Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 14.12.2023 16:43

Jēkabpilī situācija Daugavā – mierīga, bet atbildīgie speciālisti gatavi arī iespējamiem plūdiem 0

Jēkabpilī situācija Daugavā – mierīga, bet atbildīgie speciālisti gatavi arī iespējamiem plūdiem
Skatīt video

Šobrīd Jēkabpilī nekas neliecina par plūdu draudiem – pilsētas teritorijā Daugavas vidus ir brīvs no ledus, tikai pie krastiem upe ir aizsalusi un pa trauslo ledu rosās bebri. Ūdens līmenim Daugavā pie Jēkabpils pēdējās diennakts laikā ir tendence pazemināties, un šobrīd tas ir aptuveni piecus metrus zemāks par janvāra plūdu maksimālo atzīmi. Tomēr sinoptiķu prognozētais atkusnis un stiprās lietavas, kas sāksies pēc dažām dienām, rada bažas par plūdu risku. Tāpat iedzīvotāji satraucas par to, ka lejpus Jēkabpils gan Daugavu, gan Sakas upi klāj ledus. Jēkabpils novada pašvaldībā skaidro, ka uztraukumam šobrīd neesot pamata.

“Jau novembra beigās vižņu sega sastājās pie Pļaviņām, decembra sākumā tā jau nokļuva līdz Jēkabpils pilsētai, bet labā ziņa ir, ka vižņi nav sablīvējušies,” uzsver Jēkabpils novada Attīstības pārvaldes vadītājs Ilmārs Luksts. “Pateicoties lielajam aukstumam, tie uzreiz sasala neblīvējoties. Tas nozīmē, ka ūdens caurplūdums tiek nodrošināts, ūdens tiek projām.”

“Ūdenim ir, kur iet,” saka Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis. “Tas, ka ūdens pacelsies par metru, par diviem vai par divarpus metriem, tam nav dižas nozīmes, jo ūdens skries uz HES un jūru, kur vajag. Saka ir aizsalusi, tātad pa apakšu ūdens iet. Daugava lielā daļā līdz Pļaviņām ir aizsalusi, tātad ūdens iet. Ja mēs runājam par lietus un sniega lielo daudzumu, kas kusīs, tad jāsaprot, ka zeme ir atlaidusies, tā nav sasalusi. Tas nozīmē, ka zeme kā švamme uzņems vēl ļoti daudz mitruma. Tas nozīmē, ka uz Daugavu neskries vienā stundā ļoti liels apjoms ūdens.”

Pagājušajā ziemā pirms plūdiem bija izveidojies liels vižņu sablīvējums gan Sakas upē, gan Daugavā, pilnībā nosprostojot ūdenim ceļu uz priekšu. Šoziem, vismaz pagaidām tādu sastrēgumu nav. Arī citi apstākļi, kas noveda līdz plūdiem janvārī, tagad ir nedaudz citādāki, skaidro Latvijas Televīzijas laika ziņu redaktors Toms Bricis, kurš arī seko līdzi situācijai Jēkabpilī.

“Ūdens līmenis šoziem ir augstāks nekā pirms plūdiem – tas ir slikti,” stāsta Toms Bricis. “Sniega daudzums Daugavas baseinā – aptuveni līdzīgs kā pagājušajā ziemā, prognozes par atkusni – pagaidām cerīgākas, jo atkusnis būs pakāpeniskāks. Nokrišņu daudzums arī netiek prognozēts tik liels, lai gan decembra otrajā pusē bieži gaidāms lietus, vienkārši nelīs tik daudz kā pagājušajā ziemā. Līdz ar to plūdu risks pastāv, bet šobrīd vēl nav tāda apstākļu kopuma, kas ļautu prognozēt lielu plūdu atkārtošanos.”

“Apstākļi ir cerīgi, jā, bet atbildīgie dienesti seko līdzi,” saka Ilmārs Luksts. “Balstoties uz šā gada notikumiem janvārī, ir izstrādāts arī rīcības plāns. Ir iepirkti bentonītmāla paklāji rezervē, tiek pirktas plēves, tiek apzināts, kāds mums ir lielo Big Bag maisu atlikums, kādi ir smilšu krājumi. Būsim gatavi arī sliktākiem scenārijiem.”

Jēkabpilī joprojām turpinās Daugavas aizsargdambja remonts, kura laikā tiek veikti arī rakšanas darbi, tomēr būvnieki sola, ka visos rakšanas darbu posmos dambis tuvāko dienu laikā būšot gatavs ūdens līmeņa kāpumam upē.

“Saistībā ar gaidāmajiem plūdu riskiem šie darbi šonedēļ tiks pabeigti līdz pilnam ciklam un dambis tiks nostiprināts, jo, iespējams, var būt ūdens līmeņa celšanās,” stāsta SIA “Jēkabpils PMK” būvdarbu vadītājs Jānis Dimants. “Par dambja drošību nevajadzētu satraukties, jo tas ir pastiprināts, uzlabots, kļuvis spēcīgāks visās vietās, kur mēs esam ķērušies klāt. Ir sabērtas vāji nefiltrējošas gruntis, ir ielikti bentonītmāla paklāji, kas saskarsmē ar ūdeni uzbriest un veido tādu kā ekrānu, kas neļauj ūdenim filtrēties caur dambi. Tāpat dambja augša ir nostiprināta ar dolomīta šķembām.”

Atbildīgie dienesti veikuši arī citus sagatavošanās darbus, piemēram, noslēguši lietus kanalizācijas sistēmas caurtekas. Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra šī brīža prognozēm, Jēkabpilī jau tuvāko dienu laikā termometra stabiņš pakāpsies virs nulles un sagaidāmas pirmās lietavas.

Sandra Paegļkalne

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "Jēkabpils laiks" saturu atbild SIA "Vidusdaugavas televīzija".
#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->