, Jēkabpilī, vēl pirms pilsētas tiesību piešķiršanas jau dzīvoja vecticībnieki. 1670.gada 12.februārī pilsētu - Jakobstadt jeb Jēkaba miestu - dibināja Kurzemes hercogs Jēkabs. Līdz ar to šī diena tiek svinēta kā Jēkabpils dzimšanas diena. Jēkabpils novada pašvaldība ikvienu svētkos aicināja bez maksas apmeklēt vēstures muzeju Krustpils pilī un iepazīties ar jaunākajām ekspozīcijām. Tāpat arī šonedēļ ikviens var izmantot iespēju nobildēties kādā no īpašajiem foto stūrīšiem pilsētā! Jēkabpils dzimšanas dienā jau no paša rīta Krustpils pilī valdīja dzīva rosība, kas pēc muzeja direktores vārdiem ziemā neesot ierasta ikdiena.

Inese Berķe, Jēkabpils vēstures muzeja direktore

“Šodien ir īpašā pirmdiena. Jāteic, ka vasaras mēnešos, tad arī pirmdienās ir tik daudz apmeklētāju, kad ir atvaļinājumu laiks, bet ziemas mēnešos, kad ir tradicionāli klusais periods, tad nav tik daudz apmeklētāju. Bet šodien ir īpaša diena. Šodien ir Jēkabpils pilsētai dzimšanas diena - 354 gadi. Jāteic, ka kā ikviens cilvēks, arī pilsēta katru gadu svin savu dzimšanas dienu. Kas tad uz šo brīdi ir pilsēta? Tie esam mēs, cilvēki, kas šajā pilsētā dzīvo. Katrs savā dzimšanas dienā grib kaut ko īpašu. Mēs katrs gaidām kādu dāvanu. Tad mēs nolēmām šo dāvanu, šajā brīnišķīgajā pirmdienā pilsētas iedzīvotājiem dāvināt – šo bezmaksas muzeja apmeklējumu. Jāteic, ka jau pulksten deviņos bija pirmie apmeklētāji. Līdz pusdienlaikam jau ir vairāk nekā 100 apmeklētāji bijuši. Tas, kas ļoti mūs iepriecina, arī šogad piezvanīja SIA “DONA”, kas pirmajiem desmit apmeklētājiem gribēja dāvināt savus ražojumus. Viņi atveda savus maizes kukulīšus ar pils anotāciju, pils etiķeti un pirmie desmit apmeklētāji ļoti priecīgi aizgāja mājās. Ne tikai ar šīm emocijām par muzeju, bet arī ar savām dāvanām no SIA “DONA”.

Krustpils pili svētku dienā apmeklēja gan skolēni, gan jaunieši, gan nopietna gadu gājuma cilvēki. Ikvienam tika dota iespēja aplūkot ekspozīcijas, kur viena no populārākajām ir “Upe”. Ekspozīcijas telpas izvietotas abpus gaitenim, uz kura grīdas projicējas ūdens. Dizaineru iecere bija parādīt Jēkabpils savdabību, atspoguļojot gan labā, gan kreisā Daugavas krastā esošo pilsētas daļu vēsturi. Muzeja viesiem tiek piedāvātas  septiņas jaunizveidotas pastāvīgās ekspozīcijas – “Krustpils. Jēkabpils. Daugava”, "Vecticībnieki Jēkabpilī", "Izgatavots Jēkabpilī 19.-20. gadsimtā", "Cīņas par brīvību 20. gadsimtā", "Mēs lepojamies", "Senvēsture", "Strūves ģeodēziskā loka punkts Jēkabpils". Krustpils pilī sastapām divas jaunietes, kas šeit atnākušas pēc ilgāka laika un par iespēju apmeklēt muzeju bez maksas uzzinājuša gan viena no otras, gan interneta.

Inese, Krustpils pils apmeklētāja

“Jā es šodien no rīta uzzināju no māsīcas, ka tāda iespēja ir aplūkot mūsu interesanto vietu Jēkabpilī.”

Nadežda, Krustpils pils apmeklētāja

“Es kā reizi esmu māsīca. Es uzzināju no interneta, ka šodien būs tāda iespēja. Aplūkot jauno izstādi un muzeju. Mēs neesam šeit bijušas ļoti, ļoti sen. Es varbūt pēdējo reizi bērnībā un tāpēc varbūt arī te gadījāmies.”

Inese, Krustpils pils apmeklētāja

“Bija interesanti uzzināt, ka bija restaurācija, ļoti skaisti, tas, ka restaurācija [dabā] bija ļoti līdzīga tai bildei, kā bija vēsturiski, interesanti bija aplūkot.”

Nadežda, Krustpils pils apmeklētāja

“Jā šis atjaunotais muzejs iedvesmo vairāk uzzināt par vēsturi par cilvēkiem par dzīves gaitu šeit mūsu apkaimē, tas tiešām ir interesanti.”

Skolēniem visaizraujošākais šķita pasēdēt un pastūrēt Reiņa Nitiša rallijkrosa automašīnas modelī, tāpēc pie tās notika drūzmēšanās, jo katrs gribēja paturēt rokās populārā autobraucēja auto stūri un uz mirkli iejusties sacīkšu braucēja lomā. Tāpat arī ekspozīcija piedāvāja pieskarties vēsturei - noslēpties pagājušā gadsimta istabā ar slēpni vai iekāpt improvizētā gaisa balonā. Jēkabpils Vēstures muzeja krājumā iekļautās kultūrvēsturiskās vērtības aptver Jēkabpils pilsētu un rajonu gan tā agrākajās, gan pašreizējās administratīvajās robežās laika posmā  no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām. Krājumā glabājas  vairāk nekā 45 tūkstoši priekšmetu ar muzejisko vērtību.

Krustpils pils apmeklējums nav vienīgā dāvana jēkabpiliešiem pilsētas dzimšanas dienā. Pilsētas vidē trīs vietās – Krustpils kultūras centrā, Kena parka estrādē un Tautas namā - ir izvietoti stendi “Ar mīlestību-Jēkabpils” jeb pop-up fotostūri, kuros ikviens var sevi iemūžināt interesantā fotogrāfijā. Kruspils kultūras centrā stends veidots divās daļās – vesture un mūsdienas. Tas ir kā mini vēstījums par Jēkabpili. Valentīndienā stendam tiks pievienoti šai dienai raksturīgi aksesuāri. Savukārt Kena parka stends veidots ar ziediem un romantisku soliņu. Mīlestībai ir daudzas izpausmes, mēs mīlam savus tuvākos un mīlam savu pilsētu. Tāpēc Valentīndienā, kas tiek svinēta Jēkabpils dzimšanas dienas nedēļā, ikvienam tiks dāvāta bezmaksas fotosesija ar fotogrāfu Kasparu Siliņu. Tautas nama foajē tā norisināsies no pulksten 17.00 līdz 17.40, Kena parka estrādē no pulksten 18.00-18.40 un Krustpils kultūras centra foajē no pulksten 19.00 līdz 19.30. pasākuma organizatori aicina sekot līdzi aktuālajai pašvaldības informācijai sociālajos tīklos, jo lietus vai sniegputeņa gadījumā fotosesija norisināsies tikai telpās.

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->