Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 22.05.2023 17:45

Jēkabpilī izplatās putnu gripa – noteikti vairāki ierobežojumi 13

Jēkabpilī izplatās putnu gripa – noteikti vairāki ierobežojumi
Skatīt video

Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvis apskata beigtu putnu Daugavas krastā Jēkabpilī, par kuru ziņoja kāda iedzīvotāja. Ņemot vērā, ka pilsētā jau konstatēti putnu gripas gadījumi Radžu ūdenskrātuvē, pastāv iespēja, ka arī Daugavā atrastajai lielajai gaurai – pīļu dzimtas ūdensputnam varētu būt putnu gripa. To gan noteiks laboratoriskie izmeklējumi.

Pirmie mirušie putni Jēkabpilī tika atrasti Radžu ūdenskrātuvē. Vairāk nekā 100 lielajiem ķīriem konstatēta putnu gripa, kas ir lipīga, bīstama infekcijas slimība, kam raksturīga augsta putnu mirstība.

“Putnu gripa izplatās ļoti strauji, to mēs tagad redzam arī Radžos ar ķīriem, kur ir daudz nobeigušos putnu,” stāsta Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumzemgales pārvaldes vadītāja vietnieks Gunārs Rubins. “Pamatā no 60 līdz 100 procentiem ir letalitāte. Inkubācijas periods ir līdz nedēļai, vīruss fekālijās var dzīvot līdz trim, četrām dienām. Slimais putns vīrusu var izdalīt līdz mēnesim. Līdz ar to Jēkabpils teritorijā uz katru lielo ķīri ir jāskatās kā uz slimu.”

Putnu gripas pārnēsātāji ir gājputni, daudziem no tiem slimība norit bez simptomiem. Arī par Radžu ūdenskrātuves ķīriem ticamākā versija ir, ka viņi inficējušies no gājputniem. Lielākais saslimšanas risks ir mājputniem, tāpēc īpaši stingri piesardzības pasākumi ir jāievēro mājputnu turētājiem. Līdz pat maija beigām mājputni ir jātur, jābaro un jādzirdina slēgtās telpās vai teritorijā, ko norobežo žogs vai siets un ko nosedz ūdensnecaurlaidīgs jumts. Aizliegts barošanai un dzirdināšanai izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni.

Lai novērstu putnu gripas izplatību un saslimšanu cilvēku un mājdzīvnieku vidū, Radžu ūdenskrātuvē ir noteikts aizliegums peldēties, makšķerēt un izmantot peldlīdzekļus, kā arī tuvoties salām, kur mitinās ķīru kolonijas. Jēkabpils novada pašvaldības policija regulāri veic teritorijas apsekošanu un brīdina iedzīvotājus, kuri šos noteikumus pārkāpj. Tāpat jāievēro citi drošības pasākumi.

“Ir izsludināts brīdinājums iedzīvotājiem netuvoties putniem, ja tie guļ zemē,” stāsta Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis. “Uzmanīgi ar saviem mājdzīvniekiem, nevajadzētu ar viņiem pastaigāties pa šo teritoriju. Tāpat ir ļoti svarīgi atcerēties, ka putnu, kas ir apdullis un staigā, nevajadzētu ņemt un mēģināt mājās ārstēt, jo tas nav iespējams. Šī gripa cilvēkam tiešā saskarē arī var būt bīstama.”

Slimību profilakses un kontroles centrā skaidro, ka cilvēks ar putnu gripu var inficēties ne tikai, esot kontaktā ar slimiem vai beigtiem putniem. Vīrusu var dabūt arī no mājdzīvnieka, jo slimību var pārnēsāt arī suņi un kaķi, kas bijuši saskarē ar slimajiem vai mirušajiem putniem, tāpat cilvēks var saslimt, saskaroties ar infekcijas skartām virsmām.

“Inficētie putni izdala vīrusu gan ar siekalām, gan ar izkārnījumiem, gan ar gļotām,” skaidro Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Viktorija Leitēna. “Ja mēs runājam par peldēšanos, mēs neiesakām peldēt tajās peldvietās, it īpaši ja ūdens ir stāvošs. Ja tur tie beigti putni ir atrasti, ar fekālijām viņi šo ūdeni var arī ... šajā ūdenī iekšā var būt vīruss.”

Ņemot vērā slimības izplatību, iedzīvotājiem ir svarīgi ne tikai ievērot visus drošības pasākumus, bet arī ziņot par ikvienu pamanītu beigtu savvaļas putnu. Jāziņo pēc iespējas ātrāk, zvanot uz Pārtikas un veterinārā dienesta tālruņa numuru 67 027 402 vai informējot tuvāko dienesta pārvaldi. Jēkabpilī par atrastiem mirušiem putniem var ziņot SIA “Jēkabpils pakalpojumi”, zvanot uz tālruņa numuru 29 387 082.

