Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 02.01.2023 16:41

Jēkabpilī daļu īrnieku izliks no dzīvokļiem 24

Jēkabpilī daļu īrnieku izliks no dzīvokļiem
Skatīt video

Daļa Jēkabpils novada iedzīvotāju, kuri jau gadiem ilgi īrē pašvaldības dzīvokļus, saņēmuši paziņojumus par to, ka no īres dzīvokļiem būs jāizvācas. Pašvaldība sākusi pārskatīt īres līgumus un vērtēt, kurus līgumus pagarināt, kurus – nē. Daļai īrnieku pateikts, ka pēc sešiem mēnešiem īres dzīvoklis būs jāpamet, bet daļa pēc sarunas ar pašvaldību vēl ir neizpratnē.

Arī jēkabpilietei Sarmītei uztraukums par nākotni: “Divistabu dzīvoklī dzīvojam no 1999.gada. Man ir puika – 1.grupas invalīds. Mums ir trūcīgo statuss. Pirms nedēļas saņēmu informāciju no pašvaldības, ka man ir jāiet, jāpārslēdz īres līgums. Uz cik ilgu laiku noslēgs īres līgumu, to viņi man nevarēja pateikt. Vai vispār mums atļaus dzīvot tajā dzīvoklī, arī nevarēja pateikt, bet par katru cenu centās iestāstīt to, ka mums šis dzīvoklis ir jāizpērk. Es arī paskaidroju, ka mums nav tādu līdzekļu, par ko šo dzīvokli izpirkt. Pagaidām mēs gaidām atbildi, atbildes vēl nav. Tas rada ļoti lielu satraukumu.”

Īrnieki ir neizpratnē, kādēļ nevar īres līgumus pagarināt, sevišķi tādēļ, ka daudzi ir godprātīgi maksājuši īres maksu un komunālo pakalpojumu rēķinus. Jēkabpils novada pašvaldībā skaidro, ka ir mainījusies likumdošana valstī, tādēļ tiek pārskatīti īres līgumi. Daļai īrnieku pusgada laikā būs jāpamet dzīvokļi, jo viņiem esot zudis tiesiskais pamats īrēt dzīvokli, piemēram, ja dzīvoklis savulaik iedots kā palīdzība daudzbērnu ģimenei un tagad bērni jau sen pilngadīgi.

“Jāsaprot, ka palīdzības jautājums, šajā gadījumā palīdzība dzīvokļu jautājumu risināšanā ir laicīgs jautājums,” stāsta Jēkabpils novada domes Attīstības un tautsaimniecības komitejas priekšsēdētājs Ainars Vasilis. “Es tev iedodu, bet tev ir jārisina tas jautājums, likumdošana ir pateikusi, ka ir jārisina jautājums. Kā jebkura palīdzība, tā vienu brīdi sākas, vienu brīdi beidzas.”

Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks veselības un sociālo pakalpojumu jautājumos Aivars Vanags uzsver, ka pašvaldība kā dzīvokļu īpašniece var lemt par īrnieka izlikšanu no dzīvokļa: “Piemēram, ja es īrēju dzīvokli no privātā, es apzinos, ka tas dzīvoklis nav mans, es domāju, kā tālāk rīkoties, vai iegādāties īpašumu pašam, vai turpināt īri. Es zinu, ka vienā dienā izīrētājs var pateikt – vācies, es vairāk tev neizīrēšu. Apmēram līdzīgi ir pašvaldībai. Pašvaldība ir iedevusi dzīvokli, palīdzējusi tev, bet tu esi paņēmis un apzinājies, ka tas dzīvoklis nepieder tev.”

Ekonomikas ministrijā gan skaidro, ka, iespējams, pašvaldība ir ne līdz galam izpratusi izmaiņas likumdošanā. Jaunie regulējumi neattiecas uz dzīvokļiem, kas izīrēti kā palīdzības sniegšana dzīvokļu jautājumu risināšanā.

