Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 21.02.2024 14:36

Jēkabpilī pašvaldības budžets pieņemts nevienbalsīgi 0

Jēkabpilī pašvaldības budžets pieņemts nevienbalsīgi
Skatīt video

Jēkabpils novadā nupat pieņemti gada svarīgākie noteikumi – par pašvaldības budžetu 2024.gadam. Šoreiz līdzekļu sadalīšana bijusi izteikti sarežģīta, un daudzās pozīcijās būs jāsamierinās ar mazāku atbalstu no vietvaras naudas maka.

Jēkabpils novada pašvaldības šā gada budžets ir apstiprināts ar plānotajiem ieņēmumiem vairāk nekā 77 miljonu eiro apmērā. Lielāko daļu – 52 procentus ieņēmumu veido mērķdotācijas un citi mērķa maksājumi. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis veido 37 procentus no kopējiem ieņēmumiem, trīs procentus veido īpašuma nodokļi, savukārt 8 procenti ir citi ieņēmumu veidi. Tāpat uz gada sākumu ir budžeta atlikums vairāk nekā 10,6 miljonu eiro apmērā, bet vēl vairāk nekā četri miljoni eiro paredzēti kā aizņēmumi.

Savukārt budžeta izdevumi ir paredzēti vairāk nekā 86 miljonu eiro apmērā. No tiem visvairāk – 32 procentus līdzekļu plānots novirzīt izglītībai. 29 procenti līdzekļu paredzēti teritoriju un mājokļu apsaimniekošanai, 11 procenti – sociālajai aizsardzībai un veselībai, 10 procenti – ekonomiskajai darbībai, bet astoņi procenti – sportam, kultūrai, reliģijai un integrācijai. Izpildvarai un kredītu procentiem atvēlēti kopā astoņi procenti līdzekļu, savukārt vides aizsardzībai un sabiedriskajai kārtībai un drošībai – katrai pa vienam procentam.

Jēkabpils novada domes sēdē, kurā tika skatīts jautājums par 2024.gada budžetu, valdīja spraigas diskusijas. Vairāki opozīcijas deputāti pauda neapmierinātību ar dažādām budžeta pozīcijām, savukārt koalīcija centās kolēģu sacīto atspēkot ar argumentiem. Rezultātā Jēkabpils novada pašvaldības budžets apstiprināts nevienbalsīgi – par balsoja 14 no 18 deputātiem, kuri piedalījās sēdē, – Aigars Nitišs, Aija Bojāre, Ainars Vasilis, Aivars Vanags, Alfons Žuks, Daina Kalve, Daina Vītola, Edvīns Meņķis, Ilmārs Luksts, Kaspars Štolnieks, Kārlis Stars, Māris Dimants, Māris Trušelis un Raivis Ragainis. Leonīds Salcevičs balsojumā atturējās, savukārt pret budžetu balsoja Elīna Serkova, Valdis Vizulis un Aivars Kraps.

Opozīcijas deputāts Aivars Kraps uzsver, ka šā gada budžets esot sliktākais pēdējo gadu laikā: “Pēdējā budžeta ražošanas sēdē no visiem pieprasītajiem sešiem miljoniem eiro tika atbalstīts tikai viens priekšlikums – apgaismojuma ierīkošana Orehova ielā, Jēkabpilī. Tas ir ceļš uz SIA “Ošukalns”. Jā, uzņēmējam jāpalīdz, jā, uzņēmējs nodarbina ļoti daudz cilvēku, bet vai, atsakot sešus miljonus citiem, ir morāli ētiski pareizi atbalstīt šo kā vienīgo priekšlikumu? Tāpat šajā laikā, kad mēs visiem mazinām, mēs deputātiem palielinām algas. Domes vadībai algas palielinās par apmēram 250 eiro mēnesī, deputātiem, arī man – par 200 eiro mēnesī. Es uzskatu, ka tas nav pareizi. Būtu jārāda priekšzīme – mūsu algu līmenis jātur iepriekšējā gada līmenī. Tas būtu solīdi pret sabiedrību, jo tikai tā sabiedrība sapratīs taupības pasākumus.”

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis skaidro: “Domes vadības atalgojums ir ielikts likuma rāmjos un ir noteikts ar koeficientu. Mēs neesam mainījuši šo koeficientu, mēs netaisāmies mainīt šo koeficientu atalgojumā, bet, ja palielinās vidējais tautsaimniecības atalgojums, ko statistikas pārvalde dod par iepriekšējo gadu, tad budžetā iet līdzi arī vadības atalgojums. Bet mēs pieņēmām lēmumu, ka šogad tas būs spēkā nevis no janvāra, kā visus gadus, bet kopā ar visiem darbiniekiem – no marta.”

