Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 05.12.2022 17:01

Jēkabpilī atklāj pieminekli Itai Marijai Kozakevičai 13

Jēkabpilī atklāj pieminekli Itai Marijai Kozakevičai
Skatīt video

Itas Marijas Kozakevičas pieminekļa atklāšanā skanēja divas valodas – latviešu un poļu. Abām tautām Latvijas poļu žurnāliste, filoloģe un sabiedriskā darbiniece paliks atmiņā kā nesavtīga politiķe, brīvības cīnītāja un diplomāte.

Pasākumā piedalījās Polijas Republikas Seima, Latvijas Republikas Saeimas, Ārlietu ministrijas un Latvijas Poļu savienības pārstāvji, Jēkabpils novada domes vadība, kā arī sabiedriskie darbinieki un cilvēki, kuriem svarīgs Itas Kozakevičas mantojums.

“Viss viņas mūžs simbolizē draudzību starp Poliju un Latviju. Viņa aktīvi sadarbojās ar poļiem, lai viņi Latvijā justos kā poļi, izkoptu poļu tradīcijas un valodu, bet tajā pašā laikā justos lojāli Latvijai,” saka Polijas Republikas Seima maršales vietniece Malgožata Gosevska.

Ita Kozakeviča 1988.gadā sāka darboties Latvijas Tautas frontē, aktīvi iestājoties par Latvijas brīvības atdzimšanu. Atmodas laikā viņa daudzkārt viesojās Jēkabpilī, un viņas degsme par valsts neatkarības atgūšanu pārņēma daudzus iedzīvotājus. 1990. gada 18. martā viņa tika ievēlēta Latvijas Republikas Augstākajā Padomē kā Jēkabpils 129. vēlēšanu apgabala pārstāve.

Ita Kozakeviča bija Latvijas Republikas Augstākās Padomes Prezidija locekle un Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja, kur pievērsās jautājumiem, kas bija būtiski nacionālo minoritāšu pārstāvjiem. Viņa ļoti aktīvi piedalījās atjaunotās Latvijas Poļu savienības dibināšanā un tika ievēlēta par tās priekšsēdētāju. Pateicoties Itas Kozakevičas līdzdalībai, poļi kļuva par pirmo minoritāti, kas iestājās par Latvijas neatkarību un iesaistījās cīņā par brīvību.

Jēkabpils Tautas nama direktors, Itas laikabiedrs Aigars Godiņš uzsver: “Viņa iedrošināja un runāja ar jēkabpiliešiem par brīvību, par cīņassparu. Enerģija, kādu viņa izstaroja, Itas inteliģentā izpratne par kultūru, par valodām – tas arī radīja cilvēkiem pārliecību, ka par brīvību ir jācīnās.”

1990.gadā Ita Kozakeviča piedalījās Latvijai nozīmīgajā balsojumā, atdodot savu balsi par valsts neatkarību. Itas nesavtīgo kalpošanu cilvēkiem iedzīvotāji novērtēja, nobalsojot par viņu tautas aptaujā un piešķirot Itai goda nosaukumu “Sieviete Latvija”.

Itai Kozakevičai veltītā pieminekļa autors ir Romualds Gibovskis. Piemineklis tapis ar Polijas finansiālu atbalstu un uzstādīts skvērā pie Jēkabpils tilta pār Daugavu. “Skvērs līdz šim nebija apdzīvots, bet piemineklis ir ļoti labi redzams, ejot garām un braucot pa apli,” saka Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis. “Pavasarī tur noteikti tiks uzlikts soliņš. Piemineklis ir ļoti foršā vietā, pašā Daugavas krastā. Tas ir simboliski, jo ūdens bija tas, kas paņēma Itu Kozakeviču.”

Ita Kozakeviča gāja bojā 35 gadu vecumā – 1990.gada 28.oktobrī Itālijā, Tirēnu jūrā. Šogad viņai būtu apritējuši 67 gadi.

Sandra Paegļkalne

.
... 07.12.2022 09:56
Kalve - sildi traktoru !
S
Skaidrīte 06.12.2022 12:55
Žēl, ka runu neteica ŽDANOKA kungs, jo tieši viņš ITU KOZAKEVIČU pazina vislabāk no visiem klātesošajiem!
z
zinātājs 06.12.2022 10:13
Tie, kas domā, ka zina, ka godasardze ģērbta NATO uniformā, neko nezina.
z
zinātājs 06.12.2022 10:15
Aizmirsu pateikt, ka Itas hobijs tomēr nebija japāņu papīra locīšanas māksla origami, kā pēc pieminekļa formas varētu padomāt.
J
Jēkabpilietis 05.12.2022 20:49
Kāpēc nav uzrakstīts cik šis izmaksāja Jēkabpiliešiem ?
J
Jefiņš 05.12.2022 18:27
Aiziešu un apskatīšos uz vietas.
K
Krievu sinepes 05.12.2022 17:55
Goda sardze ar Mihaila Kalašņikova būvētajiem automātiem izskatās ļoti laikmetīgi .
N
Neķītrais masāžists 05.12.2022 18:29
Jā, bļē, varētu padomāt, ka Kozakeviča bijusi kāda partizāne vai pagrīdes komunists. :D
t
tikai 05.12.2022 19:01
Vēl tajos laikos poļi pēc licenzes paši ražoja kalašņikovus, bet galvenais nav tas, galvenais uz kuru pusi stobri pavērsti.
O
Observer 05.12.2022 19:23
tikai: Vēl tajos laikos poļi pēc licenzes paši ražoja kalašņikovus, bet galvenais nav tas, galvenais uz kuru pusi stobri pavērsti.
Man šķiet, ka šeit ir runa par visā pasaulē pazīstamu krievu ieroča profilu - simbolu.
AKM ražoja ?... vieglāk ir uzskaitīt tos, kuri AKM neražoja.
n
nu ja 06.12.2022 09:27
Observer: Man šķiet, ka šeit ir runa par visā pasaulē pazīstamu krievu ieroča profilu - simbolu.<br /> AKM ražoja ?... vieglāk ir uzskaitīt tos, kuri AKM neražoja.
Jā, ukraiņi tagad arī veiksmīgi karo ar simboliem - kalašņikoviem. Prieks par to.
D
Distihs 05.12.2022 17:33
Mūža miegā Ita dus,
Putni nedzied, viss ir kluss.
A
Astro 05.12.2022 17:08
Tautas balsi ņēma vērā,
Piemineklis Itai skvērā.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->