“Likums neparedz nekādus pārejas noteikumus, ko darīt ar jau noslēgtajiem līgumiem, kas noslēgti saskaņā ar likumu par palīdzību dzīvokļu jautājumu risināšanā,” stāsta Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders. “Līdz ar to pašvaldība nevar prasīt pārskatīt iepriekš noslēgtos līgumus, kas ir noslēgti saskaņā ar šo likumu, jo likuma pamatmērķis ir vērsts uz priekšu, uz jaunām tiesiskām attiecībām, kas tiks nodibinātas nākotnē.”

Ministrijā norāda, ka pašvaldībai neesot obligāts pienākums pārskatīt arī tos īres līgumus, kuri noslēgti par dzīvokļiem, kas nav piešķirti kā palīdzība dzīvokļu jautājumu risināšanā, bet pašvaldībai esot tiesības to darīt.

“Pašvaldībai principā ir divas iespējas, ko darīt ar neprivatizēto fondu,” skaidro Mārtiņš Auders. “Viņi var paaugstināt īres maksu, bet otrs ceļš, ko viņi, acīmredzot, ir izvēlējušies, ir noteikt īsu termiņu un pēc tam atsavināt šos dzīvokļus. Varu pieņemt, ka tiem dzīvokļiem, visticamāk, īres maksa ir par mazu, tie nav rentabli uzturami.”

Pašvaldībā skaidro, ka dzīvokļu esot par daudz, tādēļ ir nolemts daļu dzīvokļu atsavināt. Īrniekiem tiek dots laiks – seši mēneši, kā arī tiek piedāvāts dzīvokli iegādāties. Lai gan vietvarā norāda, ka īrniekiem, kuri šajos dzīvokļos dzīvo, neesot pirmpirkuma tiesību, Mārtiņš Auders tam nepiekrīt: “Tas gan neatbilst taisnībai, jo Publiskas personas mantas atsavināšanas likums nosaka, ka vispirms ir piedāvājams īrniekam dzīvoklis.”

Savukārt tie pašvaldības dzīvokļi, kuri piešķirti īrniekiem kā palīdzība dzīvokļu jautājumu risināšanā, vispār nedrīkst tikt atsavināti. Var secināt, ka pašvaldībai ir tiesības pārskatīt un nolemt izbeigt īres līgumus tikai par tiem dzīvokļiem, kas neatbilst normatīvajiem aktiem par palīdzību dzīvokļu jautājumu risināšanā. Ja tiek nolemts dzīvokli atsavināt, vispirms tas jāpiedāvā īrniekam, skaidro Ekonomikas ministrijā.