Sandra Paegļkalne

p
pŗāta gripa 27.05.2023 17:50
Kārtējie meli un safabricējums, turpinājums covida meliem
S
Skolnieciņš 26.05.2023 12:43
Laīšju ekspertu atzinumu, ka ebrejeļu sievietēm mute smako pēc atejas, ..anglēnu atkritumiem arī.
j
jahve no kohtla jarves 25.05.2023 12:42
redzēju, kā gripas baciļus izpūta mellās drēbēs ģērbies vīrs ar spožu vara tauri. No sākuma domāju, būs kāds amatieris mūziķis, kas rīta agrumā praktizējās, bet tad ievēroju ka šis darbojās tur kur nelido čemtraili...
L
LV audzē un ēd 23.05.2023 08:57
Paipalu olas arī ieved no Ukrainas? Maizi cep no Ukrainas graudiem? Ķīri krīt , bet vārnas ne?
z
zinātājs 23.05.2023 08:39
Kurš zina, vai tā taisnība, ka Radžos Zilie karogi sakarā ar putnu gripas epidēmiju un izpilddirektora rīkojumu esot nolaisti pusmastā? Šajā galā vismaz vakar pēcpusdienā vēl nolaists nebija. Varbūt tikai pie peldvietas nolaida.
k
kNN 23.05.2023 01:19
Ja kaķiem tā slimība nebūtu kaitīga, tad varētu uz tām ķīru salām kaķu koloniju izsēdināt. Lai tie ārstē ķīrus.
V
Vietējais 22.05.2023 23:16
Bija laiks,ka daudiem pilsētas nomalē dzīvojošiem bija piemājas saimniecības,kur tika turētas pat govis,cūkas,nerunājot par vistām.Domāju,ka šī rūpala aizgājusi uz neatgriešanos,jo pat laukos retajam ir piemājas saimniecība.
N
Neatceros 22.05.2023 23:11
Ka padomijā putnu gripa bija? Labi, ka ne suņu un kaķu gripas nav!
t
toties 23.05.2023 08:15
Bija mutes un nagu sērga.
O
Observer 23.05.2023 11:59
Padomijas san-epid-staciju darbība bija tik pat birokrātiski bailīga , kā mūsdienās. Jo neviens negribēja riskēt ar to, ka viņam uzgāztu atbildību.
Mutes un nagu sērgas apkarošana bija tik pat nožēlojami smieklīga, kā ,,cīņa,, pret C-19. Pie tilta vajadzēja kāpt ārā no autiņa un mērcēt kājas dezinficētās zāģu skaidās.
k
kā?? 23.05.2023 13:40
Observer rakstija: Padomijas san-epid-staciju darbība bija tik pat birokrātiski bailīga , kā mūsdienās. Jo neviens negribēja riskēt ar to, ka viņam uzgāztu atbildību. Mutes un nagu sērgas apkarošana bija tik pat nožēlojami smieklīga, kā ,,cīņa,, pret C-19. Pie tilta vajadzēja kāpt ārā no autiņa un mērcēt kājas dezinfi..
Plikas kājas mērcēja?
O
Observer 23.05.2023 13:55
kā?? rakstija: Plikas kājas mērcēja?
Nē, kājās bija apavi. Bet, iztēlojies ... visa automašīnas apakša ir nosista ar dubļiem, kamēr dezinficētas tiek tikai riepas un braucēju zoles. Vistīrākā pokazuha, cilvēku tramdīšana. Redzot, kā tas atkārtojas , rodas visai pretīga sajūta.
Jo boļševiki bija pēc definīcijas despotiski un dumji , šķita, ka mūsu laikos jau nu gan nekas tāds nav iespējams. Izrādās - ir , ir iespējams un vēl pulka krutāk!
C
City of horrors 22.05.2023 22:06
Jēkabpils - vieta, kur darbojas slepkavas, apkārt slāj vilki, plūdi rada briesmas un plosās putnu gripa !!!
N
Neķītrais masāžists 22.05.2023 21:25
A, huļi peldētioes nedrīkst? Cilvēkiem taču tā putnu gripa pokuj.
D
Distihs 22.05.2023 19:26
Dažiem notrīcēja ļipa,
Radžos esot putniem gripa.
L
Loģikaklibo 22.05.2023 19:04
Kāda jēga vilkt mugurā kaut kādu plēves aizsarg - mēteli, pie tam , karstā laikā, bet bīstamo putnu ņemt plikās rokās, bez cimdiem? Bija taču sacīts - neaiztikt!
Kā jums škiet?
p
prusaks 22.05.2023 20:55
Tas nav bīstami, gan jau aiznesa to pīli uz māju, nodīrāja un šmorkatlā iekšā. Slimās pīles jādīrā.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->