Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 12.01.2023 16:03

Jēkabpilī turpina applūst jaunas teritorijas 5

Jēkabpilī turpina applūst jaunas teritorijas
Skatīt video

Jēkabpilieši aizvadījuši nemierīgu nakti. Daugavas ūdens līmeņa kāpuma dēļ jau vakar bija applūdušas teritorijas pie Daugavas aizsargdambja. Atbildīgie dienesti veica ūdens atsūknēšanu no applūdušajiem pagalmiem un ielu posmiem, ūdeni novirzot atpakaļ Daugavā. Tāpat tika veikta Daugavas aizsargdambja stiprināšana vietās, kur pie aku grodiem izveidojušās ūdens sūces.

SIA “Jēkabpils pakalpojumi” būvinženieris Aigars Začests stāsta: “Esošā augstā ūdens līmeņa Daugavā dēļ gruntsūdeņi ir atraduši brīvās vietas, kur sūcas cauri dambim. Mēs cenšamies mazināt ietekmi uz ielām un blakus esošajām mājām. Mēģināt nostiprināt dambi ar smilšu maisiem. Ceram, ka tas palīdzēs.”

Veidojoties vižņu sastrēgumam Daugavā un Sakā, naktī nemitīgi turpināja paaugstināties ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludināja sarkanās pakāpes brīdinājumu. Pašvaldībā vienpadsmitos vakarā tika sasaukta ārkārtas civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā tika apspriesta iespējamā rīcība.

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis pēc sēdes medijiem stāstīja: “Mums sociālajos tīklos ir ļoti daudz jautājumu, kas ir ar spridzināšanu un HES. Tā ir sarežģīta sistēma. Spridzināšana pie šāda ledus sastāva, kāds šobrīd ir upē, ir pilnīgi bezjēdzīga. Tas ir kā iemest kaut ko mannas putrā, kad tā ir šķidra. Brīdī, kad tā ir sastingusi, mēs to varam ar nazīti sagriezt un ar dakšiņu apēst, bet tik ilgi, kamēr tā ir šķidra putra, varam mest un spridzināt, ko gribat, tā atkal sakļaujas kopā. Spridzināšana atkrīt. Ja mēs runājam par HES, tie dara savu darbu – apmēram metra robežās svārsta ledu un to kustina, bet ir sava bīstamība. Ja ledu pēkšņi pacels par daudz, ledus masa ies pret HES. Tad mēs varam pazaudēt ne tikai HES, bet arī Rīgu, tāpēc neviens nekad neko šādu neatļausies darīt. Mēs varam bļaustīties, cik gribam, ka mums vajag celt ūdens līmeni, bet neviens to nedarīs.”

Ceturtdien pa dienu ūdens līmenis Daugavā gan sāka nedaudz pazemināties, izkustoties vižņiem, bet hidrologi prognozē, ka vēlāk tas atkal var sākt celties. Vairāki ielu posmi pie Daugavas ir applūduši un slēgti satiksmei, tāpat ūdens skāris vasarnīcas un daudzu privātmāju teritorijas.

Plūdu skartās teritorijas iedzīvotāja Edīte stāsta: “Es tieši pašlaik esmu no darba atskrējusi skatīties, kāda ir situācija. Grūti pateikt, vai vēl kādreiz mājas pagalmā ir bijis ūdens, jo es to lielo plūdu laikā te nedzīvoju. Ar šo saskaros pirmo reizi, jo visu laiku biju dzīvojusi dzīvoklī.”

“Applūst viss, līdz mājai jau nāk ūdens,” stāsta Sergejs, kurš arī dzīvo plūdu skartajā teritorijā pie Daugavas. “Izvilku suni ārā. Viņš bija dārzā piesiets, tagad izvilku. Esmu viens mājās. Istabās ūdens pagaidām nav, paldies Dievam! Māja ir nedaudz augstāk, bet jau nedaudz nāk ūdens virsū. Nekas, gaidīsim! Kas to lai zina, kas te būs!”

Artūrs atbraucis apskatīt savu draugu māju: “Man te draugi dzīvo, es nezinu, kad viņi atgriezīsies no ceļojuma. Nofotografēju, lai viņi redz, kas viņiem te notiek. Aizsūtīšu, tad tālāk risināsim, ko darīt. Jau sākas uztraukums, jo dambis kaut ko nosargā, bet... Cerēsim, ka pašvaldība kaut ko darīs.”

Turpina applūst arī Sakas sala lejpus Jēkabpils, kā arī citas teritorijas. Šodien ugunsdzēsēju palīdzība bija nepieciešama vienai sievietei ratiņkrēslā. Viņa no plūdu skartās Sakas salas ar laivu tika evakuēta un nogādāta drošībā. Kopumā ceturtdien ugunsdzēsēji no Sakas salas evakuēja piecus cilvēkus, kā arī vienu suni un kaķi, bet iepriekšējās dienās Jēkabpils novadā plūdu dēļ evakuēti deviņi cilvēki. Vairums apmetušies pie radiem, bet trīs cilvēki izmitināti viesnīcā “Vārpa”. Pašvaldībā atgādina, ka apdraudējuma gadījumā jāzvana uz vienoto ārkārtas tālruņa numuru 112.

Sandra Paegļkalne

z
zinātājs 13.01.2023 10:54
Zināms, ka briesmas draud uz katra soļa. Visam novadam vajadzētu sadoties rokās un palīdzēt galvaspilsētai un pašvaldības sēdeklim.
J
Jefiņš 12.01.2023 17:51
Kas notiks ar kurmīšiem ? Tiku ievērojis, ka tie centīgi raka savas piramīdas.
D
Distihs 12.01.2023 16:48
Motori un pumpji rūc,
Ūdeni no upes sūc.
I
I.M. 12.01.2023 20:11
Sūc un sūc un neapstājas,
Jauni ledi nāk mums mājās.
H
HES 12.01.2023 16:14
Jums pārraus dambi. Tad redzēsiet!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->