Sandra Paegļkalne

t
tas pats 05.01.2023 20:40
nomainījās izpilddirektors, un tagad dzīvokļu pēkšņi par daudz....sakritība? nedomāju viss
K
Kā Amerikā 04.01.2023 21:52
https://www.youtube.com/shorts/6ZeizER1FhQ
A
Ali 04.01.2023 12:30
Nav jau laikam kur ukrus izmitināt.
B
Bella 04.01.2023 11:39
Es uzskatu, ka daļu tiešām it jāizliek no dzīvokļa. Piemēram divus darbspejigus cilvēkus, kuri sen jau varēja savu īpašumu pirkt. Jāatbalsta būtu invalīdi, pensionāri un maznodrošinātie un tie, kuriem ir bērni bet alga nav liela un vientuļos vecākus. Es pati dzīvoju ar bērnu divatā, neviens man dzīvokli nedeva un cīnījos ka jau varēju. Daudzi šajā valstī nedzīvo labi. Naudas nepietiek, bet tā jau ir Latvijas realitāte.
E
Eva 04.01.2023 11:17
Kad bija izsniegti kompensacijas sertifikati,daudzi nemaz nedomāja kur ieguldīt.Pardeva vai nodzera!Tagad pienaca laiks padomat un kast nagos.
C
Cirks aizbrauca, klauni palika 03.01.2023 18:17
Šī novada pašvaldība ir kā no Mēness nokritusi-ne saprot, ka pasākumos jāpieņem drošības mēri, ne zina, kā dzīvokļa pirmpirkuma tiesības pienākas esošajam īrniekam.
z
zinātājs 04.01.2023 10:12
Zināms, ka īrnieki var fiziski izrēķināties ar izsoļu rīkotājiem, jo viņiem vairs nebūs ko zaudēt.
P
Pareizaissecinājums 03.01.2023 17:26
Situācijas atrisinājums ir - sociālās mājas. Ar maziem dzīvokļiem, krāsns apkuri. Lai lasa čiekurus un sildās!
z
zinātājs 04.01.2023 10:14
Zināms, ka Krievija vainīga, ka sabūvēja te mājas ar lieliem dzīvokļiem! Vajag tās mājas atdot Putinam, lai domā!
z
zinātājs 03.01.2023 11:13
Zināms, ka ne jau visus izliks. Nav arī vajadzības, jo kurš tad maksās par īri, apkuri, ja izmesto vietā neviena nebūs. Tomēr šis likums zināmā mērā dos pašvaldībai atbrīvoties no nevēlamiem elementiem, kuri neklausa ne māju vecākajiem, ne sētniekiem un dara tikai savu. Viņi neieklausās arī Namu pārvaldes vadošo darbinieku vārdos un arī Jēkabpils pakalpojumu rūpes par viņiem un viņu atkritumiem pie vienas vietas. Zināms, ka dome pirmkārt no tādiem gribēs atbrīvoties.
a
arī zinu 03.01.2023 13:50
Viena daļa vēl ilgi būs uz pilsētas kakla, jo kādreiz bēgot no kolhoziem pielīda pilna pilsēta arī no apkārtnes un aizrobežas . Toreiz bezdarbs nedrīkstēja būt un kaut kur jau katrs iekārtojās par palīgstrādniekiem, pirmās kategorijas atslēdzniekiem u.t.t. Tagad situācija ir mainījusies un privātie uzņēmēji lieliski iztiek bez ,,palīgstrādniekiem,, .
N
Niks 04.01.2023 20:01
Es zinu,/ nu nevajag melot, ka kuram katram meta pakaļ dzīvokli pilsētā. Ja fabrika uzcēla māju, tad deva saviem darbiniekiem, kuri jau gadus bija nostrādājuši. Mūsu inženieris vairākus gadus īrēja istabu pie privātajiem līdz beidzot dabūja dzīvokli. Bija arī pilsētas celtās mājas piem. Bobrovkā sacēla, tad bija stingra sadale. Kad sākās šie laiki, tad par serifikātiem varēji savu dzīvokli nopirkt un bez kreņķiem dzīvot vēl šodien. Joprojām ir pilsētai piederošie dzīvokļi, kurus iedod jaunajiem speciālistiem piem., slimnīcas ārstiem. Bet, ja tukšo vairs nav, tad sākusies pilsētas/municipālo dzīvokļu izvērtēšana, kas tur dzīvo. Ir pat kas parādos par komunālajiem...
I
Iedzīvotājs 03.01.2023 07:13
Tam jau bija jābūt skaidram ka agri vai vēlu tādi pašvaldības dzīvokli aizies uz izsoli. Par to bija jādomā laicīgi arī pašiem iedzīvotājiem. Tā kā neko pārdabisku neredzu. Sašutumam un panikai jēga maza.
z
zinātājs 03.01.2023 11:33
Gribētos zināt, kad Tev pēkšņi kļuva skaidrs, ka pašvaldību dzīvokļi ies uz izsoli? Kopš kura laika pašvaldībām vairs nav jārūpējas par dzīvojamā fonda uzturēšanu, kopšanu, tā pavairošanu? Cik zinu, tad Rietumu pasaulē arī ir municipālie dzīvokļi, bet tur tos netaisās privatizēt un rūpes par šo dzīvojamo platību ir viena no turienes domju galvenajām funkcijām. Ja pašlaik pašvaldība ar šo uzdevumu galā netiek, ir no budžeta jāpiešķir papildus finanšu resursi, jāpalielina esošie štati vai, ja arī tad nekas nemainās, piketa formā jāpalūdz Attīstības Vasalim labprātīgi atkāpties vai arī uzreiz, nav ko vilkt kaķi aiz astes, rīkot novada domes ārkārtas vēlēšanas. Iedzīvotāji viņiem deva tiesības rūpēties par daļu no savām rūpēm, maksājot par to ne mazu naudu, bet viņi nezin kāpēc ņem un atsakās strādāt, bet no algas gan nē! Tad, lūdzu, samazināsim vismaz uz pusi arī deputātu skaitu!
v
vieta 05.01.2023 20:43
zinātājs rakstija: Gribētos zināt, kad Tev pēkšņi kļuva skaidrs, ka pašvaldību dzīvokļi ies uz izsoli? Kopš kura laika pašvaldībām vairs nav jārūpējas par dzīvojamā fonda uzturēšanu, kopšanu, tā pavairošanu? Cik zinu, tad Rietumu pasaulē arī ir municipālie dzīvokļi, bet tur tos netaisās privatizēt un rūpes par šo dzīv..
Domāju no Skreivera vaļā jātiek ne no Vasiļa, i problēmas pazudīs! tas te mēģina izslaukt visu no novada..
B
Beidzietmelot 03.01.2023 01:03
Ja pašvaldību vadītāji patiešām domā, ka piešķirot dzīvokli lūzerim, viņš pēkšņi kļūs par supermeni un sāks
,, domāt, kā tālāk rīkoties,, ... tad kaut kas nav kārtībā ar šo amatpersonu galvām.
Ja šie sociāli neveiksmīgie indivīdi ,, domātu, kā tālāk rīkoties,, viņiem nekad nekāda palīdzība nebūtu vajadzīga!