Jēkabpils novada domes vadība uzsver, ka budžeta izveide bijusi izteikti sarežģīta, jo šogad palielinājies pašvaldības finanšu slogs dažādu objektīvu apstākļu dēļ. Pirmkārt, lielāki izdevumi atalgojumam – gan pedagogiem, gan pašvaldības darbiniekiem saistībā ar minimālās mēnešalgas palielināšanu valstī. Otrkārt, uz vietvaras pleciem tagad ir arī atskurbtuves darbības nodrošināšana. Treškārt, lielāki izdevumi par kredītaizņēmumu procentiem.

“Ja mēs vēl pāris gadus atpakaļ šos kredītus ņēmām ar domu, ka mums jāmaksā šī pamatsumma un 2022.gadā kredītu procentu un banku apkalpošanas summa mums sastādīja 300 tūkstošus eiro, tad šā gada budžetā šī pati kredītu apkalpošanas summa veido 3,5 miljonus eiro. Tas ir 11 reižu pieaugums no 2022.gada,” skaidro Raivis Ragainis.

Šie un vēl citi apstākļi pašvaldības līdzekļu sadalīšanu padarīja par sevišķi grūtu procesu, un katram deputātam ir savs viedoklis par to, kurām iniciatīvām būtu bijis jāparedz lielāku summu, kurām tieši otrādi – jāsamazina finansējums.

Viens no jautājumiem, kas radīja neizpratni opozīcijas vidū, ir par finansējuma piešķiršanu vairāku novada parku labiekārtošanai. Deviņu parku un citu vides objektu labiekārtošanai vien paredzēti vairāk nekā 265 tūkstoši eiro, vienlaikus budžetā nav plānots neviens tilta remonts, lai gan pērn veiktajā novada tiltu inspekcijā tika secināts, ka astoņi tilti ir kritiskā stāvoklī, bet vēl 15 – sliktā stāvoklī. Pašvaldībā skaidro – tas tādēļ, ka parku labiekārtošanai drīkst izmantot dabas resursu nodokļa ieņēmumus.

“Tiltiem mēs dabas resursu nodokļa ieņēmumus tērēt nevaram, savukārt ceļu fonda finansējums ir ierobežots, tāpēc mēs visu nevaram atļauties,” skaidro Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības jautājumos Kārlis Stars. “Noteikti, ka mēs atradīsim iespēju, kā nofinansēt akūtākos, prioritārākos tiltu darbus. Arī gada griezumā skatīsimies, vai nevaram kaut ko ielikt budžeta grozījumos. Budžeta sastāvs iekļauj sevī arī daudzas vajadzīgas lietas. Protams, visas vēlmes apmierināt nav iespējams, un šajā gadījumā šogad mums lieli līdzekļi ir aizgājuši noteiktām prioritātēm.”

Viena no prioritātēm, kuras dēļ līdzekļi tika atteikti daudziem citiem remontdarbiem, ir Jēkabpils Tautas nams, kurā ir nupat pabeigta rekonstrukcija, bet vēl nepieciešams pabeigt aprīkošanas darbus.

“Tautas nams ir jāaprīko ar mēbelēm un skaņas, gaismas aprīkojumu,” skaidro Kārlis Stars. “Tas ir diezgan dārgs pasākums. Pagājušogad mēs tam tērējām budžetā 300 tūkstošus eiro, šogad paredzēti 700 tūkstoši eiro. Ļoti iespējams, ka kāda mazā iniciatīva, mazā vajadzība palika otrajā plānā, jo ir jāveic šāds ļoti nozīmīgs ieguldījums.”

Tāpat vietvarā uzsver, ka budžetā iekļautas vēl vairākas svarīgas iniciatīvas, piemēram, 140 tūkstoši eiro paredzēti iedzīvotāju iniciatīvu konkursam – projektu īstenošanai, bet vairāk nekā 4,3 miljoni eiro plānoti 20 ielu un ceļu pārbūvei. No šiem 4,3 miljoniem eiro pašvaldība nodrošinās 15 procentus, bet pārējo finansējumu vietvara saņems no valsts aizdevumu veidā.

Tāpat pašvaldība ir saglabājusi bezmaksas ēdināšanu bērnudārzu audzēkņiem un 1. līdz 6.klašu skolēniem, bezmaksas skolēnu pārvadāšanu, kā arī cita veida atbalstu konkrētām iedzīvotāju kategorijām. Sīkāk ar Jēkabpils novada pašvaldības šā gada budžetā iekļautajām iniciatīvām var iepazīties BUDŽETA PASKAIDROJUMA RAKSTĀ.

Sandra Paegļkalne

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "Jēkabpils laiks" saturu atbild SIA "Vidusdaugavas televīzija".
#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->