Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 13.06.2024 16:35

Jēkabpilī tuvojas mērnieku laiki 0

Jēkabpilī tuvojas mērnieku laiki
Skatīt video

Vairākās daudzdzīvokļu mājās Jēkabpilī ir izveidojusies situācija, ka dzīvokļu īpašnieki maksā nomas vai likumisko maksu par zemi, uz kuras atrodas viņu daudzdzīvokļu māja, jo šī zeme pieder citai personai. “Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums” paredz iespēju dzīvokļu īpašniekiem izpirkt mājai piesaistīto zemi. Jēkabpils novada pašvaldībā skaidro, ka savulaik īstenotā zemes reforma nav bijusi veiksmīga, tādēļ šī iespēja varētu šo jomu kaut nedaudz sakārtot.

“Mēs sakārtojam procesus, lai māja zem zemes piederētu vieniem īpašniekiem – kā dzīvokļi, tā zeme,” stāsta Jēkabpils novada domes Attīstības un tautsaimniecības komitejas priekšsēdētājs Ainars Vasilis. “Tas ir pasākuma pamatmērķis. Galvenais ieguvums ir brīva rīkošanās ar kopējo īpašumu. Jebkurš no mums saprot, ka īpašums ēkai vai dzīvoklim sastāv arī ar zemi. Tātad, apvienojot šo īpašumu, mēs dabūjam tam lielāku vērtību un lielāku rīcības brīvību, darbojoties un skatoties, ko uz tā darīt, ko nedarīt. Tā ir rīcības brīvība. Vēl iegūstam stabilitātes sajūtu, zinot, ka kaut kādu likumdošanas izmaiņu dēļ nākotnē nedraud kaut kādas lielas nomas maksas uz šī zemes gabala. Mēs nezinām, kāda būs nākotne. Tātad tā ir stabilitāte.”

Vienlaikus vietvarā saredz arī problēmu, kāda var rasties zemes gabalu izpirkšanas procesā. Sāksies zemes pārdale, un tas var radīt sarežģījumus.

“Kā izdodas vienoties par šo zemes pārdali, teiksim, kurai mājai ko piesien – kādu zemes gabalu, ko nepiesien. Tas būs droši vien arī diezgan liels izaicinājums. Jēkabpils pilsētā Bebru mikrorajons būs izaicinājums, kā to sadalīt zemes gabalos,” skaidro Ainars Vasilis.

Lai sāktu zemes izpirkšanas procesu, ir nepieciešama pašu mājas dzīvokļu īpašnieku iniciatīva, kopsapulcē vairākumam pieņemot lēmumu par zemes atsavināšanas uzsākšanu. Lēmums jāiesniedz pašvaldībā. Zemesgabala īpašnieka piekrišana nav nepieciešama. Izpērkot zemi, dzīvokļu īpašniekiem būs jāmaksā tikai par zemi. Pārējās izmaksas, tostarp valsts nodevas un Valsts zemes dienesta darbu šajā procesā apmaksā valsts. Kārtība, kādā būs jāmaksā par zemi, atkarīga no zemes īpašnieka un dzīvokļu īpašniekiem.

“To nosaka kopīpašnieki, vienojoties ar zemes īpašnieku,” skaidro Ainars Vasilis. “Kāda viņiem būs vienošanās, tāda viņiem būs kārtība. Tas vairs nebūs no pašvaldības atkarīgs lēmums. Tas būs lēmums, ko noteiks kopsapulcē, vienojoties dzīvokļu īpašniekiem.”

Šobrīd Jēkabpils novada pašvaldība ir izstrādājusi saistošo noteikumu projektu, kas regulēs zemes pārskatīšanas procesu. Drīzumā paredzēts šo noteikumu projektu nodot sabiedrībai publiskajai apspriešanai, tādēļ interesenti aicināti sekot līdzi publikācijām pašvaldības mājaslapā.

Sandra Paegļkalne

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņu sižeta “Jēkabpilī tuvojas mērnieku laiki” saturu atbild SIA “Vidusdaugavas televīzija”.

#SIF_MAF2024

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->