Saprotiet taču, ka šī sociālā palīdzība ir uz mūžu. Tā ir sabiedrības atpirkšanās no lūzeriem, lai tie nekāptu uz skatuvēm un nedemolētu. Un nestātos komunistu partijā.
Jo cietumi ir astoņas reizes dārgāki, nekā sociālā palīdzība.
Bet , ja valsts ir tik bagāta - metiet viņus uz ielas, lai dzīvo teltīs , kā amerikāņu bomži! Amerika taču ir mūsu ideāls!
n
nu ja 03.01.2023 10:50
Kuriem nav dzīvesvieta pilsētā jāpārceļas uz laukiem, tur tukši dzīvokļi un pat mājas. Laukos būs savs zemes gabaliņš kur audzēt dārzeņus, kartupeļus, plūkt zāli trušiem, var turēt vistas un pamazām , apgūstot lauku dzīves specifiku, turēs arī cūciņu un govi, sākumā kazu ģimenes iztikai. Tas nav nekas jauns, lasiet klasiķus, arī cara laikā lielākiem zemniekiem bija jāpiešķir dažas pūrvietas zeme bezzemniekiem dzīvošanai un nelielas saimniecības iekārtošanai , tos sauca par iebūviešiem, viņi turēja govi un sīklopus. Cilvēki dzīvoja , bagāti nebija, bet pārtikuši gan. Pagastos ir brīvās zemes un tās var piešķirt arī tagad, tikai ar šo jautājumu ir nopietni jānodarbojas.
N
Neķītrais masāžists 02.01.2023 20:54
A, kur problēma, ibio maķ? Ja Levits izsludināja tādu likumu, tad lai atsludina atpakaļ un kipišs tūliņ beigsies. :D
G
Gatis 03.01.2023 20:30
Nejau levits izdomāja bet Ragainis sižeta ari ir teikts ka Jēkabpils ka vienmēr dara pa savam paceļ īres maksu un vēl sviez ārā. Neviens novads tadu huinu nav izdonanis tikai atkartojos Ragainis
D
Distihs 02.01.2023 20:16
Daudzi dosies bēgļi gaitās,
Citās valstīs gaisu maitās.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->