Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 15.11.2023 13:41

Jēkabpilī par labākā stāstnieka titulu sacenšas Sēlijas novada skolēni 0

Jēkabpilī par labākā stāstnieka titulu sacenšas Sēlijas novada skolēni
Skatīt video

Jēkabpils pilsētas bibliotēkas bērnu un jauniešu apkalpošanas nodaļā pulcējās Sēlijas novada izglītības iestāžu 28 labākie stāstnieki no Zasas un Ilūkstes vidusskolām, kā arī Rubenes, Dignājas un Ābeļu pamatskolām, lai mērotos prasmēm konkursā “Teci, teci valodiņa 2023”. Šis bija konkursa pusfināls, no kura labākie tika izvirzīti uz finālu Rīgā. Kā tika vērtēti konkursa dalībnieki un kā viņiem veicās, stāsta folkloras skolotāja, atbildīgā par repertuāru Sēlijas novadā, Dignājas pamatskolas un Zasas vidusskolas mūzikas skolotāja Aīda Bikauniece.


“Folkloras nozarē kritērijs stāstniecībā ir dabiskums, kas arī vienmēr jāņem vērā. Šeit nav teātra māksla, tas ir vienkāršais tautas cilvēks, kas stāsta kādu atgadījumu pasaku vai anekdoti savam draugam. Tas tad arī ir pats galvenais, lai klausītos, citi, lai būtu interesanti. Šodien veicās ļoti labi. Mums nebija neviena, kuram būtu jādod tikai Atzinība, bija otrās pakāpes jeb mazie stāstnieki, lielās pakāpes stāstnieki un arī tie laureāti, kas dosies uz Rīgu 2.decembrī.”


Stāstnieku konkurss tiek rīkots, lai pievērstu bērnu uzmanību stāstīšanai, izrunātā vārda spēkam, attīstītu runas iemaņas un spēju publiski runāt, piesaistot auditorijas uzmanību, kā arī, lai iepazītu dažādus leksikas slāņus, izlokšņu īpatnības un valodas daudzveidību. Tāpat arī, lai rosinātu iepazīt pasaku ne tikai kā klausītājiem, bet iejustos tās stāstītāja lomā. Konkursa dalībnieki stāstīja arī anekdotes. Tās programmā iekļautas, ņemot vērā, ka ikdienas saskarsmē, gan apgūstot zināšanas, gan veicot dažādus darba pienākumus cilvēkam ir ļoti svarīgi precīzi un trāpīgi formulēt savu domu, īstā brīdī un īstā intonācijā pateikt kādu joku vai izteicienu, vai vienkārši izstāstīt anekdoti, lai konfliktsituācijai ļautu atrisināties kopīgos smieklos. Tas konkursā vislabāk izdevās Zasas vidusskolas 3.klases skolniecei Daivai Burovskai un Ābeļu pamatskolas 5.klases audzēknei Sandrai Loretai Kapačai, kas novadu pārstāvēs konkursa finālā Rīgā. Meitenes atzīst, ka patīk piedalīties šajā konkursā un atklāj, ko vislabāk izvēlas repertuārā.
Daiva Burovska, Zasas vidusskolas 3.klases audzēkne


“Jā, tas ir forši, jo var tikt uz Rīgu un arī var iepazīt jaunus cilvēkus. Man patīk stāstīt pasakas, jo var arī dzirdēt jaunas pasakas, kuras vēl nav dzirdētas. Man patīk gan pasakas, gan anekdotes, jo pēc anekdotēm var pasmieties un arī var mājās pastāstīt kādam tās anekdotes”


Sandra Loreta Kapača, Ābeļu pamatskolas 5.klases audzēkne 


“Jā, man ļoti patīk un ir tā, ka es lasu daudz grāmatas, man patīk uzzināt arī citu tautu pasakas un es šajā konkursā piedalos trešo vai ceturto gadu. Un tā kā es lasu ļoti daudz grāmatas man ir tā, ka es pat bieži vien piedalos šajos konkursos, lai varētu iepazīt, kādi citās tautu pasakas ir dažādi piedzīvojumi. Visvairāk patīk tieši tās pasakas tur kur ir par ķēniņmeitām, jo man ļoti patīk daudz brīnumu, patīk arī tās, kur pamāca daudz ko.”


Tā ir visai interesanta pieredze – izstāstīt citiem pasaku vai anekdoti, būt stāstniekam, kuru klausās, ko dalībnieki apgūst, piedaloties šajā konkursā. Kā stāsta konkursa dalībnieces, šādu prasmju apguvi atbalsta arī vecāki.
Daiva Burovska, Zasas vidusskolas 3.klases audzēkne


“Vecāki arī ir priecīgi, ka es piedalos konkursos, viņiem patīk, ka es iepazīstu arī jaunus draugus.”


Sandra Loreta Kapača, Ābeļu pamatskolas 5.klases audzēkne 


“Viņiem par to ir ļoti liels prieks, jo es esmu diezgan runātīga un tādēļ arī viņi paši bieži vien iesaka, lai piedalos konkursos. Tā kā mūsu skolā drīzi tuvojas pasākums es esmu ar mieru daudzko mācīties, jo esmu runātīga un man nav iebildumu pret tādām lietām.”


Jēkabpilī aizvadītais stāstnieku konkurss “Teci, teci valodiņa 2023”, tās uzvarētājām Sandrai Loretai Kapačai un Daivai Burovskai, deva ceļazīmi tālākiem startiem. Konkursa fināls paredzēts 2.decembrī Rīgas Latviešu biedrībā. Konkursa finālu rīko Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar tradicionālās kultūras biedrību “Aprika” un Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisiju. Konkursa dalībniekus vērtēs tradicionālās kultūras speciālistu komisija un bērnu žūrija, piešķirot Mazā stāstnieka, Lielā stāstnieka, Dižā stāstnieka vai Stāstnieku ķēniņa nosaukumus. 

 

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "Jēkabpils laiks" saturu atbild SIA "Vidusdaugavas televīzija".
#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->